Likwidacja TESCO przy ul. Łabędzkiej staje się faktem. Pusta hala robi przygnębiające wrażenie (foto)

Hipermarket Tesco przy ulicy Łabędzkiej w Gliwicach kończy działanie. Hala będzie czynna tylko do godziny 15:00 w czwartek, 26 sierpnia. Wciąż otwarte pozostaną jeszcze ostatnie sklepy i punkty usługowe na pasażu.

 
Nieliczne artykuły szkolne, resztki produktów spożywczych, napojów i przekąsek, a także ubrania marki własnej Tesco – F&F w ostatnich dniach były jeszcze do kupienia w mocno obniżonych cenach. Hipermarket przy ul. Łabędzkiej od pewnego czasu miał charakter kompaktowego sklepu, teraz ostatecznie przechodzi do historii.

W mocno opustoszałym pasażu handlowym, który rozbudowano 10 lat temu, większość pomieszczeń straszy pustkami. Nie ma już butiku Szachownica, bawialni dla dzieci, ani sklepu AGD. Restauracja u Gawła w kwietniu br. przeniosła się w miejsce sieciowego lokalu Sphinx do centrum handlowego Arena. Zamknięty został także bar oferujący m.in. zapiekanki.


W budynku pozostał sklep zoologiczny, butik z odzieżą damską, punkt z tuszami i tonerami, biuro podróży, In Medio, drogeria Natura oraz optyk. Znajdziemy tu też placówkę Poczty Polskiej. Najemcy tych powierzchni deklarują, że nadal będą prowadzić w tym miejscu działalność handlową. Czy będą w stanie przyciągnąć klientów, czas pokaże.

My zostajemy, zobaczymy co będzie. Może stałe klientki przyjdą

– mówi nam jedna z ekspedientek we wspomnianej już drogerii. Deklaracja ta jest dosyć optymistyczna. Pusty, niedostatecznie oświetlony pasaż oraz ogromna przestrzeń po opuszczonym już niemal hipermarkecie robią przytłaczające, ponure wrażenie. Daleko mu do czasów, kiedy centrum handlowe tętniło życiem, a po alejkach przechadzały się dziesiątki osób.

Tesco wycofuje się z Polski

Przypomnijmy, że doniesienia o całkowitym wycofaniu się Tesco z polskiego rynku pojawiły się w czerwcu ubiegłego roku. Wówczas to okazało się, że biznes zostanie przejęty przez Netto. Wcześniej jeszcze sieć zlikwidowała swoje placówki przy ulicy Toszeckiej (aktualnie znajdziemy tam m.in. sklep PEPCO), a także przy ulicy Wielickiej (w tym roku otwarty tu został market ALDI).

Hipermarket przy ul. Łabędzkiej nie znalazł się w puli sklepów, które zmieniły szyld nowego właściciela – na Netto. Wciąż nie wiadomo, jakie będą dalsze losy budynku.

(żms)
fot. 24gliwice.pl/ŁG

Na koniec przypomnijmy jak zaledwie 10 lat temu z pompą otwierano zmodernizowane Tesco Extra przy ul. Łabędzkiej. Z wielkich zapowiedzi, jak widać, nic nie wyszło.

43 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Detroit
26/08/2021 07:36

Szkoda, to był najlepszy hipermarket w mieście. Duża przestrzeń, nikt nie właził na drugiego, szeroka oferta. Nie wiem w czym tkwił haczyk, ale Tesco było po prostu przyjazne użytkownikom.
Każdą z hal w Gliwicach otwierano z pompą i w każdej z nich zostanie zgaszone światło. Co po nich pozostanie? Przygnębiający obraz. Nawet bardziej przygnębiający niż ruiny teatru, które odkąd w 1945 roku zostały spalone przez “wyzwolicieli”, w niezmienionej formie przygnębiają do dziś. 76 lat temu dogasł żar a niemal jak dziś. Przyszłość jest tu? Tu jest przeszłość.

iro2@poczta.fm
26/08/2021 08:05
Reply to  Detroit

Rynek.Polacy zmienili przyzwyczajenia,wola robić zakupy w dyskontach,do których można pójść,nie trzeba jechać na obrzeża miasta.Tak wygodniej i szybciej.Niestety w przypadku Tesco na to nałożyła się pogarszającą się oferta.Na szczęście z pracą w Gliwicach problemów nie ma więc pracownicy powinni w miarę szybko znaleźć inną pracę.
W przypadku teatru jest podobnie.Nie sztuka jest wyremontować obiekt.Gorzej z utrzymaniem.Kto miałby dokładać do drugiego teatru w Gliwicach,bo na pewno nie utrzyma się sam?

