Komentarze w sprawie Krystiana T. i jego obecności w spółkach komunalnych. “Zarzuty są poważne”

Do czasu wydania prawomocnego wyroku sądu władze miasta nie podejmą kroków w sprawie Krystiana T. – wynika z oświadczenia gliwickiego magistratu.

Były wiceprezydent jest oskarżony w związku z aferą w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Nadal jednak pełni ważne funkcje w spółkach komunalnych. Jest wiceprezesem PWIK i członkiem rady nadzorczej Piasta Gliwice.

– Zarzuty wobec pana Krystiana T. są poważne i w razie ich potwierdzenia prawomocnym wyrokiem sądu nie będzie on mógł pełnić funkcji w spółkach komunalnych miasta Gliwice. Obowiązujące w Polsce prawo nie daje jednak podstaw do wyciągania konsekwencji służbowych wobec osób, którym prokuratura przedstawiła zarzuty – komentuje Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic. – Fakt postawienia zarzutów nie przesądza o winie. Znane są przypadki wielu osób publicznych, w tym samorządowców, którym przedstawiano zarzuty, i którzy w wyniku wieloletnich procesów byli z nich oczyszczani – dodaje.


Odpowiedź na interpelację otrzymała także Katarzyna Kuczyńska-Budka. Radna PO pytała prezydenta czy zamierza podjąć kroki zmierzające do odsunięcia Krystiana T. “od odpowiedzialnych zadań w spółkach miejskich do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia sądu”.

Prezydent Adam Neumann potwierdził stanowisko magistratu. Jednocześnie nie obyło się bez drobnych uszczypliwości.

– Prawnicy są zgodni, że w naszym kraju obowiązuje zasada domniemania niewinności. Przykładem takiego stanowiska jest wypowiedź byłego ministra sprawiedliwości, pana mecenasa Borysa Budki, który zapytany w wywiadzie o osoby z zarzutami prokuratorskimi na listach Koalicji Obywatelskiej stwierdził: “dopóki ktoś nie został skazany prawomocnym wyrokiem sądowym, jest domniemanie niewinności” – napisał Adam Neumann w odpowiedzi na interpelację.

Przypomnijmy, że od czasu ostatnich wyborów prezydenckich trwa spór na linii Adam Neumann – rodzina Budków. W trakcie kampanii Adam Neumann stwierdził w wywiadzie dla 24GLIWICE, że Katarzyna Kuczyńska-Budka wraz z mężem miała zaoferować wsparcie finansowe jego kampanii, w zamian za funkcję wiceprezydenta. Radna zaprzecza tym słowom, a sprawę skierowała na drogę sądową. Jak widać, pomimo upływu roku od tamtych wydarzeń, temperatura sporu nadal jest wysoka.

(msz)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Dociekliwy

A. Neumann udzielił bardzo ciekawej odpowiedzi na interpelację radnej, wykorzystując wypowiedź jej męża. nawiasem mówiąc ani jeden ani drugi “nie odkryli Ameryki”. Pan Prezydent nie za bardzo się wysilił! Ja mam natomiast pytanie, czy K. T***** jest aż takim specjalistą, że musi zasiadać w radach nadzorczych miejskich spółek i czy nie ma dosyć obowiązków w swojej pracy w PWiK? Poza tym ciekawi mnie dlaczego odpowiedzialne funkcje w mieście muszą pełnić “spadochroniarze” z innych miast, czyżby w 170 tys. Gliwicach nie można było znaleźć żadnych innych kandydatów? Trochę dziwna to polityka…

Zeflik .

Brawo . Pięknie obszedłeś prawo o zachowaniu tajemnicy czyichś danych osobowych . Podałeś tylko pierwszą literę imienia i pełne nazwisko , co w konsekwencji nie oznacza jednoznacznie o kogo chodzi . Ale po przeczytaniu powyższego artykułu i twojego postu wiadomo dokładnie o kim mowa .

Karabin

Zeflik, może ktoś w Wielkopolsce nie wie o kogo chodzi, ale w opolskim i na Górnym Sląsku chyba nie. Znamy też zachowania osób oskarżanych ale uważających się za niewinne, które rezygnują z iluzorycznej anonimowości i zwalniają media z używania inicjałów i chcą podawania pełnych danych wraz z niezamazanym wizerunkiem. Tak robią ludzie uczciwi.

ciekawy

@karabin – no jasne, masz na myśli ministra od zegarków?

Karabin

Dziwne jest to, że bardzo ważna osoba w mieście przez 10 lat nie odniosła się do sprawy przewałów, ani do śledztwa, a teraz milczy w sprawie zarzutów karnych. Przez 10 lat udawała razem z innymi bardzo ważnymi osobami w mieście, że nie ma żadnej sprawy. A teraz, kiedy g… wypłynęło razem udają, że nic się nie stało. Bo liczą na powolność sądu i przedawnienie?

