Od czwartku ul. Siemińskiego bez samochodów, ale… nadal ze słupkami


Na ul. Siemińskiego od czwartku obowiązuje zakaz ruchu samochodów. Zmiany nie dotyczą autobusów linii A4 i rowerzystów, a także dojazdu do posesji.

Wraz z nową organizacją ruchu pojawia się pytanie, jak drogowcy i policja będą egzekwować wprowadzone przepisy?

Na ul. Siemińskiego nie przewidziano żadnych fizycznych ograniczeń np. ruchomych słupków na wjeździe dla kierowców uprzywilejowanych. Ulica teoretycznie zachowa więc pełną przejezdność. Przestrzeganiem nowych przepisów zdaniem ZDM ma zająć się policja i straż miejska.


– Służby, które posiadają odpowiednie kompetencje do kontrolowania pojazdów otrzymały z ZDM informację o zamknięciu ulicy. Wcześniej, pozytywnie zaopiniowały projekt zamknięcia – mówi Jadwiga Stiborska, rzecznik prasowy gliwickich drogowców.

Okazuje się jednak, że mundurowi mają ograniczone możliwości.

– Patrole policji podczas kontroli zmotoryzowanych, jadąc za pojazdem przemieszczającym się ul. Siemińskiego, bądź podczas kontroli statycznych będą wiedzieli czy dany pojazd dojeżdża np. do posesji czy jakiegoś punktu usługowego lub czy przemieszcza się tylko i wyłącznie aby skrócić sobie drogę – tłumaczy sierż. szt. Krzysztof Pochwatka z Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach.

To, na ile Siemińskiego będzie bezpieczna i przyjazna dla pieszych, w dużej mierze zależeć będzie więc od samych kierowców i respektowania przez nich wprowadzonego zakazu.

– Apelujemy do kierowców o zwiększenie uwagi w okresie początkowej zmiany organizacji ruchu jak i w późniejszym korzystaniu z drogi

– mówi Pochwatka. – Ulica Siemińskiego w zamyśle przedstawionym przez ZDM ma stanowić swoisty azyl dla pieszych, gdzie piesi mogą bezpiecznie korzystać z całej szerokości drogi – podkreśla.

Dotychczasowe rozwiązanie z woonerfem na Siemińskiego było wielokrotnie krytykowane. Jednym z pojawiających się zarzutów była architektura podwórca, która nie wskazywała na równe traktowanie wszystkich użytkowników dróg. Wręcz przeciwnie – szpaler słupków odgradzających chodnik od ulicy intuicyjnie wskazywał, kto na jezdni traktowany jest priorytetowo. Okazuje się jednak, że słupki na Siemińskiego pozostaną także, gdy ta zamieni się w deptak.

– Słupki nie ograniczają w żaden sposób ruchu pieszych. Nie mamy żadnych sygnałów od tej grupy uczestników ruchu

– komentuje Jadwiga Stiborska.

Jak sprawdzi się nowy pomysł na Siemińskiego przekonamy się w ciągu najbliższych tygodni. Bez ingerencji w przestrzeń ulicy, a jedynie opierając się na znakach zakazu, ZDM wybrał ryzykowny pod kątem bezpieczeństwa sposób wprowadzania nowej organizacji ruchu. Jest jednak w tej decyzji też sporo zaufania do samych mieszkańców. Warto to wykorzystać i od dziś traktować Siemińskiego jak ulicę zamkniętą dla ruchu samochodów.

(msz)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Wungiel

Zwycięstwa w ruinie, teren przy teatrze w ruinie, Kłodnica cuchnie, podwórka kamienic zaniedbane, a ono czepiło się, żeby zamknąć przejezdną ulicę i zrobić podwórko na ulicy. Jedyne uzasadnienie dla tego idiotyzmu widzę takie, że któryś z urzędników ma okna na Wieczorka albo szwagra, który prowadzi tam cukiernię i we własnym interesie zamyka ruch.

