Bezdomni koczują w zaniedbanej kamienicy w centrum miasta. Sąsiedzi obawiają się o swoje bezpieczeństwo

Mieszkający w sąsiedztwie kamienicy przy ulicy Kaczyniec gliwiczanie nie mają spokoju, mimo że budynek jest podobno niezamieszkany.

Nie jest niczym nowym, że zrujnowane i opuszczone budynki przyciągają lokatorów, którzy nie mają stałego adresu zamieszkania. Tak się stało i tym razem. Sezon zimowy wymusił na bezdomnych potrzebę znalezienia cieplejszego kąta i zdaje się, że natrafili na niego w samym środku gliwickiej starówki.

Dzicy lokatorzy na co dzień widują się z mieszkańcami sąsiednich budynków. Jedni i drudzy najczęściej starają się nie wchodzić sobie w drogę, trudno jednak przymykać oczy na powtarzające się libacje alkoholowe, niebezpieczeństwo zaprószenia ognia czy na przykład… wypalanie kabli w opuszczonych mieszkaniach.

Interwencji policji i straży miejskiej w ostatnim czasie było tu kilka. W ich wyniku udało się też nawiązać kontakt z dysponentem nieruchomości, firmą z Gliwic. Właściciel został zawiadomiony przez Straż Miejską o zaistniałym problemie i zobowiązany do zabezpieczenia budynku przed wtargnięciem niepożądanych osób.

Podjęte działania nie doprowadziły jednak do skutecznego zamknięcia nieruchomości. Niedawno w oknach kamienicy powybijano szyby.

14 kwietnia przyjęliśmy zgłoszenie dotyczące wypalania kabli na terenie pustostanu przy ul. Kaczyniec 9. Zastano tam 1 osobę, która została ukarana za to wykroczenie

– informuje rzecznik Straży Miejskiej, Bożena Frej.

– Jednocześnie podjęliśmy ponowne działania w celu zabezpieczenia tego pustostanu, w sposób uniemożliwiający wejście osób postronnych na teren nieruchomości. Przeprowadzono rozmowę z właścicielem, który zobowiązał się w najbliższym czasie do zamurowania wejścia od strony podwórka – dodaje rzecznik.

ZOBACZ TEŻ:
Bezdomny został pobity i okradziony przez dwóch innych mieszkańców noclegowni. Łup miał wartość 2 zł

Z niepotwierdzonych informacji wynika, że właściciel planuje wyremontowanie kamienicy. Na ile te plany są realne, czas pokaże.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
asd
asd

Bzdura. W Gliwicach nie ma zaniedbanych kamienic. W Gliwicach nie ma bezdomnych. Wszyscy są bogaci i szczęśliwi mieszkając w luksusowych apartamentach TBS. Gliwiczanie zarabiają prawie po 5000 zł miesięcznie, pisali o tym w MSI.

A co
A co

Oto Gliwice ! Przyszłość jest tu. Franka……………………..sru

Blondi
Blondi

Cudowna akcja Śmieszy Miejskiej.Ukaranie bezdomnego.Ukaranie ? Czym ? Jak ? Blankiecikiem mandatu ,który urzyje jako podpałki lub “podcierki”

Xsenofob
Xsenofob

Bezdomnemu pogrożono palcem

Dzik o dużych rozmiarach
Dzik o dużych rozmiarach

Brawo “StraSZ” Miejska ! Pobudzić bezdomnego menela do wysiłku,pracy intelektualnej…bezcenne.Biedak będzie się musiał poważnie zastanowić co zrobić z wypisanym blankietem mandatu.Użyć jako podpałki czy podcierki.

podpis
podpis

“że właściciel planuje wyremontowanie kamienicy.”

Oby nie było podobnie jak w Świebodzicach. Albo w Bytomiu, gdzie ruiny same się składają.

silverariel
silverariel

Puk, puk…włodarze miasta… pobudka! Miasto niszczeje gdy Wy śpicie w najlepsze!

PAKer
PAKer

puk puk, miasto nie stanowi prawa w tym kraju – miasto nie jest właścicielem firmy, nie może więc robić w niej remontu!

silverariel
silverariel

Ale może wezwać do właściwego zabezpieczenia obiektu, posprzątania itp.
Skoro można wprowadzić płatne parkowanie, to inne rzeczy również można wyegzekwować?

Ja
Ja

Przecież właśnie to zrobili.

On
On

“Podjęte działania nie doprowadziły jednak do skutecznego zamknięcia nieruchomości. Niedawno w oknach kamienicy powybijano szyby.”

Problem polega na tym, ze te działania to zawiadomienia, przeprowadzone rozmowy itd. Jak widać właściciel niezbyt się tym przejmuje.

