Znowu będzie drożej za wywóz śmieci. Podwyżki od 31% do 54% w zależności od powierzchni

Od 33% do 54% wzrosną stawki za wywóz odpadów komunalnych w Gliwicach. Uchwała w tej sprawie ma zostać podjęta na lipcowej sesji Rady Miasta.

Proponowane zmiany to na razie projekt uchwały, który jednak został już przedstawiony radnym Komisji Gospodarki Komunalnej. Szykuje się więc kolejny skok cen za wywóz śmieci w ostatnich latach.

– Podwyżka wynika ze stale rosnących kosztów zagospodarowania odpadów, które stanowią ok 60% kosztów systemu. Rosnące w całym kraju koszty zagospodarowania to z kolei bezpośrednia konsekwencja przepisów uchwalanych w ostatnich latach przez rząd

– argumentuje Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic. – Konieczność wzrostu stawek w naszym mieście wynika z obowiązującej od 1 lipca 2020 r. nowej dwuletniej umowy na odbiór i zagospodarowanie odpadów oraz  przepisów, w myśl których całość kosztu gospodarowania odpadami musi być ponoszona przez mieszkańców – dodaje Oryszczak.


Przypomnijmy, w maju rozstrzygnięto przetarg na wywóz odpadów komunalnych. Wygrał Remondis, który za dwuletnią umowę zgarnie  83,9 mln zł. Jedyna konkurencyjna oferta – firmy KOMUNALNIK z Nysy – opiewała na 84 mln zł (przeczytaj –> Prawie 84 mln zł dla Remondisu za wywóz odpadów. To średnio 21 zł na jednego mieszkańca miesięcznie).

Jakie będą nowe stawki za wywóz śmieci w Gliwicach?

Zmiany najbardziej odczują mieszkańcy małych lokali – o powierzchni do 60m2. W ich wypadku cena wzrośnie 0 54% (z 0,68zł do 1,05zł od 1m2 powierzchni). O ponad połowę wzrośnie także opłata dla powierzchni od 60 m2 do 90 m2 (z 0,52 zł do 0,79 zł). Wzrost dla lokali powyżej 90 m2 wyniesie 31%, a powyżej 120 m2 33%. Przypomnijmy, że w Gliwicach wybrano model według, którego to powierzchnia zamieszkiwanej nieruchomości stanowi podstawę do naliczenia należności (a nie jak w większości miast ościennych – liczba mieszkańców).

Szczegółowy wykaz stawek (mają wejść w życie 1 października 2020 roku):

stawki za wywóz śmieci gliwice

– Podkreślam, że jest to wstępna propozycja, która stanowi początek dyskusji z radnymi

– komentuje Łukasz Oryszczak.

Będzie “wojna o śmieci”?

W Urzędzie nikt nie ukrywa, że decyzja o wzroście opłat spotka się z chłodnym przyjęciem przez mieszkańców. Magistrat argumentuje, że do podejmowania takich decyzji jest zmuszony przez warunki rynkowe i działania rządu uderzające w samorządy. Ale dla gliwickiej opozycji działanie władz miasta to woda na młyn. Temat gospodarowania odpadami był jedną z osi ostatniej kampanii wyborczej.

Jest niemal pewne, że i tym razem zadane zostaną pytania o metodą naliczania opłat (od metra, od głowy, od zużycia wody), ale też o sposób organizacji przetargów na wywóz odpadów.

Za rządów Zygmunta Frankiewicza wielokrotnie podnoszono też konieczność podziału miasta na obszary, tak aby uwolnić się od monopolizującego rynek Remondisu.

Arytmetyka ratuszowa wskazuje, że podwyżki powinny zostać przyjęte. Jeśli jednak ciche przetasowanie w Radzie Miasta (o którym coraz głośniej w kuluarach) faktycznie miało miejsce, kwestia podwyżek może być dobrym momentem na rzucenia wszystkich kart na stół i ponowne policzenie sił. Na lipcowej sesji podejmowana będzie też uchwała dotycząca zmian w Strefie Płatnego Parkowania, a to sprawia, że czeka nas politycznie gorące lato.

Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Grażyna

stawki za m2 są bardzo krzywdzące dla samotnych osób starszych, pamiętajmy, że to nie powierzchnia produkuje śmieci tylko ludzie

m2

A na kim, jak nie na najstarszych się najłatwiej żeruje? Spokojnie można to porównać do metod na wnuczka i na policjanta.

AndrzejD

Do Redakcji: Proszę aby szanowana redakcja, odpytała firmę Remondis oraz UM Gliwice jako udziałowca aby przedstawili: 1. Szczegółowe wyliczenia z których wyszła konieczność podwyżki akurat o 54% (sic !) 2. Jakie działania podjęli w zakresie obniżenia kosztów własnych (redukcja etatów, outsourcing itp.) 3. Jakie działania podjął UM Gliwice w celu wywarcia nacisku na firmę Remondis, aby wybić im z głowy podwyżkę. P.S – mam świadomość że są to pytania retoryczne. Natomiast dla wszystkich oburzonych i niezorientowanych – za te podwyżki możecie podziękować rządowi przy najbliższych wyborach. Wyjaśniam dlaczego: Podwyżki są efektem wielkiej inflacji wywołanej przez obecny rząd na skutek rozdawania… Czytaj więcej »

gliwiczanin

nie odpowiedzą im bo nie muszą … i co im zrobisz.
Orzeszek też Ci przecież odpowiedział że jest prawo , wszystko drożeje i to też i ustawa i przetarg i takie tam…

DD

Grażyna, ci sami ludzie zapłacili już za śmieci w cenie zakupu towarów i usług a dodatkowo w podatku za towary i usługi. Ale złodzieje nigdy nie mają dość, dlatego trzeba ich tępić miłością, modlitwą i umożliwić darmowe życie chociaż to już sami sobie załatwili pozorując, że ciężko pracują.

Adam

Wywalam wszystko na śmieci z bateriami i żarciem. Nie segreguje bo po co. Może i okna będę wyrzucać bo po co schodzić na śmietnik.

Gliwiczanin

W Gliwicach mieszkają ludzie zamożni, nie ma tu bezrobocia i wszyscy świetnie zarabiają więc podwyżki choćby nawet o tysiąc procent nie są żadnym problemem. Przyszłość jest tu!

realista

W tym kraju nic sie nikomu nie oplaca. Wszyscy poczawszy od rolnikow ……………………..tylko stekaja.
To jakas PARANIJA.

Gość

Nowy prezydent nowe podwyżki i gdzie te obietnice przedwyborcze

JAś

Trzeba kampanię wesprzeć w końcu on jest z PO

Tom

Jaki prezydent takie miasto

St. Gliwice

Stawka za m2, a nie za ilość “produkujących” śmieci lokatorów mieszkania mogła się narodzić wyłącznie w niepoukładanych rozumkach.

Perez

Bo tak im najlatwiej wyciagnac kase, inaczej by sie zaczely jazdy z wymeldowaniami.

Irek

jaki inny sprawiedliwy system naliczania opłat za śmieci Ty proponujesz?

JAś

Od osoby chyba logiczne

Michał

Do wszystkich, którzy nie widzą innego rozwiązania jak naliczanie od osoby: Oczywiście że “śmieci generują osoby, nie metry” – nikt tego nie podważy, jednak proszę zdać sobie sprawę z tego jak wygląda to w praktyce. Właściciel lokalu oświadcza zarządcy nieruchomości ile osób mieszka w lokalu – ten z kolei składa deklaracje do UM. Nie bierze się pod uwagę osób zameldowanych – proszę tego nie mylić! Zarządca nigdy nie będzie miał pełnej i rzetelnej informacji o rzeczywistej ilości mieszkańców – to jest praktycznie niemożliwe. W rzeczywistości sytuacja wygląda tak, że w bloku 30 lokalowym zgłoszonych jest 35 albo 40 osób (a… Czytaj więcej »

Ad

I co z tego???
Jakim prawem pomysłodawca tego naliczania od m2 traktuje wszystkich mieszkańców jak złodziei i krętaczy, którzy będą się wymeldowywać żeby płacić niższe stawki za śmieci?

Tomasz11

Go. ..o kocie wywalam przez okno

m2

Złodzieje

DD

Słusznie bo psy łańcuchowe zrobią wszystko za miskę strawy – czyli “ryżu” po odpowiedniej indoktrynacji.

Zrenb

Jaworzno sprywatyzowało wiele lat temu swój zakład, odpowiedzialny za odbiór śmieci od mieszkańców. Obecny prezydent uważa, że eksperyment się nie udał. Miasto ponownie samo zajmie się odpadami.

Tomasz11

Bo Jaworzno to nie zasr… Gliwice

Zrenb

W Bergkamen samorząd wykupił prywatną firmę zajmującą się odbiorem śmieci. W efekcie ceny spadły o jedną trzecią

Cosa Nostra

“Konieczność wzrostu stawek w naszym mieście wynika z obowiązującej od 1 lipca 2020 r. nowej dwuletniej umowy na odbiór” – tu jest cała prawda. Gadki o tym, że koszt gospodarowania odpadami musi być ponoszona przez mieszkańców to niech sobie pan rzecznik daruje – zawsze za wszystko płaci zwykły człowiek.
Robili wszystko, żeby Remondis dostał umowę i dopięli swego. Teraz Pan zapłaci i Pani też zapłaci. Od m2, bo tak najwygodniej się zdziera.