Misiu

Widzę zapomniałeś, że mieszka tam bez-radny Olejnik z wielodzietną rodziną. To chyba on chciał takie cudo pod swoimi oknami zamiast nowoczesnych tramwai.

Katarzyna

Bo to taki radny, który nie potrafił poprawnie wypełnić deklaracji majątkowej, ale o swoje dba jak przysłowiowy polski małorolny chłop. Na szczęście prokurator był ludzki człowiek i uznając oczywiste niedobory wąsatego robotnika sprawę umożył.

''

A dlaczego bez-radny skoro swój cel osiagnął ?

Misiu

No to w takim razie szkodnik, bo chyba po to franek go do RM wystawił:)

w białych rękawiczkach

o 4art nie wspominając

''

Racja, Frankiewicz powinien postawić tamę na Kłodnicy aby zawracała z powrotem do Zabrza, gm. Gierałtowice i Rudy Śl. i tam cuchnęła.

Joe

Zarzucone gruzem koryto rzeki można pogłębić, w przyszłości wzdłuż rzeki może udałoby się zrobić bulwar albo trasę rowerową – tak jak przy Wiśle w Krakowie.

''

Już było 110 lat temu pogłębiane o 2 metry ile chciałbyś jeszcze pogłębić ?

hanek mały

Najlepiej to dbać o swoje koryto i pogłębiać istniejące dno !

''

Chętni do pogłębiania koryta tworzą taki ścisk, że aż słychać PiSk.

Gliwice miasto kabaret

Dziwna i nielogiczna decyzja ZDM z przyzwoleniem UM. Tym bardziej jeśli przypomnimy słowa nowego wiceprezydenta, który na podstawie dogłębnych badań socjologicznych i prognoz naukowych z całą stanowczością stwierdził, że ulicy Zwycięstwa nie może zamknąć dla ruchu samochodów, bo gliwiczanie już są, a w przyszłości będą jeszcze bardziej grubi i coraz starsi, co powoduje, że już teraz nie chodzą, tylko jeżdżą samochodami i będą jeździć coraz więcej. Jak zamknięcie Siemiczorka ma się do precyzyjnych badań i prognoz naukowych, którymi nowy wiceprezydent wybił słabe argumenty innym mieszkańcom domagającym się zamknięcia dla ruchu ulicy Zwycięstwa? Mam uwierzyć, że na Siemiczorka jest jakaś egzotyczna… Czytaj więcej »

:)

Kiedy i gdzie odbyły się konsultacje społeczne na temat zamknięcia ulicy? Jak długo trwała kampania społeczna na ulicach, w mediach, na stronie Urzędu Miasta? Gdzie odbyły się debaty publiczne? Którzy radni poparli ten pomysł, którzy byli przeciw, gdzie i kiedy podjęli taką uchwałę? Prezydent Frankiewicz obecnie pozuje na wielkiego obrońcę samorządności, jako nadrzędnej wartości obywatelskiej. Kiedy on mnie, lub was zapytał o zdanie i uszanował nasze opinie?

JAś

Może w końcu napiszecie kiedy remont ul Chorzowskiej Zabrskiej kiedy zaczną się remonty budynków które się sypią a nie kiedy słupki usuną czy to jest tak ważne dla miasta i mieszkańców że na chodniku stoi słupek

gość

jeśli mieszkają w okolicy krewni i znajomi królików to tak

dochtór torchalski

gdzie jest Siemińskiego? Chodzi o Wieczorka?

MariannaA

Tak jest. Pewien bywalec tego forum nazwał tę ulicę Siemiczorka.

Ampuła

Azyl komunikacyjnego obłąkania. Enklawa tępego naśladownictwa. Oaza publicznej brzydoty. Śmietnisko poronionej wydumki.

