Radni przeciwni śmieciowym podwyżkom i liczeniu od metra. Projekt Z. Frankiewicza przepadł

fot. archiwum 24gliwice

Rada Miasta w czwartek odrzuciła projekt uchwały przewidującej podwyżkę opłat śmieci. Równie ciekawa co wynik głosowania, jest zmiana układu sił w Ratuszu, na który widoczny wpływ miały wydarzenia regionalne, związane z wyborem szefa metropolii.

Głosowanie nad projektem uchwały tym razem przebiegło spokojnie. W sierpniu dyskusje nad niemal identycznym projektem zajęły radnym kilkanaście minut. Kością niezgody była nie tyle wymuszona zmianą przepisów unijnych podwyżka opłat za wywóz odpadów, ale przede wszystkim kwestia obliczania stawek metodą “od metra lokalu”.
Wówczas aż 12 radnych zagłosowało przeciw, co skutecznie uniemożliwiło przyjęcie uchwały. Prezydenci (oprócz Zygmunta Frankiewicza, szczególnie aktywny na sesji był wiceprezydent Piotr Wieczorek) musieli więc przełknąć gorzką pigułkę. Nie było jednak wątpliwości, że pomysł wróci pod obrady.

PROJEKT WRÓCIŁ – PRZYBYŁO GŁOSÓW NA NIE

W czwartek miało być inaczej, choć zaprezentowany przez Magistrat projekt uchwały i przewidzianych w nim stawek za wywóz odpadów właściwie się nie zmienił. Tymczasem prestiżowe głosowanie zakończyło się na niekorzyść prezydenta, a sprzeciw zaakcentowany został jeszcze silniej niż przed dwoma miesiącami – na “nie” zagłosowało 14 radnych.

Dla Koalicji dla Gliwic to bolesny policzek bo wymierzony – już po raz drugi – przez niedawnego, nieformalnego koalicjanta – Prawo i Sprawiedliwość.

Choć radni PiS sami zaprzeczają, wiele wskazuje na to, że za nagłym porzuceniem sojuszu stoi większa polityka. Koniec lata stał bowiem pod znakiem wyboru szefa Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – związku metropolitalnego powołanego do życia przez rząd. Wielotygodniowe spory zakończyły się wyborem Kazimierza Karolczaka (politycznie przez lata związanego z SLD), samorządowcy odrzucili natomiast PiS-owską kandydaturę Adama Ostaleckiego (popieranego m.in. przez prezydentów Katowic, Zabrza i Knurowa). Zdaniem obserwatorów sporę rolę w dobiciu ostatecznego targu odegrał właśnie Zygmunt Frankiewicz. Robienie przez PiS kłopotów na lokalnym poletku, miałoby być więc dla prezydenta Gliwic “karą” za działania na gruncie metropolii.

ZOBACZ TEŻ:
"Apel był po prostu słaby" vs. "Jakby przyszła instrukcja z Warszawy". AD VOCEM o klonach i apelu smogowym

Regionalne rozstrzygnięcia rezonują i prawdopodobnie będą rezonować też w odwrotnym kierunku.

Przed czwartkowym głosowaniem nieoficjalnie mówiło się o naciskach “z góry” na gliwickich radnych PO, na to by umożliwili Frankiewiczowi przepchnięcie kontrowersyjnej uchwały.

Tak się jednak nie stało, a PO z małym wyjątkiem (Janusz Szymanowski wstrzymał się od głosu) zagłosowała jak dwa miesiące temu. Podobnie jednomyślni byli radni PiS i SLD. Wśród radnych KdGZF, wyłamał się jedynie Jan Pająk (wstrzymał się od głosu), pozostali członkowie prezydenckiego klubu głosowali za przyjęciem uchwały.

Czwartkowe głosowanie odbyło się niemal równo na rok przed wyborami samorządowymi i jest być może zapowiedzią ożywienia w dotychczas przewidywalnych i ospałych działaniach Rady Miasta. Ubolewać można, że status quo naruszyły polityczne przepychanki poza Gliwicami, a nie debata wewnątrz miasta. Z drugiej strony, wiele wskazuje, że kierownictwa partii nie powiedziały ostatniego słowa i możemy być świadkami interesującej samorządowo-politycznej jesieni.