Żenia

Tak się zarabia prawdziwą kasę a nie pracą na strefie z nędznym dojazdem.

Fiku Miku

“Zarabia”? – przed użyciem jakiegoś słowa, proponuję zapoznać się z jego definicją.

Beton

Gdyby Krystian T był człowiekiem honoru, sam zrezygnowałby z pełnienia tych wszystkich funkcji.

Rysiek

Aleś mnie rozbawił… człowiek honoru… nie mogę…

~G~

Tyle, że on nie jest człowiekiem honoru. To po prostu “mały człowiek”, który wiedział z kim się ożenić i u kogo pisać doktorat, żeby znaleźć się na odpowiednim stołku. Świetnie do tego opanował technikę zarządzania przez strach i upakarzanie. I przez jakiś czas udawało się. Ale wszystko jest zawsze tylko do czasu. Ciekawe z czego utrzyma swoją flotę zabytkowych samochodów gdy zostanie skazany.

gosc

honoru w klasycznym wydaniu nie ma się co spodziewać, aczkolwiek jeśli mu coś zostanie udowodnione ciekawe czy wsypie resztę ferajny za obniżenie wyroku czy honorowo nic nie powie

Zbalansowany

Mimo wszystko takie balansowanie na krawędzi przyzwoitości rodzi głęboki niesmak.

prawda

Cała PO jest umączona w brudne interesy i przestępstwa. Przeciętny człowiek może pomarzyć sobie o pensjach jakie zarabia Krystian T. Dobitny przykład to kłótnie pomiędzy Neumannem, a Budką. Tylko kłótnie o posadki, a dla zwykłego obywatela to nic nie potrafią zrobić.

Urko

Na szczęście teraz rządzi partia , której członkowie to specjaliści. Od wszystkiego. Czyści moralnie i błyszczący cnotami niczym świeżo umyte kible w ubikacji na dworcu. Którzy dla POLSKI tyrają dniami i nocami za kompletną darmochę . Jak co któremu nagrodę przyznają, to jak już ją z oporami przyjmie . to zaraz na cele charytatywne odda.

Rett

Darujcie sobie te wzajemne uszczypliwości, bo tylko potwierdzacie że kraj mentalnie zatrzymał się w latach 90-tych ubiegłego wieku, kiedy wmawiano nam że “jesteśmy wreszcie we własnym domu” i jeszcze chwila a będzie druga Japonia. Niestety, w ciągu 30 lat nie odnotowano w Polsce żadnego rytualnego seppuku. W tym czasie ówcześni, potomni oraz krewni i znajomi przeszli przez służbę pod wieloma banderami, pozostając niezmiennie wiernymi Mammonowi, wliczając w to najmłodszy narybek, który zwierając szeregi i rozluźniając pośladki daje narodowi dobre rady, jak przetrwać kryzys.

gmG

jeszcze coś o Kaczyńskim proszę….

gliwicjus

Ogólnie to bardzo niesmaczna sprawa…

Tymon

Podoba mi się zaoranie pani Budkowej.
To teraz trzeba cierpliwie poczekać na działanie sądu…

Rysiek

Zaorał się Neumann, bo o ile nie jest niczym nowym, że do wyroku jest się niewinnym, to w przypadku tak poważnych zarzutów dla dobra instytucji przynajmniej odsuwa się taką osobę od finansowych decyzji. Ale w Gliwicach przyzwoitość nie jest w modzie. W modze jest kogoś “zaoranie” choćby i wymyślone. To taka wypróbowana praktyka przez Frankiewicza, który skazanego za kradzież komendanta straży miejskiej urlopował na czas odbycia kary, a potem wsadził do nadzorowania miejskich spółek. Złodzieja!!! Jak i to się wydało, to pompował (a miasto nadal pompuje) publiczną kasę na jakąś efemeryczną sekcję kolarstwa, którą były skazany założył z córką. Nikt… Czytaj więcej »

realia życia

Dzielny były komendant, kiedyś pomógł zygusiowi , zyguś pomagał komendancikowi. Kolesie maja się dobrze. Swoja drogą pan Nejman jeszcze niedawno czołowy pełoś uświadamiając kolegę niższego szczebla , oświecił go ,że nie musi się w ogóle przejmować wymiarem sprawiedliwości słowami -”SĄDY SĄ NASZE”

Urko

@Rysiek. Oj. Matka partia nie pochwali cię za tego posta. Stosując przyjętą w nim logikę konsekwencji , niejaki Jarosław K . ksywa “Polskęzbaw” powinien jedynie siedzieć na Żoliborzu i głaskać kota , Adam G psudo “Glapa” powinien spędzać czas w towarzystwie dwóch blondynek na siłowni lub basenie. Plus paruset innych , którzy w ogóle nie powinni stać w odległości mniejszej niż 5 m. Od każdego portfela w tym kraju .
Nie ucieszą się z twojego posta , Rysiu . Oj, nie.

