Palił śmieci, bo tona węgla z “opieki” to za mało. OPS wskazuje inne sposoby pozyskania opału

Pewien mieszkaniec Gliwic palenie w piecu płytami meblowymi uzasadniał ubóstwem. Z jednej strony – truł siebie i innych, z drugiej – zaspokajał podstawową potrzebę zapewnienia sobie ciepłego schronienia. Czy miał inne wyjście?

Niskie temperatury sprawiły, że mieszkańcy intensywnie ogrzewali swoje mieszkania. W konsekwencji nad miastem unosiły się kłęby dymu, straż miejska zaś próbowała ustalić ich pochodzenie i skontrolować, czy nie są nadmiernie toksyczne.

– Pomimo wielu apeli, nadal ujawniamy przypadki niezgodnego z prawem spalania odpadów, których nie należy wrzucać do pieca. Wczoraj kontrolując czym opalane jest jedno z mieszkań w Łabędach, ujawniliśmy, iż mieszkaniec spala w piecu płyty meblowe – poinformowała w połowie lutego straż miejska za pośrednictwem witryny internetowej.

Jak dowiadujemy się z komunikatu, podczas rozmowy z przedstawicielami służb mężczyzna przyznał, że jest świadomy, iż spala niedozwolone rzeczy, ale nie jest w stanie ogrzać domu z jednej tony węgla, którą rodzina otrzymuje z opieki społecznej.

Wobec sprawcy wykroczenia zostały wyciągnięte konsekwencje przewidziane prawem. Jakie? – Otrzymał mandat.

Sprawą zainteresował się Gliwicki Alarm Smogowy. – Nie możemy wszyscy wdychać oparów chemicznych tylko dlatego, że kogoś nie stać. Z drugiej strony człowiek musi otrzymać pomoc żeby nie marznąć… – zauważa GAS we wpisie opublikowanym w portalu facebook.com.

O problem zapytaliśmy gliwicki Ośrodek Pomocy Społecznej. Przygotowanie oświadczenia na ten temat zajęło urzędnikom 11 dni. Poniżej publikujemy je w całości. Wynika z niego, że jedna tona węgla to nie jedyna pomoc, jaką w sezonie grzewczym może otrzymać mieszkaniec Gliwic.

Ośrodek Pomocy Społecznej jako instytucja polityki społecznej państwa ma na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężenie trudnych sytuacji życiowych, których nie są w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości. Rodzaj, forma i rozmiar świadczenia uzależnione są od okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy i możliwości finansowych organu udzielającego wsparcia.Osoby ubiegające się o przyznanie im świadczeń z pomocy społecznej muszą liczyć się z tym, że pomoc społeczna nie jest w stanie zabezpieczyć wszystkich zgłaszanych potrzeb jak również udzielać wszelkich wnioskowanych świadczeń w oczekiwanej wysokości.

Zgodnie z zasadami przyznawania świadczeń przyjętymi w Ośrodku Pomocy Społecznej w Gliwicach wysokość zasiłku celowego na dofinansowanie do zakupu opału w okresie grzewczym wynosi równowartość 1 tony opału. Wysokość zasiłku jest ustalana w każdym roku, na podstawie dostępnej oferty w składach opałowych na terenie miasta Gliwice. W wyjątkowych sytuacjach przyznaje się zasiłek celowy na dodatkowe pół tony opału. Każdy wniosek w tym przypadku jest rozpatrywany indywidualnie w odniesieniu do konkretnej sytuacji klienta czy rodziny. Ponadto osoby uprawnione, pozostające w niedostatku mogą skorzystać z dodatku mieszkaniowego i jeżeli ich lokal mieszkalny nie jest wyposażony w instalację centralnego ogrzewania, to w takim przypadku przyznawany jest ryczałt na zakup opału.

(żms)/SM Gliwice
fot. SM Gliwice

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
nazwawłasna
nazwawłasna

Jak Polacy seregują śmieci? – Na palne i niepalne! :D

(_x_)
(_x_)

@nazwawłasna. W taki sposób cywilizowani Niemcy segregowali ludzi.

,,
,,

Jesteś w błędzie, Niemcy niosąc ogarek cywilizacji jako pierwsi zaczęli traktować ludzi jako surowiec a ich segregacja to już rzecz wtórna.

Sodoma
Sodoma

Wielu Polaków robiło to samo. Teraz też by chcieli ale zostały im tylko śmieci.

(_x_)
(_x_)

@Sodoma. To że ktoś urodził się w Polsce nie oznacza ze jest Polakiem, podobnie jak mysz która urodziła się w stajni nie jest koniem. Wiadomi Eskimosi wyemigrowali już do swojego Igloo.

Za Twaroga!
Za Twaroga!

Zapachniało prymitywnym nacjonalizmem. Taki sam w wykonaniu niektórych Eskimosów wywołuje u (_x_)-ów ciężkie rozwolnienie. :)

,,
,,

Połowa Eskimosów urodziła się W Związku Radzieckim i byli ćwiczeni jak konie albo konie ćwiczyli i w swoim igloo pustynia parzy ich od spodu i próbuje stopić igloo po bokach, ogólnie ta stajenka im średnio pasuje.

Ad
Ad

Niesłychany sukces gliwickiej straży miejskiej, która znalazła kozł… znaczy się winnego smogu w Gliwicach. Straży, która swoje niebagatelne osiągnięcie opatrzyła znaczącym tytułem “Zatruwał świadomie powietrze”.

Rzygać się chce, jak się czyta te proekologiczne “osiągnięcia” władz, jak jeden polityk z drugim przekrzykują się, kto z nich jest bardziej “zielony” i jaki ma pomysł na walkę ze smogiem a świat produkuje coraz więcej plastików, jednorazowe sprzęty elektroniczne, świetlówki z rtęcią, kolektory i ogniwa, których wyprodukowanie i utylizacja zeżrą więcej tlenu niż milion ludzi spalających płyty meblowe, a otumanione społeczeństwo łyka te pomysły, jak pelikany ryby na zatrutym Pacyfiku…

Pirii
Pirii

Wstyd, żeby węgiel własność narodowa był opodatkowany dla prywatnego odbiorcy a ludzie byli zmuszeni opalać śmieciami trując świadomie samych siebie i innych. I nie dość, że człowieka nie stać na węgiel to mu rodacy karę dowalili. A jakby tak z uczciwości zamarł w mieszkaniu to pozoranci by mu współczuli i go żałowali. Ciekawe czy kurie i probostwa też mają problem z zakupem opału.

Mam za sąsiada płytopalacza
Mam za sąsiada płytopalacza

Czytam za i przeciw i nasuwa mi się jedno pytanie. Czy ten kto w moim sąsiedztwie pali płyty/odpady zapłaci mi za leczenie gdy zachoruje od tego albo wypłaci mi lub rodzinie odszkodowanie ? Nie ? , to dlaczego mamy pozostawać bierni jak ktoś KRADNIE NAM ZDROWIE ! Jak sami tego w sobie nie wytępimy to żadna władza nic nie zmieni.

Pirii
Pirii

Żadna władza nic nie zmieni bo musiała by nas sama nie okradać nie skłócać i nie segregować. Zatem szukajmy przyczyn nie w aktach desperacji obywateli ale w źródle ich przyczyn. Poza tym pamiętajmy każda akcja równa się reakcji.

hanek mały
hanek mały

Gdyby nie był dziadem, paliłby gazem, a mandatu i tak nie zapłaci – bo nie ma z czego.

SąsiadNieświadomegoTruciciela
SąsiadNieświadomegoTruciciela

A sąsiad kupuje brykiety i pali nimi w kominku, który jest jego jedynym źródłem ciepła w domu. Smród, jakby palił meble. Dlaczego nikt nie kontroluje producentów brykietów? Przypuszczam, że kupił w Obi, bo to jego ulubiony film.

,,
,,

A co dalej z “Błękitnym Węglem” z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla z Zabrza, miasta prawdziwej przyszłości, nie takiej jak w Gliwicach ? Przecież nocny pod pisywacz ustaw i strażnik potrzebnego do tego żyrandola na Konferencji Klimatycznej w Katowicach mówił o węglu ?

Urko
Urko

“Błękitny Węgiel” będzie służył jedynie jako nawóz na plantacjach świerków

,,
,,

Tylko, że sam nawóz nie wystarczy, potrzebny jest jeszcze taki świerkowy “samiec alfa”, odporny nawet na grom z jasnego nieba, który dostarczy materiału genetycznego odpowiedniego sortu i będzie godzien sypnąć z szyszki nasionami ku chwale wzorcowej uprawy.

Urko
Urko

Nie znam . Mam znajomych tylko wśród “gorszego” sortu “. Ale zapytaj Ostatniego Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata . On takich zna ..

,,
,,

Nie znam Ostatniego Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata i nie znam co masz na myśli, to jakiś spec od świerków ?

Ampuła
Ampuła

Wystarczy urzędowo podnieść ceny płyt paździerzowych, dykty, pilśni i postformingowych zlepieńców. Wtedy biedoty nie będzie stać na spalanie ich w piecach. Co, że nie da się urzędowo, bo to produkty sektora prywatnego?!
To znacjonalizować branżę! Wstawić partyjnych dyrektorów, nadać swoich do rad nadzorczych i od razu ceny będą właściwe.
Dobrobyt obywateli wykuwa się odpowiednią polityką cenową towarów i usług oferowanych przez gospodarkę uspołecznioną.
I to sobie zapamiętajcie.

Urko
Urko

Tony wungla nie wystarczyło. Hmmm…. Widocznie nie potrafił rozpalać “od góry “. Gdyby umiał , to tona wungla wystarczyłaby mu na 2 albo 3 lata . Na dodatek nikt by go nie zakablował , bo okoliczni mieszkańcy by tkwili w błogich oparach czystego tlenu pachnącego, jak wiadomo, sasanką i sosną. Co, jak również wiadomo, jest jednym z efektów rozpalania wungla “od góry”.