Michał Szewczyk

Przypomnijmy projekt uchwały “o zmianie uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty” zakłada drastyczną podwyżkę opłat dla mieszkańców, którzy nie segregują odpadów (nawet o 163%). Podwyżki dotknęłyby jednak wszystkich, również tych, którzy odpady segregują. W tym przypadku ceny wzrosłyby o około 20%.
Skąd aż taki wzrost cen? Działania, które doprowadzą do 50% udziału odpadów zbieranych selektywnie w całkowitej ilości odpadów komunalnych, wymuszają unijne przepisy. W minionym roku poziom odzysku papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła w Gliwicach wyniósł zaledwie 23,6%. Rosną też koszty po stronie firmy zajmującej się wywózką (w Gliwicach jest to Remondis).
Od początku wątpliwości budzi jednak sposób obliczania opłat według metody „od metra lokalu”. Według części radnych jest on niesprawiedliwy. Nie śmiecą przecież metry kwadratowe tylko użytkownicy. Temat wróci pod obrady Rady Miasta prawdopodobnie w najbliższych tygodniach.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Tuziemiec
Tuziemiec
Godny Neapolu mafijny “układ śmieciowy” stworzono w Gliwicach pomiędzy UM (42% udziałów) oraz firmą RYJ,mondis.Układ gwarantujący niezależnie od sytuacji generowane coraz wyższego zysku.O rażąco niesprawiedliwym naliczaniu cen od metra kwadratowego nic nie napiszę.Napisano już wszystko.Napiszę o systemie segregacji ,który takową uniemożliwia dając alibi do kolejnych podwyżek….Założono(zob.ulotkę) w Gliwicach 5 kolorowych pojemników na odpady.Czy ktoś na swoim śmietniku je widzi ? Czy ktoś w domu ma pięć wiader,pięć worków,pięć posegregowanych wstępnie grup śmieci ? Zapewne nikt.Moja żona od śmieci “ogólnych”przed wyrzuceniem oddziela szkło,papier,plastik.I na tym koniec.Zapewne tak czyni większość segregujących.Z tej większości nikt zapewne nie zgniata metalowych puszek.Obojetnie czy są to… Czytaj więcej »
Tuziemiec
Tuziemiec

w odniesieniu do Świnoujścia napisałem omyłkowo Fejmondis.Winno być Remondis.Świnoujski oddział tego koncernu za pomylkę przepraszam.

Blee
Blee

“Rosną też koszty po stronie firmy zajmującej się wywózką (w Gliwicach jest to Remondis).”
Moje koszty też rosną i nikt się nie pyta, skąd wezmę na min 20% podwyżkę dla Remondisu.
A sam Remondis jak nie umie gospodarować, to niech zapanuje nad swoimi wydatkami obniżając koszty działalności, lepiej organizując pracę oraz zmniejszając biurokrację

Belze buba
Belze buba

Jak reminds sobie nie radzi w zadeklarowanych kosztach – przypomnijmy zadeklarowanych w przetargu to niech odda pola tańszej firmie. A podwyżka opłat przed ogłoszeniem kolejnego przetargu na kilometr śmierdzi jego ustawieniem.

Wasz Franek
Wasz Franek

Tak jest w cywilizowanym,uczciwym świecie biznesu .Takie sa zasady,że podmiot gospodarczy za wylicytowana kwotę świadczy,realizuje swoje usługi,Zarabia albo bankrutuje.Nie w Gliwicach.Proponuję więc kolejne hasło.Gliwice uczciwości nie ma tu.

Hr Laszlo
Hr Laszlo

Nie wiesz o czym piszesz. Ta podwyżka to właśnie skutek nowego przetargu który wygrał Remondis bo mimo że dał cenę dużo wyższą niż poprzednio to i tak okazał się najtańszy. Miasto zgodnie z ustawą nie może na śmieciach ani zarabiać ani do nich dopłacić więc podwyżka jest nieunikniona

Gargulec
Gargulec

Szanowny Panie, napiszesz prawdę to urażona gawiedź zminusuje.

andree
andree

Był najtańszy? Niby od jakich firm. Z tego co mi wiadomo do przetargu przystąpiła tylko ta jedna firma. Konkurencja jest już dawno ubita. Mamy Albę, Remondis i kilka innych zagranicznych firm, które już dawno podzieliły tort ze śmieci. Nikt już nikomu nie wchodzi w drogę. Polskie firmy obsługujące tę dziedzinę gospodarki uchowały się tylko w kilku miastach Polski. Jest jak jest, a będzie tylko drożej.

