Na ulicy Zwycięstwa pojawią się drzewa. Dlaczego w donicach? Zarząd Dróg Miejskich podaje powód

Zielona „rewolucja” zachodzi wzdłuż wyremontowanego fragmentu ulicy Zwycięstwa, gdzie dotąd nie było zieleni. Nie wszystkich ucieszy, że część tej rewolucji odbędzie się w donicach, ale to ograniczenia wynikające z gęstej sieci podziemnej infrastruktury – tłumaczy ZDM.

 
W sporych betonowych donicach będą rosły glediczje, a wokół nich róże i jałowce.

Zarząd Dróg Miejskich wyjaśnia, że ze względu na bardzo gęstą sieć uzbrojenia podziemnego, nie było możliwości, aby roślinność mogła zostać nasadzona w gruncie. Niestety, bo przykład tego, jak nasadzone do donic drzewa obumierają, mieliśmy już na skwerze nad DTŚ. Oby tym razem nie skończyło się podobnie.

Między ul. Dubois a Bohaterów Getta Warszawskiego pojawi się osiemnaście donic. W większych nasadzane będą drzewa w towarzystwie krzewów i kwiatów (jałowiec i róże)

– przekazuje Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

W mniejszych, które ze względu na wjazdy/wyjazdy z podwórek i bram muszą być niższe, aby zapewnić bezpieczeństwo kierowców, nasadzone zostaną róże i jałowce. Zanim jednak do nasadzeń dojdzie, donice zostaną przygotowane w taki sposób, aby zapewnić roślinom optymalne warunki.

W pierwszej kolejności wyłożone zostaną od środka styropianem. Na dnie donic ułożona zostanie warstwa keramzytu, którą od urodzajnej ziemi, rozdzieli agrowłóknina. Pierwszych nasadzeń, w ustawianych wzdłuż ul. Zwycięstwa donicach, możemy spodziewać się jeszcze tej jesieni – dodaje rzeczniczka ZDM Gliwice.

(żms)/ZDM Gliwice
fot. 24gliwice/emfab

42 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Daniel
16/09/2022 02:23

Na zwycięstwa przydałaby się policja
a potem drzewa
w piątki i soboty nic z nich nie zostanie

Marcus
16/09/2022 10:41
W odpowiedzi na  Daniel

Nie da się postawić policjanta przy każdej donicy, o SM nie będę się wypowiadał…
Problem niestety jest! To ogólna patologia a ona nie zniknie jeśli nie będzie egzekwowane prawo i nakładane kary. A i policja niech zajmuje się swoją robotą a nie ochroną PSEUDO-Vipów z różnych partii i partyjek!

stanisław
18/09/2022 13:38
W odpowiedzi na  Marcus

W tej chwili naczelnym zadaniem „policji” jest ochrona „wybrańców ” narodu z jedynie słusznej partiiiii oraz ich popleczników .

Henryk Wierciński
15/09/2022 23:35

Jak już Miasto chciało postawić donice z drzewami, zamiast betonowych, nie lepiej byłoby ustawić w drewnianych??

Marcus
16/09/2022 10:35
W odpowiedzi na  Henryk Wierciński

I to jest dobre pytanie! Nadal betonoza do kwadratu, problem w tym, że drewno trzeba konserwować a to chyba przerasta możliwości miasta…

Ja
16/09/2022 18:47
W odpowiedzi na  Marcus

Powinny to być donice potriotyczne

Sabina
18/09/2022 09:56
W odpowiedzi na  Ja

narodowe

Informacja Turystyczna
16/09/2022 22:41
W odpowiedzi na  Marcus

Ja przypomnę, że w Gliwicach mamy hutę a nie cementownię.

