Zmiany na ul. Siemińskiego. Wyniesienia zamiast progów, część parkletów do naprawy

Parklety ustawione na miejskim podwórcu na ul. Siemińskiego przejdą skrupulatny przegląd i zostaną poddane potrzebnym naprawom. Z tego powodu część z nich może zostać zdemontowana. Zmian w tym miejscu będzie jednak więcej.

 
Woonerf, czyli inaczej miejski podwórzec przy ulicy Siemińskiego, najwyraźniej zostanie z nami na kolejny rok, skoro drogowcy zapowiadają konserwację ustawionych tam miejskich mebli.

Przed zbliżającym się okresem zimowym: ławki, siedziska i podesty będą czyszczone i zabezpieczane specjalnymi impregnatami. Dzięki temu, dłużej będą mogły posłużyć korzystającym z tego miejsca. W najbliższym czasie, wymienione zostaną również drobne elementy, wykonane z drewna, które uległy uszkodzeniu podczas użytkowania – zapowiada Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Część z nich, ze względu na zakres prac koniecznych do przeprowadzenia, zostanie zabrana i po naprawie, czy odnowieniu – zwrócona na miejsce. Na czas prac, które potrwają około miesiąca, parklety zostaną ogrodzone

– dodaje rzeczniczka.

Przypomnijmy, że woonerf na ulicy Siemińskiego wprowadzony został w marcu 2018 roku, jest zatem z nami już od ponad 4 lat. Rozwiązanie od początku budzi kontrowersje, a kierowcy wciąż nagminnie i niestety bezkarnie ignorują obowiązujące tam ograniczenia ruchu.

Jednocześnie wdrażane są kolejne rozwiązania, których celem jest uspokojenie ruchu. Ostatnio były to wyspowe progi zwalniające, zostały już jednak zdemontowane.

Zamiast tego w ostatnim czasie wykonano wyniesienia jezdni z kostki brukowej. Na razie nie zniechęciło to kierowców – ruch samochodowy odbywa się tam z prędkością znacznie przekraczającą dozwolone 20 km/h.

Podczas wrześniowego spotkania z dziennikarzami prezydent Gliwic, Adam Neumann, zapowiedział także utworzenie na tej ulicy wyniesionego przejścia dla pieszych, w rejonie tzw. „Pajączka” czyli skrzyżowania tej ulicy z ul. Kozielską, Daszyńskiego i Jasnogórską. Miałoby to zniechęcać kierowców do wjeżdżania od tej strony.

Automatyczne słupki byłyby kłopotliwe

W trakcie wspomnianej rozmowy z dziennikarzami urzędnicy przekonywali także, dlaczego uważają, że w tym miejscu nie sprawdziłyby się wysuwane słupki pozwalające na przejazd tylko autobusom czy służbom ratunkowym.

Te urządzenia po prostu nie mają szansy przetrwać zbyt długo. Pada śnieg, jest błoto, piasek się tam dostaje, te mechanizmy się zacierają

– mówił rzecznik prezydenta, Łukasz Oryszczak, wskazując, że ich utrzymanie i ewentualna naprawa generowałaby dodatkowe koszty.

Docelowo na ulicy Siemińskiego rozważane jest wprowadzenie analogicznej do tej, działającej na ulicach starówki, strefy ograniczonej dostępności, gdzie wjechać mogą tylko mieszkańcy, prowadzący tam działalność przedsiębiorcy i dostawcy, wyposażeni w odpowiednie identyfikatory. Ta zaś ma zostać w przyszłym roku rozszerzona także na większy obszar starego miasta – zawierający się między ulicami Dolnych i Górnych Wałów (te ostatnie mają jednak zostać przejezdne).

(ŻMS)/ZDM Gliwice
fot. 24gliwice.pl/emfab

46 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Misza
30/10/2022 11:06

Woonerf, parklet, co to za słowa?
A tak poza tym, jak dobrze rozumiem, to co chwilę wprowadza się kolejne rozwiązania za pieniądze podatników, które może się sprawdzą?
Czy to już nie podpada pod marnotrawstwo?

F*putin
30/10/2022 12:24
W odpowiedzi na  Misza

Misza? Co to za imię?

hanek mały
30/10/2022 13:46
W odpowiedzi na  Misza

to po naszymu ” wnerw nas „

Misza
31/10/2022 10:14
W odpowiedzi na  Misza

Bo lubi miszać?