Rysiek

Urko, komizm twojego komentarza nie polega, jak byś chciał, na treści, ale na intencji, która zakłada, że jeżeli ktoś wymaga uczciwości od ciebie i twoich “bezpartyjnych” znajomych to napewno jest z PiS-u, co dla was równa się utratą prawa do oceny waszych oszustw. Niestety twoją bańkę łatwo przebijam zdradzając, że PiS-u we mnie tyle ile w tobie obiektywizmu, czyli coś koło zera. Nawet z PO nic mnie nie łączy – ani z tą uległą Frankiewiczowi, ani z tą reprezentowaną przez radną. Czy teraz twoja “bezpartyjna mać” ciebie pochwali? To możliwe, bo iloraz zawsze mieliście w porywach poniżej średniej. Co ci… Czytaj więcej »

Urko

@Rysiek. Mielisz jakieś tematy sprzed nastu lat. Mamlasz, przeżuwając rzygowiny po dawno zapomnianych “aferach tysiąclecia” . Pojękujesz i skamlasz o “układach” złodziei z nietykalnymi “elitami władzy” . Którzy dalej okradają “naród” z ciężko zarobionych pieniędzy. Z wiecznym żalem, że to nie z tobą się “działkują”. Z wypiekami na twarzy i łzami szczęścia śledzącym medialne doniesienia o zarzutach wobec jakichś tam urzędników czy polityków. Nie wiem. czy masz legitymację partyjną i g… mnie to obchodzi . Ale mentalnie jesteś pisoidem. W wersji klasycznej. I to jest chyba największa “obelga”, na jaką mnie aktualnie stać :-)

gmG

jest o Kaczyńskim dzięki…

anzelm bohatyrowicz

TOWARZYSZE ADORACJI WZAJEMNEJ i tak od 28 lat

KORONAWIRUS

u zlodzieja jest zawsze domniemanie niewinnosci czy to nie zart ? ilu zlodziei przewinelo sie przez te spolki gliwickie dotychczas bardzo duzo i co i nic spokojnie spaceruja po swiezym powietrzu tak w gliwicach bylo i tak jest dalej

Obserwujący

Budkowa się udziela i jak zwykle trafia kulą w płot.Wysłanie interpelacji sprawiać może wrażenie,podkreślam,sprawia wrażenie,zatroskania. I tylko tyle.Tym bardziej,że budkowie ponoć oferowali nojmanowi pomoc finansową podczas kampani,więc nich się na takich krystalicznych nie kreują…choć baaaaaardzo chcą za takich uchodzić.Kiepsko wychodzi ta komunikacja społeczne…kiepściutko….
Krystek T powinien zostać zwolniony dyscyplinarnie z zajmowanych stanowisk, ewentualnie zawieszony na czas nieokreślony.Da się to zrobić.Tylko oczywiście w glajwicach się nie da.

Urko

Cóż . Jak już pisałem, radna KBB straciła kolejną okazję , żeby z godnością milczeć. Zadała pytanie . Uzyskała odpowiedź . Krzywa przyswajania wiedzy ? Konstans.

Rysiek

Constans, jak w przypadku “bezinteresownych” obrońców Krystka T. którym bardziej przeszkadza, że jakaś radna robi swoją robotę, niż to, że ich kolega ma poważne zarzuty karne zagrożone karą 8 lat więzienia. A jak nie radną to się spróbuje potargać za nogawkę prokuraturę, że za wolno usiłuje wymierzyć sprawiedliwość bo jest “Ziobrowa”. Logiki w tym tyle, co ryb w Kłodnicy. No naprawdę nie macie dziś większego bólu końca pleców niż cudza a nie własna godność, której deficyt widać od dawna.

tern

Jeszcze POlska nie zginęła…

Esta Bilisch Men't

To jakaś ściema z tą pseudo aferą. Na “ulubionych” przez gliwiczan portalach nie ma o niej ani słowa…

Janek

Skoro prokurator nie zakazał podejrzanemu wykonywania obecnych czynności służbowych, to miasto nie ma podstaw do zwolnienia go z zajmowanego stanowiska. Poza tym pamiętam wiele przypadków, że prokuratura stawiała poważne zarzuty, których w procesie sądowym nie potrafiła udowodnić. Dlatego proponuję poczekać na prawomocny wyrok sądu.

gosc

prokurator nie zajmuje się stosunkiem pracy oskarżonych przed wydaniem wyroku jeśli go skażą może dostać zakaz pełnienia funkcji publicznych co powinno dotyczyć 80 % otoczenia Frankiewicza od ok. 20 lat