Zawiedziona
Zawiedziona

Szkoda, że w Gliwicach biedny samorząd tak niewiele może. Włodarzom, radnym i armii urzędników estetyka najbardziej wizytówkowej części miasta jak widać odpowiada. Zazdroszczę innym miastom zadbanych, pięknych starowek. U nas potencjał ogromny, ale…….. brak siły sprawczej! Ile to lat jeszcze tak będzie wyglądać i straszyć centrum, podobno świetnie zarzadzanego, bogatego miasta???

ja234
ja234

Samorząd glajwicki może dużo, ale im się nie chce. Lepiej zwalić robotę na kogoś innego, ewentualnie powiedzieć, że to nie nasza działka tylko innych. Jadą po najmniejszej linii oporu, na odwal się ,byle jak, byle było.
Bogate może i jest…ale tego nie widać, widać wiochę którą glajwice są.Świetnie zarządzane też nie są, nie ma dobrego gospodarza.
Byłoby dobrze gdyby przed wyborami objawił się jakiś rozsądny, rozgarnięty kandydat…

Alex
Alex
Puk, puk…włodarze miasta… pobudka! Miasto niszczeje gdy Wy śpicie w najlepsze! A co mówi na ten temat Prawo Budowlane? Obiekt budowlany należy użytkować w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej… W przypadku stwierdzenia, że obiekt budowlany: 1) może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi, bezpieczeństwu mienia bądź środowiska albo 2) jest użytkowany w sposób zagrażający życiu lub zdrowiu ludzi, bezpieczeństwu mienia lub środowisku, albo 3) jest w nieodpowiednim stanie technicznym, albo 4) powoduje swym wyglądem oszpecenie otoczenia – właściwy… Czytaj więcej »
ja234
ja234

Straż miejska powinna zabezpieczyć wejście, zamiast wzywać zarządce nieruchomości a właściciela obciążyć kosztami.Ale to są glajwice… tutaj wszystko jest na wstecznym. I dalej czytamy:”Jednocześnie podjęliśmy ponowne działania w celu zabezpieczenia tego pustostanu, w sposób uniemożliwiający wejście osób postronnych na teren nieruchomości. Przeprowadzono rozmowę z właścicielem, który zobowiązał się w najbliższym czasie do zamurowania wejścia od strony podwórka – dodaje rzecznik.” Czyli Sm NIE podjęła skutecznych działań…żenada..

Wlepili mandat bezdomnemu… na pewno go zapłaci…weźcie urzędasy zacznijcie myśleć…

Beton
Beton

Jak się właściciele teraz rozpędzą z tym murowaniem… Byle by nie zamurowali z tym bezdomnym w środku…

Krystyna Sikora

Taki piękny Rynek mamy a tu takie coś .Wstyd

WUIT
WUIT

Standardowy przykład wdupomania. Prestiż wyjechał ze starówki dtśką w kierunku Kujawsko-akademickich deptaków z elegancką halą i jeszcze piękniejszym parkiem

Barbara Puczkowska

oddać Gromkiewicz ona zrobi porządek

Ewa Misiura

A kto winien? Miasto!

Mateusz Żeliszewski

A ludzie czekają na wolne mieszkania

Michał Stawowiak

I to przez kilka lat :(

Menel
Menel

To se czekajcie dalej levusjery.My działamy.

Tomasz Mihal

Jak nikt nie weźmie w dzierżawę hale Podium/Gliwice to zrobią nowy remont i modernizację i tam zamieszkają potrzebujący :-) ;)

Mateusz Żeliszewski

Ci którzy mają kasę aby sobie wykupić mieszkania i to ma być dla potrzebujących?

Janka Witko

Droga Pani są noclegownie ale tam noe można pić alkoholu. Nie wiem jaka pomoc można zaoferować osobom które w wielu przypadkach jej nie chcą.

Sylwia Nowak

A straż jest gdzie?

Janka Witko

Nikogo nie osądzam ale wydaje mi się ze w przypadku osób zachowujących elementarne zasady kultury od byłoby problemu i sąsiedzi nie narzekali by na ich obecność a jest inaczej.

Barbara Erfurt Proszowska

Janka Witko Nie ,Ja Pani nie osądzam tylko może ktoś inny zrozumie ;)

K.k.
K.k.

Ludzie Wy chyba nie bywaliscie na Biskupicach w Zabrzu……Co miasto może za to że jest prywatny właściciel……to chyba jego zas*any interes w tym żeby nie mieć w kamienicy niechcianych lokatorów

Jan
Jan
A interesem miasta jest, żeby nie było takich zrujnowanych i opuszczonych kamienic, zwłaszcza w centrum miasta. Zwłaszcza na starówce, którą tak szczyci się prezydent. Miasto ma prawne możliwości, aby wymusić na właścicielu zabezpieczenie budynku i doprowadzenie go do stanu niezagrażającego bezpieczeństwu. Ale trzeba z tej możliwości skorzystać, podjąć jakieś działania. Rozmowy straży miejskiej z właścicielem niewiele dadzą. Co do interesu właścicieli – zaskoczę Cię. Wielu z nich woli doprowadzić kamienicę do ruiny, zburzyć ją, a potem “czystą” działkę odsprzedać jakiejś firmie. Zwłaszcza gdy działka znajduje się w ścisłym centrum miasta. Zrujnowanej kamienicy z bezdomnymi nikt nie kupi. A zabezpieczenie budynku… Czytaj więcej »
Jolanta Senczyna

Ludzie latami czekaja na mieszkania spcjalne a lokal stoi pusty? Miasto wydaje pieniadze na skwery, rowerki itp. Tak to sampotrzebne rzeczy, ale chyba ludzie najpoerw musza miec zapewnione podstawowe rzeczy a potem mozna sadzic kwiatki na skwerkach

Barbara Erfurt Proszowska

A po co maja dawać,zrobi się grzyb zdemoluje wtedy się dostanie a 3 miechy na wyremontowanie dostanie hehe cwani są

Wanda Jankowska

Nie doczytala pani że ten budynek jest własnością osoby prywatnej?. Miasto nie jest jego właścicielem.