Bywalec hosteli
01/11/2022 00:30
W odpowiedzi na  Misza

Ale za to firma szwagra ma robotę do końca życia hihi

Iwona
30/10/2022 10:51

Dlaczego ta ulica stała się tak brzydka, beton i nieestetyczny chaos

Wieczorka
30/10/2022 23:46
W odpowiedzi na  Iwona

A znasz w Gliwicach jakąś, ktora stała się ładniejsza i bliższa ludziom?

Tomasz
04/11/2022 12:08
W odpowiedzi na  Iwona

Ty chyba w Gliwicach 20 lat temu nie mieszkałeś. Ta ulica wyglądała wtedy ohydnie. Cała dziurawa i zastawiona po obydwu stronach tak, że tramwaj nie mógł często przejechać. Teraz naprawdę wygląda super.

Katak
30/10/2022 09:41

Te urządzenia po prostu nie mają szansy przetrwać zbyt długo. Pada śnieg, jest błoto, piasek się tam dostaje, te mechanizmy się zacierają – mówił rzecznik prezydenta, Łukasz Oryszczak.

Ciekawe że w innych miastach (może oprócz Katowic) takie rozwiązanie sprawdza się od wielu lat. Ale być może Oryszczak ma rację, bo wie jak niskiej jakości są pomysły miejskich urzędników i wybierane przez nich oferty wykonawcze.

404
30/10/2022 11:00
W odpowiedzi na  Katak

On po prostu założył, że te urządzenia będą wytworem PRUiM.

AnddrzejD
30/10/2022 16:47
W odpowiedzi na  Katak

…i dlatego właśnie w nowo budowanym centrum przesiadkowym zamontowali pierdylion takich słupków. Gliwicki urzędnik miejski – w szczególności Oryszczak, to jednak stan umysłu.

Ten
30/10/2022 10:52

Dokładnie!
Ale szkoda języka strzępić po raz kolejny.
Ulica Siemińskiego – żywy pomnik ignorancji gliwickiej drogówki, która nie potrzebuje wpływów z mandatów za demonstracyjne łamanie ustawionych zakazów.

gliwicjus
30/10/2022 17:42

Kiedy zostaną usunięte słupki wzdłuż chodników? Podobno cała ulica należy do pieszych, więc po co te słupki?

DD
30/10/2022 21:19
W odpowiedzi na  gliwicjus

Słupki pełnią rolę stojaków na rowery, przynajmniej nie trzeba jeździć nosem po ziemi aby równo stały i z zakupami się nie przewracały. Zawsze można próbować zawiesić rower w powietrzu jeżeli słupki zlikwidują pomysłowi urzędziole.

Miasta dla mieszkańców
30/10/2022 11:41

Zlikwidować to dziadostwo, zdjąć zakaz ruchu i problem zniknie.
Może od razu pod Radiostacją zamkniemy ruch dla ruchu kołowego i przy Sikorniku i Trynku też, zamkniemy też ruch od strony Sośnicy i Brzezinki tak dla pełnego zamknięcia miasta?
Hmm, tylko Prezydent do UM nie dojedzie, nie to tak być nie może. Ale Stare Miasto zamknijmy taaak, a co mają do powiedzenia mieszkańcy? Ale czy to ważne? Nieee

gargulec
02/11/2022 07:57
W odpowiedzi na  Miasta dla mieszkańców

jeśli tam mieszkasz, to możesz wjeżdżać, z czym masz problem? a jak nie mieszkasz i chcesz iść na lody do Czeszki, to zasuwaj na piechotę jak inni. nogi ci za to podziękują

Beata
03/11/2022 14:39
W odpowiedzi na  Miasta dla mieszkańców

Hehe, taaak, miasto Gliwice niech będzie jednym wielkim deptakiem. Nikt nie pyta mieszkańców, bo i po co?! Szkoda mieszkańców tylko tej wąskiej uliczki Młyńskiej przez którą to wszyscy jeżdżą, bo zamknięto szeroką ulicę Wieczorka. Podobno ten wytwór podwórcowy miał być zlikwidowany…Deptak na całe miasto-to jest myśl!

