Żołnierze z 5 Pułku Chemicznego zostali skierowani do Pławniowic, gdzie rozpoczęto dozowanie perhydrolu do wód Kłodnicy. Działania mają związek ze wzrostem liczebności komórek złotej algi w Kanale Gliwickim. Wprowadzono zakaz korzystania z rzeki.
Badania prowadzone w ostatnich dniach przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w IV sekcji drogi wodnej pomiędzy śluzami Dzierżno a Rudziniec, wykazały obecność komórek prymnesium parvum w ilości: 2 mln komórek/litr (30 czerwca), 33 mln komórek/litr (2 lipca), 52 mln komórek/litr (4 lipca). Z kolei w sekcji V Kanału (między śluzami Łabędy i Dzierżno) liczebność złotej algi na przełomie czerwca i lipca wzrosła z 162,2 mln os./l do 187 mln os./litr. 19,5 mln komórek w litrze wody wykazały także badania przeprowadzone w wodach Kanału rejonie gliwickiego portu (VI sekcja KG). Warunki pogodowe sprzyjają rozwojowi tego glonu.
Rozpoczęto działania interwencyjne
W związku z dalszym wzrostem liczebności złotej algi w Kanale Gliwickim, Międzyresortowy Zespół ds. Odry podjął decyzję o dozowaniu nadtlenku wodoru (H2O2 – woda utleniona) w rzece Kłodnicy. Ma to ograniczyć przedostawanie się dużych skupisk złotej algi z Kanału Gliwickiego – za pośrednictwem Kłodnicy – do Odry.
Sekcja IV jest kluczowa, ponieważ stanowi wspólny odcinek Kanału Gliwickiego i koryta rzeki Kłodnicy. Wzrost populacji złotej algi w tej sekcji IV zwiększa ryzyko skażenia wód rzeki Odry dużą ilością złotej algi za pośrednictwem rzeki Kłodnicy
– wskazuje Zespół ds. Odry w komunikacie. Działania prowadzone są w Pławniowicach w powiecie gliwickim, przy wykorzystaniu wojska.
– Na miejsce skierowano żołnierzy 5 Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór. O godzinie 9:00 siły osiągnęły gotowość operacyjną i rozwinęły instalacje dozującą perhydrol – substancję wykorzystywaną w walce z toksycznymi glonami. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez odpowiednie służby – informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych w serwisie X we wpisie z 5 lipca.
Kontrolowane dozowanie nadtlenku wodoru na styku Sekcji IV Kanału Gliwickiego i rzeki Kłodnicy ma stworzyć barierę, która redukuje wysoki ładunek złotej algi spływający z Kanału Gliwickiego, a tym samym powstrzymuje rozprzestrzenianie się ogniska glonu poza tę lokalizację. Akcja prowadzona jest pod nadzorem wojewody śląskiego oraz ekspertów z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego. Podobną przeprowadzono w 2024 roku i, jak podkreśla zespół kryzysowy, pozwala na redukcję liczebności złotej algi o 90-99%.
Wprowadzono zakaz korzystania z wód, wyławiane są śnięte ryby
Pierwsze ograniczenia w zakresie śluzowania w związku z namnażaniem się glonu wprowadzono w Kanale Gliwickim już 20 czerwca. Wówczas dotyczyły one V i VI sekcji drogi wodnej (śluza Łabędy). W najnowszym komunikacie nawigacyjnym od 3 lipca wstrzymano do odwołania śluzowania przez Śluzę Dzierżno.
Równocześnie, w związku z koniecznością zwalczania złotej algi w wodach Kłodnicy, 4 lipca wojewoda wydał zakaz korzystania z rzeki, który dotyczy spożywania wody, wchodzenia do wody, kąpieli, połowów i spożywania ryb, pojenia zwierząt gospodarskich i domowych, używania wody do celów gospodarczych (np. podlewania), a także uprawiania sportów wodnych i turystyki. Naruszenie zakazu wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, zgodnie z przepisami Kodeksu wykroczeń. Rozporządzenie obowiązuje do końca lipca i dotyczy odcinka Kłodnicy od Małej Elektrowni Wodnej w Pławniowicach do granicy województwa śląskiego.
Zakaz nie dotyczy działań związanych z zarządzaniem kryzysowym, pracami budowlanymi, utrzymaniem wód oraz pracami konserwacyjnymi.
W Kanale rozpoczął się pomór ryb, choć wygląda na to, że skala zjawiska na razie daleka jest od ubiegłorocznej, jaka wystąpiła w zbiorniku Dzierżno Duże. 4 lipca br. w czasie rejsów patrolowych pracownicy Wód Polskich w Gliwicach obsługujący śluzy spostrzegli występowanie śniętych okazów. W sekcji I oraz II (śluza Nowa Wieś oraz Sławięcice) z wody podjęto około 46 kg śniętych ryb gatunku karaś i szczupak, kolejne 3 kg karasi wyłowiono w sekcji III (śluza Sławięcice). – Na pozostałych sekcjach nie stwierdzono występowania śniętych ryb – przekazują Wody Polskie RZGW Gliwice.
(żms)
fot. zdjęcie poglądowe/działania mające na celu neutralizację złotej algi przeprowadzone w 2024 roku