Ujęcie obywatelskie kompletnie pijanego 29-letniego kierowcy. Uszkodził znak i dwa samochody

Państwo ciągle nie radzi sobie z plagą pijanych kierowców, na szczęście coraz częściej sami mieszkańcy reagują na widok nietrzeźwego prowadzącego samochód.

Nie rozwiązuje to oczywiście problemu, ale często może przynajmniej zmniejszyć skutki nieodpowiedzialności takich kierowców.

W niedzielę, w godzinach wieczornych na ul. Partyzantów – Gałczyńskiego mieszkańcy zatrzymali patrol straży miejskiej, informując, że białą Toyotą Corollą na katowickich numerach rejestracyjnych przemieszcza się prawdopodobnie pijany kierowca. Podczas poszukiwania pojazdu strażnicy zauważyli na skrzyżowaniu uszkodzony znak.


Przy ul. Gałczyńskiego 11 strażników zatrzymał kolejny mieszkaniec, który wskazał nietrzeźwego kierującego. Mężczyznę ujęto i założono kajdanki. Na miejsce wezwano patrol policji ruchu drogowego. Zawartość alkoholu wynosiła 1.02 mg/L w wydychanym powietrzu a to daje wynik ponad 2 promili.

Efektem jazdy na “podwójnym gazie” to dwa uszkodzone pojazdy oraz zniszczony znak drogowy.

Warto tu przypomnieć, że tzw. ujęcie obywatelskie to przywilej wynikający z treści art. 243. Kodeksu postępowania karnego.

Sprawcę można zatrzymać na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po jego popełnieniu. Następnie taką osobę należy niezwłocznie przekazać stróżom prawa. Policjanci apelują, aby reagować na niebezpieczne zachowania innych uczestników ruchu drogowego. Każdy, nawet anonimowo, dzwoniąc pod numer 112, może powiadomić najbliższą jednostkę policji o niepokojącym zdarzeniu.

Policja podkreśla, że świadkowie niedzielnych zdarzeń wykazali się wzorową obywatelską postawą. Tego się już nie dowiemy, ale, być może, dzięki ich czujności skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie kierowców nie zakończyło się czyjąś tragedią.

emef/ SM Gliwice /KMP Gliwice
fot. SM Gliwice

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
wasyl

Policja jest nieobecna na gliwickich ulicach. Od lat widać te same samochody, których kierowcy urządzają wyścigi po miejskich ulicach pod okiem monitoringu. To samo dotyczy motocyklistów, ale policja ich nie widzi i nie słyszy, chociaż tłumiki są w obu przypadkach są po januszowym tuningu.

w pogoni za octem

to prawda .po wójtowej wsi od miesięcy jeżdzi czarny mini morris,po właśnie takim januszowym tuningu,ludzie nie mogą spokojnie żyć w swoich domach,a policja udaje że nie ma problemu

Bogna

Są potrzebne bardzo dotkliwe kary finansowe dla nietrzeźwych kierujących. Za jazdę rowerem było 12 tysięcy, a dla pijaka powinno być 100 tysięcy. Również więzienie.

AndrzejD

Całkowicie zgadzam się z tym. Tyle że jeszcze kara musiałaby być nieuchronna. Pijany kierowca, z automatu powinien lądować w pudle na 5lat a komornik w ciągu 24h przeprowadzać egzekucję tych 100tyś z jego majątku. Jeżeli sprawdza nie posiada majątku, to idzie do przymusowej pracy w której pracuje tak długo aż zarobi i zapłaci te 100tyś. Jeżeli w wyniku wypadku, sprawca kogoś zabił lub uszkodził, to do końca swojego życia płaci ofiarom lub ich rodzinom wysoką rentę.
Jedynie drakońska i nieuchronna kara może ograniczyć patologię pijanych kierowców

Niunia

Oj tam, oj tam

manek

Lepiej się nie podniecać, żadnych surowych kar nie będzie. Bo po pijaku jeżdżą nie tylko traktorzyści i szwagier z sąsiedniej wioski ale również znaczniejsi obywatele miast i wiosek. Chcecie surowo karać posłów, lekarzy, prawników czy komendantów? Ludzie to by była kompromitacja elit i naruszenie immunitetów. To prawie anarchia, tak nie wolno. Gdzie Konstytucja, gdzie Prawa Człowieka i wreszcie gdzie tolerancja? Dość tej mowy nienawiści.
I to by było na tyle a teraz róbta co chceta i nie zapomnijcie “uwolnić słonia”.

Tymon

Coś w tym jest. W końcu kruk krukowi oka nie wykole. Był pomysł konfiskaty auta..to pewne środowiska piszczały, że to nie dopuszczalne i ukręciły pomysł

Robert

Na Rybnickiej spadł telewizor na jakieś autko. Panowie pilicjanci uzbrojeni z brodami pstrykneli pare fotek i po zawodach. A może tv miał walnąć kilkanaście metrów obok. No pomyślcie. Pozdrowienia dla “Siwka”.

Stanisław

Gdyby ciągle rządziło PO to ci co złapali pijaka-bandziorka poszliby siedzieć a pijak-bandziorek byłby bezkarny.

Gliwiczanin

Tak oczywiście pierwsza wojna światowa też była przez PO

antypełor

nie tylko pierwsza ale też druga trzecia i wszystkie jakie były i są.

Gliwiczanin

Widać że tvpis wyprała ci mózg doszczętnie

Podłość i Sprzeniewierzenie

A jak tam PiSowiecki audyt rządów PO zaczęty 5 lat temu ? Miały być zarzuty prokuratorskie i kary więzienia dla złodziei z PO. Jak tam Ziobro i jego reforma sądów, ilu z złodziei z PO zreformowane sądy powsadzały do więzienia a ilu zostało przygarniętych do PiS razem z Morawieckim i Gowinem ?