Marian Jabłoński

A jakby tak referendum?…

Cosa Nostra

I co to da? Nawet gdyby zerwać umowę z Remondisem, to oni tak wyjdą na swoje – już się postarali o odpowiednie klauzule w umowie. Gdyby zeszło się pół miasta na protest pod magistrat w dniu głosowania, to radni szybko by się zorientowali jak trzeba zagłosować.

gliwiczanin

nie pierd.. o referendum. przyjdzie z 1000 osób z czego 350 zagłosuej za Frankiem

Zbigniew

Masz nieaktualne wiadomości. Co z ciebie za gliwiczanin,skoro nie wiesz,Ze Frankiewicz już nie rządzi w Gliwicach.

Feliks

Niemozliwe

Alex

Dziwnym trafem nikt nie zająknął się o tym, że od kilku miesięcy nie jest świadczona usługa mycia kontenerów – podobno z powodu epidemii koronawirusa. Szanując prawo do takich ograniczeń, zapytuję grzecznie czy przypadkiem mieszkańcom nie należy się zwrot za niewykonaną usługę?

Zbigniew

Hmmm…czy one kiedykolwiek były myte?

Alex

@Zbigniew
Z początku jeździł jeden wóz, który odbierał śmieci i mył regularnie, później powiedziano mi że jeżdżą dwa w odstępie kilku godzin: jeden odbiera śmieci, a drugi myje – bywało różnie. Zaskakujące jest że nie myją i nie dezynfekują kontenerów w czasie epidemii, gdy tym bardziej jest to wskazane – szczególnie że zaczął się sezon na muchy

Jest Faja

Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz. Jak zagłosujesz (w wyborach), tak sobie zapłacisz.
Było ruszyć 4 litery i iść na wybory, albo zastanowić się chwilę na kogo się głosuje. Takiego miasto ma prezydenta, jakiego mieszkańcy wybrali. Więc nie rozumiem, czemu teraz mieszkańcy narzekają.

Jan

Bezwzględnie Neuman musi odejść.

Laszlo_egesz

W której dziurze pochowali się wszyscy niezadowoleni jak w styczniu były wybory?

Tom

Pewnie to zwykły kacyk Franka

Tom

G.. prawda tu trzeba atom

w pogoni za octem

no gliwickie lemingi teraz płaćcie za swoją wieloletnią, upartą i niczym nieuzasadnioną manię głosowania na szajke zygmunta

Zrenb

A kiedy spalarnia śmieci?

Mosiek

Za 100 lat gdy już spłacą kredyt za bezużyteczną Arenę.

eryk

Gdyby nam nie odebrali dotacji unijnej ci z po nie z zachodu ue

4WD

To my go spłacimy nie żadni oni.

Tomasz11

W 3 tysiacleciu

Witold

Jedyne uczciwe rozwiązanie to powinno być jak w Niemczech, worki chipowane i każdy placi za faktycznie oddawane śmieci. Bo pracuje akurat w takich sluzbach i widzę co się dzieje, jeden oddaje 2 worki inny 8 i cena jest taka sama. Nie jest to weryfikowane .

Pasażer

Rozwiązanie nie na polską mentalność. -Zaczęłoby się podrzucanie śmieci i wywózki do lasu.

gliwiczanin

albo wrzucali by zwykłe worki z biedry albo wysypywali prosto z kubła do śmietnika. Gliwiczanie to pustaki. Palą śmieciami w piecach, jszczają w centrum pod kamienicami a Ty ich takiej klultury chcesz nauczyć. Zasiłki w socjalach zapłaciłyby karę ?? chyba żartujesz.

rewer

Wspaniała wiadomość!!! Brawo pan prezydent, brawo zarząd i rada miasta.

Beton

Serdecznie dziękujemy osobom “rządzącym” Gliwicami. Dzięki Waszej wytężonej pracy mamy coraz szersze możliwości zasilania budżetu miejskiego, dzięki którym miasto wspaniale się rozwija. Hala pustostan, lotnisko dla prywatnych osób za państwowe pieniądze, krąg do puszczania modeli, tężnie, ścieżki rowerowe z nikąd do nikąd, popadające w ruinę zabytki, syf na ulicach, trawniki na betonie, chodniki przypominające surwiwalowy tor przeszkód itd.