Baby
Baby

Animozje między rządzącymi może wyjdą nam mieszkańcom na przysłowiowe zdrowie! Oby!

A co
A co

Animozje jeszcze nikomu nie wyszły na zdrowie.Wręcz przeciwnie.

Ewa
Ewa

Kochani, za wywiezienie śmieci trzeba zapłacić, jak nie dziś mniejsze miesięczne opłaty to później większe, chyba, że chcecie tonąć w śmieciach, czego sobie i wam nie życzę. Partie grają na siebie a nie mają waszego interesu na sercu

Urko
Urko

Jakiś czas temu pisałem , że gdyby posegregowane śmieci odbierano za darmochę a za niesegregowane trzeba było płacić , to procent odpadów selektywnych wyniósłby zapewne 60 % .
Reszta dalej głosowałaby by na PiS …:-)
Przy okazji . Hmmm…. Zygmuncie F . Czy już nie czas …..? Nie , nie na dymisję . Na zrobienie czegoś dla mieszkańców

Mieszkaniec
Mieszkaniec

Zygmuncie F. czas na odejście najwyższy…miastu potrzeba powiewu świeżości…

Pucio
Pucio

Od lat robi co może dla członków swojej sitwy. To też mieszkańcy, nie licząc tych co się pobudowali poza Gliwicami.

Barbara Ziajka

Gdzie jest zwykła logika??? Nie ma!!!!
Mieszka babcia w 100m2 -ile ma smieci???
Mieszka 4 osobowa rodzina na 40m2 – ile ma śmieci???
Ale to trudne!!!!

Hr Laszlo
Hr Laszlo

A jeśli ta sama babcia wynajmuje mieszkanie studentom których oczywiste nie zgłasza to ile ma śmieci? Jesteśmy miastem akademickim. Miasta które liczyły od głów na papierze się wyludniły. Tam uczciwi płacą za oszustów. To sprawiedliwe ?

A co
A co

Hmm.Zapewne Pan hrabia w pałacu nie mieszka ? Tylko w kawalerce.Taki hrabia małometrażowy.Więc wyjaśniam.Bez trudu (jeśli się zechce) można studentów czy Ukraińców wynajmujacych mieszkania zameldowanych lub nie “połączyć” z ich miejscem zamieszkania.Ale wygodniej i korzystniej dla miasta ,które ma jeden z najwyższych w kraju metraży na glowę jest sciąganie haraczu śmieciowego do metra kwadratowego.

Halina
Halina

jezeli babcia wynajmuje TO JEJ OBOWIAZKIEM JEST PLACENIE podatku DO US i zameldowanie . Jezeli tego nie zrobi -jest wysoka kara pieniężna. A TAK ARGUMENTOWAL PREZEDENT DECYZJE O LICZENIU OD METRAZU !!! czyli wszystkich obywateli Gliwic ma za oszustow !

Ewa
Ewa

Babcia z jednym kartofelkiem w woreczku codziennie do domu zasuwa, do tego jedna bułeczka w jednym woreczku, maleńki kefirek i tak babcia produkuje śmieci
. Czteroosobowa rodzina worek kartofli do piwnicy i już jest oszczędność i pieniędzy i śmieci

Analityk
Analityk

Więc co ? Zwycięża w pracy radnych nie racja i dobro mieszkańca a rozgrywki polityczne ? Plwam !

Kasia
Kasia

No akurat tu zdrowy rozsądek i dobro mieszkańców zwyciężyły

Rozum
Rozum

Zdrowego rozsądk tu nie ma.Sa wytyczne partyjne,niestety sprowadzające radnych PiSu do roli bezwolnych błaznów.Głosujacy kiedyś za głosują dziś przeciw.A,że tym razem wyszło na korzyść mieszkańców;przy innym głosowaniu obróci się przeciwko nim.Gangreną jest partyjniactwo w samorządach.

Beton
Beton

Panowie Radni chcieli ukarać Prezydenta. Supeeer, gratulacje.