Preczzbetonem
16/09/2022 23:52
W odpowiedzi na  Henryk Wierciński

Czy miasto bedzie podlewac te rosliny? Moze kaktusy posadza bo jaka roslina wytrzyma upal i brak wody przez lato…
Betonoza na calego… czy ktos z zarzadu miasta mieszka w wybetonowanym centrum czy ucieka po pracy do domku z ogrodkiem lub zacienionego drzewami mieszkania?

prawda
17/09/2022 11:30
W odpowiedzi na  Henryk Wierciński

Wystarczy betonowe donice zewnatrz oblozyc drewnem i ladnie bedzie wygladalo.

Andrzej
19/09/2022 18:25
W odpowiedzi na  Henryk Wierciński

A czy w tym miejscu są potrzebne drzewa????

tb
21/09/2022 13:48
W odpowiedzi na  Henryk Wierciński

Można było, ale drewniane są znacznie droższe i wymagają regularnej konserwacji.

Roman Ukulele
16/09/2022 13:21

Drzewo w donicy to jak kura w klatce. Wg służb miejskich na Zwycięstwoa nie da się poprowadzić ścieżki rowerowej tak by nie kolidowała z chodnikiem, nie da się posadzić drzewa, nie da się dobrać odpowiedniego oświetlenia ulicznego itd

black_horse
15/09/2022 20:36

Rozumiem że ta gęsta sieć podziemnej infrastruktury to rury ciepłownicze podłączające okoliczne budynki do PECu ?

black brain
15/09/2022 22:38
W odpowiedzi na  black_horse

Jasne a gaz, prąd, to powinny między kamienicami zostać rozwieszone. Niech odetną mieszkańcom te nikomu niepotrzebne wynalazki. Przecież zamiast gotować mogą iść na skwer i coś ugrilowac, siusiu zrobią pod palma etc.

Marudzisz
16/09/2022 17:47
W odpowiedzi na  black brain

Byłeś, widziałeś, czy tak sam z siebie tylko pleciesz ?
Przy tak kompleksowej przebudowie można było zrobić wszystko. Łącznie z przygotowaniem miejsc na nasadzenia w ziemi. Tylko jak zwykle przerosło możliwości umysłowe.

stanisław
18/09/2022 13:41
W odpowiedzi na  Marudzisz

Prawda bo w naszym mieście najpierw się robi , apotem przerabia jak rynek.

peterek
18/09/2022 21:16
W odpowiedzi na  stanisław

i pajączek przy dawnym Apollo

Marek
15/09/2022 23:20
W odpowiedzi na  black_horse

tam nie ma rur. Rury będą tam podłączać za rok – jak zakończą remont.

Łowca lemingów
16/09/2022 12:02
W odpowiedzi na  Marek

To może ułożą kostkę poprawnie. Obecnie to co jest na ul. Boh. Getta Warszawskiego przypomina „fale Dunaju” na A1.

Nowy
15/09/2022 22:02

Drzewa w donicach to dobry pomysł bo jak uschnom na tej pustyni to moźna je szybko zabrać bez sladu i znowu ktoś zarobi na zieleninie

Ja
16/09/2022 18:36

Te donice są ohydne, wystarczy zobaczyć jak się prezentują na ul. Dolnych Wałów I na przystanku przy pl. Mickiewicza. Posadzili parę krzaczków i tylko zawężają przejście, wstyd!!! A poza tym się pytam co z zegarem, który zniknął?

DD
15/09/2022 17:58

Za dwa lata usuną bruk aby nowe drzewka posadzić do gruntu.

ekoprzodownik
15/09/2022 18:03
W odpowiedzi na  DD

Za dwa lata można zmienić donice na nowe i posadzić nowe drzewka oraz uzupełnić kwietniki na moście nad Kłodnicą , których obecnie ZDM uzupełnić nie jest w stanie bo sprawa zbyt trudna

Ja
16/09/2022 21:16

donice są ohydne, wystarczy zobaczyć jak się prezentują na ul. Dolnych Wałów I na przystanku przy pl. Mickiewicza. Posadzili parę krzaczków i tylko zawężają przejście, wstyd!!! A poza tym się pytam co z zegarem, który zniknął?