Pustelnik
26/08/2021 09:09
Reply to  Detroit

Detroit widocznie w koszyku twym nic ciekawego nie było :))

AndrzejD
26/08/2021 18:53
Reply to  Detroit

Za czym tu płakać ? Byli na rynku PL 22 lata, zarobili co mieli zarobić, hale już dawno się zamortyzowały i tyle. Komu jeszcze się chce łazić po takich molochach ? Halę wyburzyć, teren zaorać, posadzić drzewa.

Czy ja wiem
26/08/2021 20:32
Reply to  AndrzejD

Opcje są dwie:
opcja nr 1 – Raz na 2 tygodnie odwiedzić takie Tesco i wrócić z wypakowanym bagażnikiem, auteczka oczywiście, a w piekarni obok domu kupować tylko świeże bułeczki.
opcja nr 2 – Codziennie zasuwać z siatami żeby zdobyć pełny zestaw zaprowiantowania rodziny.

Bogna
26/08/2021 06:37

Nie wspomniano o aptece która również pozostaje otwarta.

Klientka
26/08/2021 06:37

Smutno!

Klient
26/08/2021 11:47
Reply to  Klientka

Dlaczego, w pustej hali miasto może odtworzyć zlikwidowanego przy budowie DTŚ “barcelka” za którym tak wiele osób płakało.

Szok?
26/08/2021 14:04
Reply to  Klient

Najprawdopodobniej, to co teraz powiem będzie miało dla ciebie urok nowości.
Otóż – miasto nie może rozporządzać się prywatną halą.

Klient
26/08/2021 14:12
Reply to  Szok?

Na pewno, to co teraz powiem będzie miało dla ciebie urok nowości.
Otóż – miasto może się starać i odkupić prywatną halę.

Irek
26/08/2021 15:09
Reply to  Klient

Ale wtedy pewnie będziesz wśród tych,którzy krzyczą,że miasto marnuje publiczne pieniądze.

Klient
26/08/2021 15:20
Reply to  Irek

Hala jest stara 20 letnia, już dawno się zamortyzowała, jak pójdzie za niewielkie pieniądze to nie ma powodu do krzyku i aby do twojego wrzasku ktokolwiek się dołanczał.

Irek
26/08/2021 16:52
Reply to  Klient

Nie jest problemem zakup,a utrzymanie.To sa koszty liczone w grubych tysiącach.Ta budę trzeba ogrzewać,wentylować,ochraniać i zabezpieczać przed szczurami np.Zima na pewno odśnieżyć chodniki,nie wiem jaki status mają parkingi,ale niewykluczone,że też trzeba.
Kto ma pokrywać te koszty?Myślisz,że drobny handel bazarowy na końcu miasta to zrekompensuje?

Klient
27/08/2021 12:07
Reply to  Irek

Zapytaj tych co płakali bo dawnym barcelku przy ul. Fredry.

Krzysztof
26/08/2021 12:17

Tylko nie NETTO

KOSA
26/08/2021 11:03

Wiele marketów było i się skończyło, normalka i nie ma co roztrząsać tematu. Prześledźcie historię marketów w Polsce i potem zapraszam do debaty.

maria
26/08/2021 02:09

szkoda tych tylko,którzy pracę stracili..

maria
26/08/2021 02:11

szkoda tych ,którzy pracę stracili,nie giganta

Gang PiSena
26/08/2021 10:27
Reply to  maria

Pójdą do nowej i na dzień dobry dostaną 5000 zł. podwyżki jak Jarosław Kaczyński.

Fit for 55
26/08/2021 13:35
Reply to  Gang PiSena

I będzie ich stać na nowy narodowy samochód elektryczny Izera budowany na niemieckiej platformie, którym będą mogli jeździć do pozostałych niemieckich hipermarketów, na parkingach których budowane są ładowarki elektryczne na narodowy prąd z węgla brunatnego z niemieckich kopalni i kamiennego z rosyjskich kopalni.

darmowe kilowatogodziny
26/08/2021 15:09
Reply to  Fit for 55

Tesco poległo w kategorii hipermarketów a może zająć się w Polsce dystrybucją samochodów elektrycznych i odnieść w tej materii sukces, zwłaszcza, że polscy przedsiębiorcy dealerzy samochodów jakoś specjalnie nie kwapią się do sprzedaży elektryków, więc przed Tesco nowa szansa.