Panie i Panowie Radni – weźcie się do roboty w szeroko rozumianym interesie mieszkańców miasta, a nie własnym / politycznym, bo inaczej to właśnie mieszkańcy miasta za rok zechcą Was ukarać nie przedłużając Wam mandatów.

P.S. Oczywiście dobrze, że niechcący wyszło wam tak, jak wyszło z tą podwyżką.

Blee
Blee

A przez to “niechcący” wyszło na jaw, że mają oni swoich wyborców w “dudzie”, a głosują tak, jak żąda od nich partia.
Gdyby z politycznych kalkulacji wychodziło odwrotnie, to głosowaliby odwrotnie. Suweren już wybrał, zrobił swoje i teraz ma siedzieć cicho.

Anna Łaska

Jedna osoba na 50 m a sześć osób powinno być od ilości produkowanych śmieci.

Ola Ostroszczyk

Pan Prezydent, jak JK nie słucha, chyba zapomniał komu ” służy”.

Cookie Monster
Cookie Monster

Mam postulat, by w kilku miejscach Gliwic zorganizować punkty odbioru odpadów segregowanych. Obecnie by legalnie wyrzucić np. puszkę po farbie to trzeba pojechać na Rybnicką, co powoduje że dużo osób wyrzuca tego typu śmieci, elektrośmieci itd. do odpadów zmieszanych. Takie punkty, umożliwiające podjechanie samochodem i wyrzucenie znacznie by sprawę poprawiły. Punktów wystarczy kilka(5) rozlokowanych w dobrych komunikacyjnie punktach.

A co
A co

Puknij się w czerep.Idąc tokiem twojego rozumowania należy w kilku miejscach Gliwic zorganizować punkty mycia opakowań ze szkła plastiku.Na koszt miasta oczywiscie.Ja oraz zapewne inni mieszkańcy nie będą sobie nabijali rachunków za wodę nadwyżkami wynikających z tego typu działań.Punktów wystarczy kilka (5) rozlokowanych w dobrych komunikacyjnie punktach.

Cookie Monster
Cookie Monster
“Puknij się w czerep” – ech – niektórzy to bez agresji i kulturalnego posta nie są w stanie napisać. Gdzie można dzisiaj wyrzucić puszkę po farbie? Na Kaszubskiej gdzie trzeba szukać miejsca parkingowego i za parking zapłacić lub na Rybnickiej gdzie trzeba się przebijać w korkach przez kwadrans lub lepiej. A mała wiata, z przejazdową drogą z kubłami po obu stronach wiele by nie kosztowała. Tym bardziej, że ważnym jest osiągnięcie pewnego pułapu segregacji by nie płacić kar. Jeżeli takie punkty coś by w kwestii stopnia segregacji poprawiły to mogłoby się okazać, że jest taniej niż bez nich. Ale oczywiście… Czytaj więcej »
Rozum
Rozum

Puknij się w czerep,bo to wskazane.Pod wiatą zatrudnisz kogoś do pilnowania tych puszek ? A może umyślnego ciecia który o oznaczonej porze teren otworzy i pozamyka.Jeśli nie bajzeltam widzę ogromny.Spowodowany przez zbieraczy złomu,meneli czy innych hobbystów.Czy tam (pod wiatę) czy na Kaszubską lub Rybnicką nikt normalny z puszka po farbie nie pojedzie.Poprostu ją wywali do kubła.Taka prawda.

Cookie Monster
Cookie Monster

Czyli jednak bez hamstwa nie dajesz rady. Współczuję.

sym
sym

Na Kaszubskiej masz też chyba punkt? Jak znam życie koszty utrzymania takich punktów wyniosły by więcej niż wyrzucanie śmieci nie segregowanych.

Krzysiek
Krzysiek

Jutro jest zbiórka odpadów niebezpiecznych i elektrośmieci. Zobacz na stronie miasta. I pisz głupot.

Halina
Halina

NARESZCIE DO NICH DOTARLO !!!!! a ja tyle nawysylalam @ do radnych ,by zajeli się tym NIESPRAWIEDLIWYM naliczaniem za śmieci !!! Moze 3 miasta w calej Polsce tak liczą ! min GLIWICE . I kto popieral tą NIESPRAWIEDLIWA uchwałę ??? PRAWO I SPRAWIEDLIWOSC !!! jaja i sarkazm.

krzysztof
krzysztof

A kiedy Franca przepadnie?