A tak na serio – Szanowni Radni – miejcie się na baczności, bo za głupie decyzje bijące w mieszkańców miasta będzie Wam odpłacone przy następnych wyborach..

podpis

i będzie jak na wyborze prezydenta miasta? 30% wyborców pójdzie by ugrać dla swoich kolegów stołki. Reszta będzie to miała tam, gdzie światło nie dochodzi. Czyli jak zawsze w Gliwicach, a płacimy wszyscy za te zabawy w wybory.

Laszlo_egesz

Narzekać każdy potrafi, ale żeby pójść na wybory to już nie ma komu.

Tomasz11

Byłem na wyborach i co .kolesie z pseudouczelni zwanej polibuda wygrali. Łapcia łapcie myje

Obserwujący

Radni mają to gdzieś.Wiedzą,że następną kadencję też mają w kieszeni, gdyż glajwicki suweren też ma gdzieś wszystko i ponownie ich wybierze.
Chyba,że to “nowe koło” radnych, co to niby są ambitni i im zależy,może coś podziałają.Ale wątpię.Klepną uchwałę po “burzliwej debacie”.

gliwiczanin

za rok ci sami ludzi do RN zostaną wybrani… Gliwiczanie są miłosierni i szybko wybaczają. A na plakatach tak ładnie wyglądają

gliwiczanin

co im będzie odpłacone ???? Ty chyba z kosmosu się urwałeś… Pójdą na wybory znajomi franka rodzina itp i znowu okaże się że koalicja zwyciężyła i ma większość. Wygrają p rzy** asy które będą głosować jak im Pan każe.

Tom

Zasyfieni i skarzeni wirusem Koronovid 19

Gustaw

Albo artykuł i nagłówek wprowadza w błąd, albo zmieniają się zasady obliczania kwoty za wywóz śmieci. Do tej pory było tak, że przy obliczaniu kwoty lokal o powierzchni powyżej 120 m2 był dzielony na 60+30+30+pozostałe m2 i każda z tych części była mnożona osobno przez podaną w tabeli stawkę. W takim wypadku nie ma praktycznie możliwości osiągnięcia jedynie 31% podwyżki. Proszę autora tekstu o sprawdzenie tego.

Michał

Dokładnie!
Artykuł może wprowadzać w błąd! Proszę mylnie nie zrozumieć, że dla lokali o pow. 120 m2 opłaty wzrosną tylko o 33% a dla lokali o pow. 60 m2 aż o 50%!
Przedstawione procentowe podwyżki dotyczą przedziałów, a lokal o pow. 120 składa się w rozumieniu tego systemu z 3 przedziałów 0-60, 60-90, 90-120 w związku z czym po odpowiednim przeliczeniu całościowy wzrost kosztów za śmieci dla lokalu 120 m2 też wyniesie ok. 50% (tj. z 66 zł na 99,3 zł).

Obserwujący

Podwyżki są spowodowane monopolistyczną pozycją remodisu w glajwicach. Urzędasy, świadomie lub nie, tak ustawiły rynek.
Pisałem już o tym w innym temacie.Efekty są.Powinna być wybrana oferta drugiej firmy, która była niewiele wyższa.

Dziadek

@ Obserwujący.Czy wiesz dlaczego KOMUNALNIK złożył ofertę ?

Fiku Miku

Oczywiście, że nie wie. Przedszkolak ogra go w szachy.

gliwiczanin

my wam wy nam. :)

gliwiczanin

Byłem głosować przeciwko Frankiewiczowi czyli Neumanowi. Cieszę się ze w końcu wy którzy głosowaliście za swoim faworytem także dostaniecie po tyłku i będziecie płacić. Mam nadzieje że do waszych pustych pał w końcu dotrze to że ktoś tam robi sobie na tym interesik.
Mamy swoje wysypisko. Mamy firmę w której udziały ma UM i rodzina Rathman a płacimy taką kasę, tak naliczaną i ktoś tutaj za wszelką cenę nie chce podzielić miasta na strefy. Cieszę się że w końcu dostaniecie po tyłkach wyborcy Franiewicza.