Patryk

Wiem, że uczestnicy dyskusji to obywatele jak się patrzy i demokraci pełną gębą. W jakim demokratycznym trybie podjęto decyzję o zamknięciu ulicy Ojca Siemińskiego? Odbyło się jakieś głosowanie? Ktoś o tym rozmawiał z mieszkańcami, użytkownikami?

''

Właśnie, czy PiS rozmawiał w mieszkańcami kiedy likwidowano nazwę ulicy Wieczorka ?

Imię na Z

To Frankiewicz już jest w PiS-ie? Wie jak się umościć.

''

Wie, wie i jest już śląskim wojewodą.

Anaka

Wojewoda powiedział, żeby zmienić, a prezydent od razu na baczność – Tak jest wodzu! Już lecę! I zmienił bez wahania zgodnie z życzeniem szefa.

''

Ojciec jest tylko jeden, dyrektor.

franio

co pomysł to niewypał. Najlepsze PODIUM pomnik prezia

Gliwiczanin

Przecież na usunięcie tych słupków potrzebny by był przetarg na projekt wykonania tego usunięcia a potem przetarg na wykonanie tego projektu a i tak przecież wiadomo że wszystko spiepszy pruim

w białych rękawiczkach

Z usuwaniem czegoś z przestrzeni publicznej do tej pory miasto nie miało większych problemów.

Gliwiczanin

Jeśli chodzi o drzewa to tak ale żuli z pl Piastów dalej nie potrafią się pozbyć chociaż zlikwidowali ławki rurki a ludzie chcący 30 groszy dalej są

''

Kłamiesz bezczelnie, PiS zlikwidował żuli.

fran

przyjął ich do siebie?

dochtór torchalski

wystarczy dać czytelny sygnał, że słupki są niepotrzebne, a panowie złomiarze podejmą stosowne działania we własnym zakresie

w białych rękawiczkach

Można też uznać je za zabytkowe, reszta to już z górki

PawPL

Zamknięcie Siemińskiego jest przyznaniem że nie sprawdził się woofner. Tylko że władza zamiast wycofać się z nietrafionego pomysłu, który od samego początku był skazany na porażkę jak widać znalazła winnego w postaci kierowców i postanowiła ich ukarać. W Gliwicach mamy 4 szerokie ulice które umożliwiają dojazd do historycznego centrum. Są to Zwycięstwa, Dworcowa, Zygmunta Starego i Siemińskiego. Faktycznie z powodu tego że ruch zmalał można było pomyśleć o zamknięciu jakieś z tych ulic. Ale jedyny sens miało by zamknięcie ulicy Zwycięstwa która łączy ze sobą ważne punkty miasta. Niestety tego już się nie da po zamknięciu Siemieńskiego ponieważ ruch który… Czytaj więcej »

Imię na Z

Jak mógł zmaleć ruch w mieście, gdzie na 173 tys. mieszkańców jest zarejestrowanych 167 tys. samochodów? Wakacje nie trwają wiecznie.

PawPL

Autostrada A4, Drogowa Trasa Średnicowa, Odcinki obwodnicy. Wszystkie te inwestycje powodują że ruch w ścisłym centrum się zmniejsza. Zrozumiał?

Jan

Tak, zwlaszcza autostrada z bramkami….

PawPL

Tak. Też ponieważ autostrada wyprowadziła ruch który szedł od DK88 poprzez Portową, Orlickiego, Konstytucji, Dworcową, Pszczyńską na DK44 i odwrotnie. Jej otwarcie było pierwszym odkorkowanie Gliwic. Nie wiedziałem Janie że są tak mało inteligentni ludzie w Gliwicach że tego nie dostrzegli