Marek
Marek

Mam nadzieję, że to ostatnia kadencja wiecznego prezydenta.

ezrbaz
ezrbaz

Jak zmieni się ekipa rządząca, to dopiero zaczną się podwyżki, bo nowa władza będzie chciała nadrobić „stracony czas” nieobecności przy żłobie!

Danuta Wudkiewicz-Wacek

Najpierw niech podstawią pojemniki do segregacji odpadów … a wtedy wprowadzają stawki no chyba że ADM czy Remondisowi się zamarzyło że to też lokatorzy z finansują z własnych kieszeni …

Valdorf
Valdorf

Dobrze by było jak by z tym projektem w dobro miasta jak i mieszkańców ten pomysłodawca przepadł.

Joe Alex

Beda w koncu oplaty za smieci od ludziow?czy nie Beda….bedzie kiedys normalnie ?

ja234
ja234
No i dobrze, przynajmniej raz radni zagłosowali sensownie. “Czwartkowe głosowanie odbyło się niemal równo na rok przed wyborami samorządowymi i jest być może zapowiedzią ożywienia w dotychczas przewidywalnych i ospałych działaniach Rady Miasta. Ubolewać można, że status quo naruszyły polityczne przepychanki poza Gliwicami, a nie debata wewnątrz miasta. Z drugiej strony, wiele wskazuje, że kierownictwa partii nie powiedziały ostatniego słowa i możemy być świadkami interesującej samorządowo-politycznej jesieni.” Poniekąd racja, pisiory dążą do przejęcia władzy w samorządach.Stąd zmiany w ordynacji wyborczej. Radni z koalicji dla gliwic kumplują się z pisiorami…pisiory są cwańsze od zygmunta. Tylko patrzeć jak wygra pisiowski kandydat prezydencki…a… Czytaj więcej »
Zbigniew Wygoda

Droga Redakcjo – troszkę z kontaktu tekstu wynika, że wpływ na decyzję radnych ma sytuacja polityczna. Gdyby tak było wynik głosowania byłby inny. Ja od kilku lat, podobnie jak i koledzy z klubu radnych jesteśmy przeciwni naliczaniu opłaty od m2 i polityka nie ma tu nic do rzeczy. Pozdrawiam

Michał Szewczyk

Panie Zbigniewie, w kontekście PO wręcz przeciwnie: “tak się jednak nie stało, a PO z małym wyjątkiem (Janusz Szymanowski wstrzymał się od głosu) zagłosowała jak dwa miesiące temu. ” :)

Paweł
Paweł

To jak to w końcu jest w gliwicach bo ja płace od początku od metra.

Ad
Ad

1. od liczby mieszkańców, najbardziej sprawiedliwe, choć w Gliwicach mieszka sporo niezameldowanych studentów i będzie to wykorzystywane przez właścicieli najmowanych mieszkań
2. od m2 mieszkania, głupie, ale i tak mądrzejsze niż sposób nr 3
3. od zużytej ilości wody, ten pomysł jest totalnie walnięty, ktoś musiał mieć nierówno pod sufitem, żeby wpaść na taki pomysł rozliczania opłat za śmieci

Jagoda Sen
W UK placi sie od kontenera. Masz duzo ludzi w domu, masz wiecej kontenerow. A smieci nikt do lasu nie wyrzuca, bo uk ma wszedzie kamery. Zaraz pewnie fejsbukowa Zocha madrala bystro napisze, ze hha, w lesie nie ma kamer. Nie nie ma, ale sa na ulicy i przed domami, wiec jesli jakis Zdzichu w UK lub Brandonek jedzie z kontenerem lub idzie z worem plastikowym do lasu to jest namierzony. Jesli potem w tym lesie pojawiaja sie smieci to latwo namierzyc kogos. W UK rzadko kiedy wysypuje sie smieci na dziko. I tam tez wiedza, ze smieci prpdukuja ludzie,… Czytaj więcej »
Rafał Białas

może lepiej zacząć dostosowywać zarobki do tych w krajach uni a potem zajmować się segregacją … byłoby łatwiej ludziom decydować czy jej chcą czy nie chcą (i w pierwszym przypadku płacić więcej). Bo to zrzucanie problemu na podatnika… Zamiast zrobić plastikowe pety na kaucje itp to ….