Daniel
30/10/2022 13:12

Gliwice i drogówka jakiś żarcik
Co do Wieczorka czy tam Siemieńskiego
Stan umysłu

Oburzony
30/10/2022 13:32

Totalna głupota maluczkich ludzików, niestety decydentów.Co to za pomysł i obrzydliwie to wygląda.Zniszczyli taką ładną zabytkową ulicę.Oj lewactwo całkowicie straciło rozum!!

bud bundy
31/10/2022 08:08
W odpowiedzi na  Oburzony

Czy teraz, ten lewak, jest z nami w tym pokoju?

Ulica przed woonerfem wygląda źle, a nawet bardzo źle. Nie twierdzę, że teraz wygląda lepiej, niemniej od lat 90 co najmniej nie była to wizytówka tego miasta.

marcin.marysia@wp.pl
30/10/2022 13:37

Gdzie jest zegar na placu Mikiewicza ?,niby tak dbają o tą ulicę,ale tego nie widać !!!

gliwiczanka
30/10/2022 18:18
W odpowiedzi na  marcin.marysia@wp.pl

Obok przystanku A4. Ale turyści z okolicznych wsi mogą nie wiedzieć.

DD
30/10/2022 18:21
W odpowiedzi na  marcin.marysia@wp.pl

No właśnie, jak nie zrobimy awantury o coś co utrzymywaliśmy z naszych podatków i zawsze było to pojedyncze osoby nie powinny niczego usuwać, decydując za nas. Tłuką nam do głowy decydujmy wspólnie a za plecami dalej robią co chcą. Faryzeusze.

Ja
30/10/2022 22:40
W odpowiedzi na  marcin.marysia@wp.pl

Po zegarze pozostał tylko słup. Zdemontowali go rok temu i nikt nie wie w ZDM-mie gdzie się podział. Może sprzedali go na alegro

DD
31/10/2022 12:47
W odpowiedzi na  Ja

Słupa też już nie ma a UM w głupa leci, że o zegar nam chodzi, i twierdzi, że możemy korzystać z tego na przystanku na elektronicznym rozkładzie jazdy.

bleble
31/10/2022 09:35

Trochę jestem rozczarowany. Myślałem, że postawią z 15 nowych znaków drogowych a tu nic na ten temat. Kurcze. Apeluję zatem. Wincyj znaków drogowych no i większe te donice z betonu – takie są rachityczne. Skończy się tak, że jeszcze jakieś zielone tam wylezie gdzie zza betonu!
Gliwice to jednak poważny stan!

PawPL
31/10/2022 23:39

Znowu. Niekończący się serial pod tytułem „Jak bohatersko walczyć z problemami, które samemu się stworzyło”. Cały ten serial pokazuje jakich mamy mądrych ludzi u władzy, którzy stworzyli na świecie pierwszy woofner z ruchem autobusów i obsługi dwóch generujących duży ruch instytucji publicznych (Sąd i Areszt). Gratuluje.

Aga
30/10/2022 14:13

Wunerf, parklet …..

gargulec
02/11/2022 07:58
W odpowiedzi na  Aga

przecież dali alternatywę: podwórzec. nie podoba się? ojej

Romek
30/10/2022 10:28

po co droga, która drogą być nie może? zlikwidujcie drogę i będzie po problemie ruchu samochodów w tamtym miejscu

Ja
31/10/2022 10:07

Ale tam można wjechać, przepisy najpierw poczytaj.

pewnyk
04/11/2022 10:48

zagracona ulica nie służąca swemu przeznaczeniu czyli bezpieczny przejazd i bezpieczny ruch pieszy ,ktoś chciał coś tworzyć i wyszło kiczowato

Biedrona
02/11/2022 10:43

Wieczorka/Siemieńskiego zawsze była jedną z moją ulubionych ulic. Faktycznie przydałoby się więcej zieleni, ale ogólnie jest to ładna ulica, chwalona przez przejezdnych. Psioczenie na zamknięcie tej ulicy jest typowe dla leniwych. Parę minut nadrobienia drogi nikogo nie zbawi, wyjdź z domu wcześniej jeśli boisz się spóźnienia. A te głąby przejeżdżające z niedozwoloną prędkością powinny wrócić na kurs prawa jazdy albo przebadać się u okulisty jeśli nie widzą znaków. Dlaczego wszystko ma być dopasowane pod kierowców? Osiedla są przepełnione samochodami, coraz mniej zieleni, bo każde mieszkanie to dwa samochody lub więcej. Chodniki zajęte przez zaparkowane samochody, ciągłe pretensje, że pieszy chce… Czytaj więcej »

Marian G.
30/10/2022 13:06

tak typowo po niemiecku spiepszono cala ulice , prawdopodobnie niemcy podpatrzyli ten durnowaty pomysl u amerykancow , a polacy od kogo ? ,

Jan
01/11/2022 21:44
W odpowiedzi na  Marian G.

