„Grupa działała w sposób bezwzględny”. Zamieszani w tzw. oszustwo nigeryjskie to… Nigeryjczycy

Oszustwem nigeryjskim zajmowali się… Nigeryjczycy. Śląska policja zatrzymała sześcioro obywateli tego kraju. Liczba oszukanych szacowana jest na setki, o ile nie tysiące osób, a kwotę uzyskaną przez przestępców dzięki uprawianiu tego procederu określono co najmniej na 25 mln zł!

 

Pamiętacie, lub nie, te historie opisywane także przez gliwicką policję, o kobietach lub mężczyznach z naszego rejonu, którzy dali się nabrać na historie opowiadane za pomocą komunikatorów internetowych przez rzekomo zakochanych w nich „żołnierkach”, „oficerach amerykańskiego wojska”, „lekarzach” z egzotycznych krajów itp.? To są właśnie przykłady tzw. oszustwa nigeryjskiego. Oszuści, wykorzystując różne metody socjotechniki, zdobywali zaufanie swoich ofiar i wyłudzali od nich duże sumy pieniędzy, które miały być przeznaczone na rzekomą pomoc.

Grupa działała w sposób bezwzględny. Przestępcy, podszywając się między innymi pod amerykańskich żołnierzy, lekarzy czy pośredników w sprawach spadkowych, wyłudzali pieniądze lub dane osobowe swoich ofiar za pomocą portali społecznościowych i komunikatorów

– relacjonuje śląska policja.

Sposób manipulacji ofiarami był dokładnie zaplanowany. Podając się za osoby zamożne lub instytucje, obiecywali ofiarom duże sumy pieniędzy. Często oszuści twierdzili, że ofiara musi najpierw uiścić opłatę administracyjną, zapłacić podatek lub pokryć inne rzekome koszty, aby uzyskać dostęp do obiecanych pieniędzy. W rzeczywistości jednak żadnych pieniędzy ofiara nie otrzymywała, a oszuści bogacili się jej kosztem – kontynuuje KWP Katowice.

Wśród sposobów działania oszustów nie brakowało także wątków matrymonialnych, wykorzystujących uczucia rozmówców. Przestępcy prowadzili rozmowy w taki sposób, aby zyskać zaufanie ofiar do tego stopnia, że nieświadome podstępu osoby same przekazywały oszustom pieniądze, aby im pomóc czy uchronić przed kłopotami. W ten sposób ofiary przekazywały im znaczne sumy pieniędzy. W jednym przypadku było to blisko 800 tysięcy złotych.

Wśród osób zatrzymanych przez śledczych były 3 kobiety i 3 mężczyzn. Są oni podejrzani o oszustwa na szeroką skalę, które mogły dotknąć setek, a nawet tysięcy osób w całym kraju. Do tej pory śląscy śledczy ustalili blisko pół tysiąca pokrzywdzonych, którzy w wyniku działania oszustów stracili łącznie co najmniej 25 milionów złotych

– dodaje policja.

Sprawcy usłyszeli już prokuratorskie zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy i licznych oszustw. Czworo z nich zostało tymczasowo aresztowanych. Łącznie za popełnione przestępstwa mogą trafić do więzienia nawet na 20 lat.

Śledztwo nadzoruje Prokuratura Rejonowa Katowice Wschód. Sprawa jest rozwojowa, a policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

(żms)/Śląska Policja
fot., wid. Śląska Policja

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
8 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze