Ponad 100 nauczycieli w Gliwicach może stracić pracę. Samorządy przeciw likwidacji gimnazjów

Na ponad sto osób szacuje gliwicki Magistrat koszty przeprowadzenie reformy szkolnictwa w Gliwicach.

Rządowy pomysł zakłada m.in. likwidację gimnazjów i wprowadzenie 8-letniej szkoły powszechnej i 4-letniego liceum. Władze większości miast należących do Związku Miast Polskich są przeciwne takiemu rozwiązaniu.

– Celem reformy jest uratowanie potencjału polskiej edukacji – mówiła podczas przedstawiania planów reformy, minister edukacji Anna Zalewska. – W ten sposób uda się uratować małe szkoły i dokonać połączenia etapów kształcenia, które przeszkadzają w rozwoju naszych dzieci – dodawała.

Pod koniec lipca minister spotkała się z przedstawicielami Związku Miast Polskich by omówić szczegóły reformy. Samorządowcy nie ukrywają, że mają wiele wątpliwości. Według ankiety przeprowadzonej w ZMP (159 miast), aż 72% gmin opowiada się przeciwko likwidacji gimnazjów. W tym gronie jest także Miasto Gliwice. To na co szczególnie zwracają uwagę włodarze miast to konieczność zwolnień nauczycieli. Jak przekazuje Magistrat, szacuje się, że w Gliwicach w związku z planowaną reformą, pracę może stracić ponad sto osób.

– Jesteśmy przeciwni likwidacji gimnazjów, gdyż wiąże się to m.in. z nieuchronnymi zwolnieniami nauczycieli i dyrektorów, przeładowaniem nowych szkół powszechnych, przekreśleniem dotychczasowego dorobku gimnazjów wraz z najważniejszymi osiągnięciami tego typu szkół potwierdzonych w badaniach PISA, kumulacją roczników w 2019 roku – mówił na posiedzeniu z udziałem minister, przewodniczący Komisji Edukacji ZMP Przemysław Krzyżanowski.

– Mamy wątpliwość, czy konieczna jest zmiana strukturalna. W szkołach najważniejsze są dzieci i chodzi o to, aby przyszłe pokolenia Polaków były przygotowane do trudnych czasów ? podsumowywał prezydent Gliwic i prezes ZMP Zygmunt Frankiewicz.

Minister Zalewska argumentowała, że zmiany są konieczne ze względu na niż demograficzny, a zwalniani nauczyciele mogą jej zdaniem znaleźć pracę w nowych zawodach, takich jak: doradca zawodowy, metodyk, asystent dziecka.

Reforma ma być gotowa jeszcze w tym roku, a nowe przepisy zaczną obowiązywać już od września 2017 roku. Tylko w województwie śląskim funkcjonuje obecnie ok. 800 gimnazjów.
(msz)