XXI wiek

Inteligentni zauważyli, że od tamtego czasu liczba samochodów rośnie w postępie geometrycznym. Rośnie też natężenie ruchu w dotychczas “martwych godzinach” w centrum miasta. No ale to dostrzegają inteligentni, a nie ci, którym się tylko wydaje, że nimi są, bo nie biorą pod uwagę wszystkich zmiennych. A wystarczyło poczytać o rozwoju motoryzacji i nakładach na nowe drogi, które miały rozładować ruch w miastach zachodu. Okazało się, że wraz z nowymi drogami wykładniczo rośnie ruch samochodów, bo w tym samym czasie władze zapominały o dobrej komunikacji zbiorowej, czym zmuszały pojedyńczych ludzi do przemieszczania się własnymi środkami lokomocji. I znowu, ktoś inteligentny zauważy… Czytaj więcej »

Imiu

Krótka uliczka, a Certolą się z Nią jak kot z myszą. Policja nie może a słupki mogą. Gliwice to ma być przyszłość? PO 25 latach, niezmiennie Francowe podejść. Standardy zachowane:-(

???!

Zawsze, kiedy temat dotyczy praw i udogodnień dla kierowców, to oni dominują. A tu nagle dostają baty w lajkach? Ktoś tu się bardzo stara, chociaż nie bierze udziału w komentarzach.

realista

Nareszcie ul Sieminskiego bez ruchu.Popieram. Maruderzy ,ktorym nic nie pasuje niech se marudza. Teraz ludziska spokojnie zjedza loda czy ciacho.

ja234

Bardzo dobrze. Wywalić auteczka ,suwerena trzeba tresować.Jak nie będą przestrzegać przepisów, wlepić mandat.(1012)

prawda

Stanowcze NIE dla nowej organizacji ruchu na Siemińskiego. Drogi są dla samochodów, a chodniki dla pieszych.

BDL

A tak naprawdę to wszystko jest dla samochodów bo parkują na chodnikach

dochtór torchalski

ale piesi zajmują drogi rowerowe

''

ale rowerzyści jeżdżą po chodnikach

''

I piesi bezczelnie ładują rowery na bagażniki samochodowe.

ja234

I auteczkowcy mają pretensje, że piesi przechodzą przez pasy, przez nich, auteczkowcy, biedacy, muszą się ciągle zatrzymywać.(1236)

''

I rowerzyści mają pretensje, że piesi przechodzą przez pasy, przez nich, rowerzyści, biedacy, muszą się ciągle zatrzymywać (1446)

Misiu

Trochę słoneczko pogrzało i auteczko-wy znowu na gazie;) 01/08/2019 12:36

''

Auteczkowy to chyba ma klimatyzację, ale rowereczkowy to zassysa gaz prosto z rury wydechowej, który mu grzeje bardziej od słoneczka ,’ )

Misiu

Auteczko-wy wozi się rowerkiem, bo nie dorabia jak ty na klimatyzacje w UM;)

''

ale drogi rowerowe zajmują chodniki

''

A tak naprawdę to piesi pchają się do samochodów.

Tom

W normalnym kraju rozbudowuje się ulice i poszerza a tu zwęża i wyłącza z ruchu.

Lbj

W którym kraju?

ers

W Bantustanie wschodnim.

Latarnia Uliczna

W normalnym mieście instakuje się automatyczne słupki pakingowe otwierane na żądanie przez uprawnionego kierowcę. W Gliwicach założyć należy wzmożony i niekontrolowany ruch ‘dojeżdzających’- po byle co i do byle kogo

''

W jaki sposób będzie się nabywać uprawnienia do automatycznych słupków parkingowych aby dojechać do warsztatu samochodowego przy Siemińskiego ?

Latarnia Uliczna

np. przez kartę pobrana od mechanika, jednarazowy kod itp. Sposobow jest wiele, znaczniej wiecej niż chęci. Na całym świecie ‘za słupkami’ znajduja się ni etylko mieszkania, ale również biznesy, które jednak dają radę.

''

W normalnym kraju to się torowiska tramwajowe poszerza. https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielki_ameryka%C5%84ski_skandal_tramwajowy