Stanowoczy
26/08/2021 13:52

Sklep zakończył swój byt w swoim dobrym stylu. Zabawki produkty spożywcze i inne w promocji po cenach takich jak w innym sklepie. brawo

W d się poprzewracało
26/08/2021 14:07
Reply to  Stanowoczy

A dlaczego miałyby być w niższych? Wybrakowane czy co?

równe zasady
26/08/2021 14:10

Czyli jak prywatny sklepikarz likwiduje sklep, musi zgodnie z przepisami zrobić obniżkę o 20 % a wielkiego molocha Tesco to nie dotyczy ?

hanek mały
26/08/2021 14:18
Reply to  równe zasady

Jeszcze takiego “cudu” nie widziałem ! Jak prywatny likwiduje, to tylko co najwyżej wystawi kartkę “obniżka”, ale ceny zostają takie same jakie były.

równe zasady
26/08/2021 14:45
Reply to  hanek mały

A widzisz a ja taki cud widziałem, po kupowałem towar tam przed i po obniżce i konsultowałem się w tej sprawie z sąsiadami.

parKing
29/08/2021 08:12

A wiesz co to wyprzedaż, Januszu? Ludzie tęskniący za tym sklepem żyją chyba jeszcze w okolicach 2005-2010 roku.

Irek
26/08/2021 15:11
Reply to  Stanowoczy

Pamiętam czasy,kiedy wyprzedaże w Tesco to były wyprzedaże z prawdziwego zdarzenia.Rolki kupiłem za 25%ceny wyjściowej,prawdziwe 25%.Telewizor też kupiłem w cenie niewiarygodnej jak na tamte czasy

Tedii
10/09/2021 23:50
Reply to  Irek

Kto kupuje tv w tesco?

ANDRZEJ
19/09/2021 21:20

Mieszkam w Swidnicy tez TESCO poleglo .

Jgc
26/08/2021 08:38

I co Z tego marketów ci od groma jeden na drugim

Mieszkaniec
26/08/2021 20:43

Developer postawi tam szeregówki, teren jest fajny, ewentualnie sklep budowlany albo meblowy.

fdf
27/08/2021 21:28

Blaszak z regałami zawsze będzie tylko blaszakiem

Danus
26/08/2021 11:16

Gliwice słabo to wygląda

Ale
26/08/2021 17:36
Reply to  Danus

Co mają do tego Gliwice to prywatny inwestor

Stanowoczy
26/08/2021 11:41

2011 zamkniecie w 2021 – 10 lat wytrzymało. Tyle pewnie też miało :)

Łukasz22
26/08/2021 13:27
Reply to  Stanowoczy

Tesco przy ulicy Łabędzkiej otwarto w roku marcu 1998. Zmodernizowano je w roku 2011. Po otwarciu nosiło nazwę Tesco Extra aż do dnia dzisiejszego 26 sierpnia 2021 do godziny 15:00.

czyż nie ?
26/08/2021 14:50
Reply to  Łukasz22

W 2011 roku na budynku Tesco wisiały dumne banery z napisami “rozbudowujemy się dla was”, ciekawe dlaczego teraz nie powiesili napisów “zwijamy się dla was”, przecież pozostały inne placówki Tesco i powinni klientów jakoś zachęcić do dalszego z nich korzystania.

iro2@poczta.fm
28/08/2021 11:10
Reply to  czyż nie ?

Klienci zmienili przyzwyczajenia,w czym pomogła konkurencja.Wiekszosc osób woli pójść spacerkiem do pobliskiej Biedronki lub Lidla niż planować wyjazd do marketu za miastem

Arek
26/08/2021 17:35

Przeniósł bym tam cały bazar z Lipowej

Borys
27/08/2021 13:44
Reply to  Arek

To przenieś

wykop
26/08/2021 06:43

Kiedyś tesco tak, jak nie było zbytniej konkurencji. Teraz na każdym osiedlu zobaczyć można wszystkie gebelsowskie sieciówki.

rozwiązanie
26/08/2021 08:56

Miałem tam pojechać pooglądać jak hala pustoszeje i może nawet skusić się na ponoć duże zniżki wyprzedawanego szmelcu ale stwierdziłem, że mam to gdzieś.