Miasto zapowiedziało wprowadzenie tymczasowych zmian w organizacji ruchu na ul. Zwycięstwa. Od czerwca jezdnia zostanie zwężona, ruch spowolniony, zaś pozyskana w ten sposób powierzchnia będzie mogła zostać zagospodarowana pod ogródki gastronomiczne. Pilotaż ma poprzedzić docelową przebudowę ulicy.
Na potrzebę poszerzenia chodników, z możliwością urządzenia zewnętrznych stref dla działających tam lokali, wskazywali mieszkańcy w konsultacjach społecznych, które minione władze samorządowe przeprowadziły w 2022 roku. Właścicieli sklepów, restauracji i kawiarni mogą się już zgłaszać do Zarządu Dróg Miejskich wydającego pozwolenia na zajęcie pasa drogowego pod sezonowe kawiarenki, kioski i stoiska.
Prototypowanie przed przebudową
Zaplanowana od czerwca metoda prototypowania pozwoli przetestować zmiany na ul. Zwycięstwa (bliskie ich ostatecznemu kształtowi) w naturalnej skali. Zwężenie jezdni (po jednej lub obu stronach ul. Zwycięstwa) i ograniczenie prędkości mają uspokoić ruch uliczny, zwiększając komfort spacerów. Wyrysowane nowe pasy wydzielą miejsce na ogródki gastronomiczne i kafejki na świeżym powietrzu.
Przez całe lato miasto będzie zbierać opinie – podczas wakacji i we wrześniu prowadzone będą konsultacje nowej, tymczasowej aranżacji ul. Zwycięstwa (m.in. rozmowy w terenie).
Ich wyniki mają posłużyć jesienią do sporządzenia projektu koncepcji przebudowy ulicy, a na jego kanwie właściwego projektu budowlanego. Według zapowiedzi prof. Agaty Twardoch, miejskiej urbanistki, działania na Zwycięstwa będą preludium do szerszego, docelowego programu przebudowy, obejmującego też plac przed dworcem oraz bulwary Kłodnicy obok Urzędu Miejskiego.
– Korzystając z prototypowania, możemy angażować mieszkańców w proces zmiany przestrzeni, testować różne warianty, uczyć się na błędach i szybko reagować na sugestie i potrzeby gliwiczan – mówi Agata Twardoch. –Jestem przekonana, że razem z mieszkańcami stworzymy ostateczny projekt ulicy Zwycięstwa, który będzie służył Gliwicom przez dekady – wyjaśnia miejska urbanistka.
Dyskusja o zmianach na ul. Zwycięstwa trwa od lat
Próby zagospodarowania tego reprezentacyjnego traktu w taki sposób, by stał się on miejscem bardziej przyjaznym, zapoczątkowano jeszcze w kadencji Zygmunta Frankiewicza. Skończyło się jednak na koncepcjach.
W 2018 roku władze Gliwic m.in. zleciły opracowanie koncepcji przebudowy ulicy pracowni PROjARCH (ostatecznie zamówiony na tej podstawie projekt nie został ukończony – w 2020 roku rozwiązano umowę z wykonawcą dokumentacji).
Przeprowadzono także konsultacje społeczne, w których mieszkańcy mieli możliwość wskazania pożądanego przez mieszkańców przyszłego kształtu tej ulicy. W urządzonym w 2022 roku badaniu wzięło udział 1,6 tys. osób, a z przekazanych opinii wynikało, że respondenci chcieliby tam większej ilości zieleni. Bardzo dużo uczestników konsultacji popierało pomysł poszerzenia chodników, dający możliwość urządzenia ogródków gastronomicznych (to ma zostać wdrożone w czerwcu w ramach wspomnianego prototypowania).
Oprócz tego, ponad połowa badanych postulowała też stworzenie tam drogi dla rowerów i ustawienie różnych elementów małej architektury (ławek, innych siedzisk itp.), a jedna czwarta opowiadała się za całkowitym zamknięciem ulicy Zwycięstwa. Szczegółowo wyniki konsultacji opisywaliśmy tu.
Jakie zmiany na Zwycięstwa? W konsultacjach wzięło udział 1661 mieszkańców
Kolejnym ruchem miasta było ogłoszenie konkursu na koncepcję zagospodarowania tego reprezentacyjnego traktu, który rozstrzygnięto w I kwartale 2024 roku. Wpłynęło wówczas 30 prac, z których 27 spełniało wymogi formalne. Ostatecznie żadna z koncepcji na zagospodarowanie ulicy Zwycięstwa w Gliwicach nie uzyskała nagrody głównej, a komisja przyznała wyróżnienia sześciu propozycjom.
Tak mogłaby wyglądać ulica Zwycięstwa po modernizacji. Wyróżnione prace konkursowe
Wyłonione prace miały zostać wykorzystane – miasto planowało zlecić Wydziałowi Architektury Politechniki Śląskiej wykonanie jednej spójnej koncepcji, która byłaby podstawą do rozpoczęcia prac projektowych dla nowego zagospodarowania ul. Zwycięstwa i pozwoliłaby na ogłoszenie przetargu na dokończenie dokumentacji projektowej.
(żms)