Pomysł fajny ale lokalizacja tragiczna
Jest tyle miejsc gdzie taka zabudowa była by super ale nie na głównej ulicy dojazdowej do centrum

olo
30/10/2022 05:54

więcej takich ulic, da się? da

404
30/10/2022 09:26
W odpowiedzi na  olo

No właśnie, jak widać się nie da. Gliwiccy miastotwórcy będą się onainzować tą Siemińskiego do porzygu a każda kolejna jej odsłona, odsłania jedynie amatorszczyznę twórców tego babola. Powiedzieli „A” a nie potrafią powiedzieć „B” i zamknąć jej w końcu definitywnie dla ruchu. Słowa Oryszczaka o zacieraniu się mechanizmów, które zostały specjalnie zaprojektowane do takich celów to potwierdzają przy okazji obrażają inteligencję osób, które muszą go słuchać. Skoro tak prosta sprawa was przerasta, to gdzie wam do zarządzania 160 tys. miastem?

Iwona
30/10/2022 10:48
W odpowiedzi na  404

Tylko dlaczego jest tak brzydko?

Ampuła
30/10/2022 10:00

Była sobie normalna, miejska ulica z chodnikami. Użyteczna dla kierowców i pieszych.
Z nudów wzięli ją na celownik kawusiowi aktywniacy i podstępnie wmusili urzędziadom cyrkowy eksperyment drogowego postępu. Od tej pory jest to Strefa Bolesnego Utrapienia dla różnych służb w mundurach, analitycznych komisji i wydziałów w ratuszu, a przede wszystkim dla kierowców i pieszych. Ruch przytkany, komunikacja zaburzona, zagracenie ohydnymi potworkami z boazerii i pilśni, pokraczne betonowe silosy, żałobny falochron czy palisada po horyzont.
Jedyne wyniesienie, jakiego tam trzeba, to wyniesienie się twórców razem z gratami, które szkodzą i obrzydzają.

hanek mały
30/10/2022 13:45
W odpowiedzi na  Ampuła

Nie masz pojęcia o tym kto ten „wnerwnas” wymyślił i przepchnął. To jeden z radnych „ważniaków” , który mieszka na tej ulicy, a nie jacyś kawusiowi aktywniacy !

DD
30/10/2022 18:10
W odpowiedzi na  hanek mały

Który z radnych tam mieszka, boisz się czegoś?

Wieczorka
30/10/2022 19:34
W odpowiedzi na  DD

Szef „Solidarności” w PKM Gliwice, z wąsem. :)

DD
30/10/2022 21:24
W odpowiedzi na  Wieczorka

Zasłużył się Frankiewiczowi przy sprzedaży miejskiej firmy oczyszczania miasta.

Owen
04/11/2022 11:00
W odpowiedzi na  Wieczorka

Ten co musial kandydowac z innej dzielnicy. To juz chyba 3 dzielnica, ktora rzekomo reprezentuje.

Jan
01/11/2022 21:49
W odpowiedzi na  Ampuła

Wyniesienie jest OK tyle że w inne miejsce
Znaleść ustronniejsze miejsce i tam narobić ławek doniczek stolików i będzie super, a nie na ruchliwej ulicy która jest potrzebna
No chyba, że kierowcy tam jeżdżą na złość urzędnikom

Urko
30/10/2022 05:02

Ge-kurde -nialne rozwiązanie urbanistyczne !!!! Jako aktywista , mieszkaniec Gliwic i maniakalny zwolennik uspokajania ruchu ( i nie tylko) żądam natychmiastowego wprowadzenia tych unikalnych miastotwórczych rozwiązań na ul. Rybnickiej , Pszczyńskiej, Toszeckiej , Daszyńskiego i Chorzowskiej oraz na DTŚ . Na każdej z tych ulic powinno znaleźć się też miejsce zielone . Dla kóz i owiec. oraz zatoczki dla foodtrucków .