Palił śmieci, bo tona węgla z „opieki” to za mało. OPS wskazuje inne sposoby pozyskania opału

Pewien mieszkaniec Gliwic palenie w piecu płytami meblowymi uzasadniał ubóstwem. Z jednej strony – truł siebie i innych, z drugiej – zaspokajał podstawową potrzebę zapewnienia sobie ciepłego schronienia. Czy miał inne wyjście?

Niskie temperatury sprawiły, że mieszkańcy intensywnie ogrzewali swoje mieszkania. W konsekwencji nad miastem unosiły się kłęby dymu, straż miejska zaś próbowała ustalić ich pochodzenie i skontrolować, czy nie są nadmiernie toksyczne.

– Pomimo wielu apeli, nadal ujawniamy przypadki niezgodnego z prawem spalania odpadów, których nie należy wrzucać do pieca. Wczoraj kontrolując czym opalane jest jedno z mieszkań w Łabędach, ujawniliśmy, iż mieszkaniec spala w piecu płyty meblowe – poinformowała w połowie lutego straż miejska za pośrednictwem witryny internetowej.

Jak dowiadujemy się z komunikatu, podczas rozmowy z przedstawicielami służb mężczyzna przyznał, że jest świadomy, iż spala niedozwolone rzeczy, ale nie jest w stanie ogrzać domu z jednej tony węgla, którą rodzina otrzymuje z opieki społecznej.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Wobec sprawcy wykroczenia zostały wyciągnięte konsekwencje przewidziane prawem. Jakie? – Otrzymał mandat.[/perfectpullquote]

Sprawą zainteresował się Gliwicki Alarm Smogowy. – Nie możemy wszyscy wdychać oparów chemicznych tylko dlatego, że kogoś nie stać. Z drugiej strony człowiek musi otrzymać pomoc żeby nie marznąć… – zauważa GAS we wpisie opublikowanym w portalu facebook.com.

O problem zapytaliśmy gliwicki Ośrodek Pomocy Społecznej. Przygotowanie oświadczenia na ten temat zajęło urzędnikom 11 dni. Poniżej publikujemy je w całości. Wynika z niego, że jedna tona węgla to nie jedyna pomoc, jaką w sezonie grzewczym może otrzymać mieszkaniec Gliwic.

Ośrodek Pomocy Społecznej jako instytucja polityki społecznej państwa ma na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężenie trudnych sytuacji życiowych, których nie są w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości. Rodzaj, forma i rozmiar świadczenia uzależnione są od okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy i możliwości finansowych organu udzielającego wsparcia.Osoby ubiegające się o przyznanie im świadczeń z pomocy społecznej muszą liczyć się z tym, że pomoc społeczna nie jest w stanie zabezpieczyć wszystkich zgłaszanych potrzeb jak również udzielać wszelkich wnioskowanych świadczeń w oczekiwanej wysokości.

Zgodnie z zasadami przyznawania świadczeń przyjętymi w Ośrodku Pomocy Społecznej w Gliwicach wysokość zasiłku celowego na dofinansowanie do zakupu opału w okresie grzewczym wynosi równowartość 1 tony opału. Wysokość zasiłku jest ustalana w każdym roku, na podstawie dostępnej oferty w składach opałowych na terenie miasta Gliwice. W wyjątkowych sytuacjach przyznaje się zasiłek celowy na dodatkowe pół tony opału. Każdy wniosek w tym przypadku jest rozpatrywany indywidualnie w odniesieniu do konkretnej sytuacji klienta czy rodziny. Ponadto osoby uprawnione, pozostające w niedostatku mogą skorzystać z dodatku mieszkaniowego i jeżeli ich lokal mieszkalny nie jest wyposażony w instalację centralnego ogrzewania, to w takim przypadku przyznawany jest ryczałt na zakup opału.

(żms)/SM Gliwice
fot. SM Gliwice