ekoprzodownik
15/09/2022 17:06

popieram pomysł z donicami, jeszcze tylko zamontować na dachu autobusu A4 turbinę wiatrową ,a będzie prawie pełne eko. Do pełnego eko trzeba by rozwiązać problem mrowek wędrowniczek bo pod zabetonowaną nawierzchnię będą mogły się dostać dopiero po kilku latach

Maria
16/09/2022 17:19

Pieski będą mialy się gdzie załatwiać

mieszkaniec
18/09/2022 09:01

ktoś sobie zarobił, to nie są tanie rze zy

Łukasz
18/09/2022 11:28

Oszaleli? Drzewa dorastające do 8-10 metrów wsadzić w 1,5 metrowy pseudo pojemnik? Przecież jak urosną to max 5 metrów trzeba będzie trzeba je usunąć 'bo zagrażają bezpieczeństwu pieszych i aut. Latarnie dają tak mało światła że już widzę jak osoby na rowerach i hulajnogach będą się na nich rozbijać. Nie lepsze by były np. jarzębiny, śliwa japońska lub inne mniejsze drzewa?

hanek mały
17/09/2022 12:35

Pytam w ramach oszczędzania wody – czym będą podlewane te drzewa ? może wodą z Kłodnicy ? przecież w czasie upałów do nagrzanego pojemnika trzeba będzie wlać co najmniej 200 litrów wody, inaczej drzewo uschnie !!! Nadmieniam, że w zimie też trzeba podlewać ! Kto zapłaci i ile za ten genialny pomysł ???

w pogonii za octem
17/09/2022 12:46

ksywka „Betonowy Adam” do czegoś zobowiązuje…

Adam
15/09/2022 17:47

Dlaczego tyle budynków miejskich jest jeszcze nieocieplonych, dlaczego nic się nie dzieje na budowie obwodnicy pld-zach od 2 lat?

gliwa
15/09/2022 21:41
W odpowiedzi na  Adam

Spytaj jasnowidza;)

Andrzej
19/09/2022 18:34
W odpowiedzi na  Adam

Brakuje kasy???

gargulec
16/09/2022 12:01

Lekka paranoja z tymi drzewami. Dlaczego to nie mogą być krzewy? Szybciej rosną, kwitną i nie mają tak długich korzeni. Sadźmy jaśmin, bez i inne takie, a nie bezsensowne drzewka, które padną po 2 latach męczarni w tych ciasnych doniczkach

Andrzej
19/09/2022 18:12

Łatwo się wydaje pieniądze nie swoje, czy tak bardzo są potrzebne drzewa w tym miejscu, a tak apropo jak zabraknie pieniędzy to podniosą podatki mieszkańcom pod pretekstem wojny inflacji ITD

Misza
15/09/2022 18:21

Nie trzeba marudzić.
Dodatkowe śmietniki w centrum bardzo się przydadzą.

Klara
15/09/2022 22:04
W odpowiedzi na  Misza

Tylko jeszcze trzeba społeczeństwo nauczyć do czego są te kosze

SS3
17/09/2022 21:59

Donice? Przecież to doskonale skomunikowane mikro-kawalerki inwestycyjne w unikalnej lokalizacji pomiędzy zabytkami a zielenią.
Idealna odpowiedz na przyszłe zapotrzebowanie Polaków, szkoda że kolesie już między sobą rozdysponowali bo z 2-3 bym kupił.

PS: gdyby ktoś marudził na brak ocieplenie, ocieplenie jest potrzebne tylko ogrzewającym więc można na nim oszczędzić.

Ampuła
15/09/2022 18:09

Styropian, keramzyt, włóknina i beton. Dla kniejarzy miejskich nie ma znaczenia, w jakich warunkach będą zdychać drzewka. Bór w city musi szumieć.

Dxz
15/09/2022 21:57

Według niektórych Zwycięstwa powinna być drogą polną wśród drzew i polnych kwiatów, ludzie opamiętajcie się . Przemyślcie zanim coś napiszecie

Łukasz