Sowa

Dlaczego nie można się wyrejestrować czasowo gdy się mieszka w innym miescie

guy fawkes

cyt. “Ale dla gliwickiej opozycji działanie władz miasta to woda na młyn”.
Nie wiedziałem, że w Gliwicach mamy jeszcze opozycję. Jej resztki rozwalił Franek do spółki z posłem Budką. No chyba, że tzw. opozycja to te nowe koło PO, które twierdzi, że jest niezależne. Jestem cierpliwy, więc wstrzymam się z jej oceną jeszcze jakiś czas. A czas pokaże czy to prawdziwa opozycja czy papierowa.

gliwiczanin

“psy szczekają karawana jedzie dalej” Już możecie sobie wyobrazić że będzie taki tytuł lub podobny w gazetach tzn “Gorąca sesja na której debatowano stawki za śmieci” – okaże się później że było gorąco ale jednak radni koalicji przyjeli jednogłośnie uchwałe bo inaczej się nie da… przecież tyle trzeba zapłacić REMONDISOWI. Przeczytamy pewnie też że Budkowa wstrzymała sie od głosu lub cos w tym stylu. Tak czy siak niech nikt tutaj z forumowiczów nie łudzi się że będzie inaczej. Stawki za śmieci już zostały przyjęte więc to co będzie na jednej z sesji to tylko i wyłącznie hucpa jak to mawiał… Czytaj więcej »

RamPamPam

Każdy doskonale zdawał sobie sprawę, czym będzie głosowanie na emeryta “Nojmana”. To teraz macie. Siwy dziadek do orzechow to gorsza, bo ubezwłasnowolniona wersja Zigiego F.

xxx

a czego się spodziewaliście, jak ludzie z UM w nagrodę zasiadają teraz w zarządzie Remondisa?

jak

zalegające miesiącami wielkogabaryty, niesprzątane / przeładowane kosze q..wy jeszcze podwyżki żądają. Ktoś tutaj się fajnei ustawił.

eryk

Mam pomysł na gospodarkę śmieciami. Moja SM kupi na raty płacone przez lokatorów wóz i kubły do wywozu śmieci w spółdzielni i ustali stawki od zużycia wody. Przy pozostałych wolnych mocach przerobowych zawrze umowę z inną spółdzielnią itd. Przy dobrze prowadzonej gospodarce można rozszerzyć zakres działalności i uzyskać dobre wyniki ekonomiczne o ile ktoś znowu nie zrobi skoku na kasę jak to jest w modzie.

Dziadek

@ eryk.Gdzie będą wywożone odpady ?

eryk

tam gdzie ich miejsce na wysypisko śmieci.

Lolek

No tak, bo na wysypisku śmieci, to śmieci za darmo przyjmują.

Dziadek

@ eryk . Odpady się wywozi do PSZOK,tam są segregowane,przerabiane i część jest potem składowana na składowisku PSiO Sp. z o.o.Właścicielami PSZOK w Gliwicach są Miasto Gliwice-49% udziałów i REMONDIS Gliwice-51% udziałów,które jest jednocześnie jedynym zarządzającym tym interesem…resztę sobie dopowiedz.

anzelm bohatyrowicz

28 lat walą Was mieszkańcy w rogi ,a Wy cichutko Wóz z gnojowicą i taką władzę i radnych daleko za miasto wywalić

Andrzej

gnojstwo i zlodziejstwo dla czego mam placić mieszkając w dwie osoby tyle samo co sąsiad gdzie jest 5 osób, czy wam we łbach złodziejskich się pomieszało i na ludzkiej krzywdzie jedziecie bez trzymanki

Fan

Jak sie wybierze takie cos to co sie dziwic a geniusz klodnicy schowal sie w senacie a mial byc premierem jalos jego zdolnosci tam nie xauwazaja

Postanowione

Płacąc takie kwoty nie czuję się zobligowany do segregacji odpadów. Niech Remondis, albo miasto robi to za mnie. Zdzierają fortunę to łaski nie robią.

budowniczy bob

Nie zrobią tego za Ciebie. Tak samo jak nie przejmą się Twoim “protestem”. Mają to w nosie.
Ale Ty nie powinieneś. Nie robisz tego dla Remondisu tylko, długofalowo, – dla siebie i rodziny.

Wnikliwy obserwator

Robimy to dla idei. Widać to, gdy jedna śmieciarka wrzuca w siebie razem to co ja segreguję.

Budowniczy bob

Obecnie mieszkam w Pyskowicach. Dość krótko bo ledwie pół roku. Wcześniej Gliwice. Tutaj też wszystko trafia na jeden wóz. Ale wszystkie śmieci są w odpowiednich workach. Worki te są wyładowywane na Pszok i tam dalej odpowiednio segregowane.
Nie pamiętam jak to było w Gliwicach.
Segregacja, choćby dla idei, buduje jakaś tam eko-świadomość.

Tylko Gliwice

Już dosyć tych podwyżek za śmieci ile jeszcze można. A tak na marginesie było iść na wybory. Teraz każdy narzeka a widać było po frekwencji jaka była.

Adam

Chcieliście PO wca za prezydenta to macie podwyżki nawet wam zabrał bonifikatę za użytkowanie wieczyste głosujecie dalej na PO