Robot-manipulator, labirynt z zagadkami i inne atrakcje. Sobota pod znakiem odlewnictwa

Co łączy oręż średniowiecznych rycerzy z robotem-manipulatorem i XIX-wiecznymi precjozami z wizerunkiem królowej Luizy, księżniczki Elżbiety i cezara Oktawiana Augusta?

Odlewnictwo – dyscyplina w danych wiekach uważana za pokrewną magii i czarownikom, która po dzień dzisiejszy ma w sobie coś fascynującego.

Spotykają się w niej nauka, rzemiosło i sztuka, a wszystkich, którzy będą chcieli zgłębić jej tajemnice, Muzeum w Gliwicach i Katedra Odlewnictwa Politechniki Śląskiej zapraszają w sobotę 6 października na Żeliwny Piknik.

Pomiędzy 10.00 a 14.00 w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego na odwiedzających czeka moc atrakcji ? prezentacje multimedialne poświęcone historii odlewnictwa, warsztaty z wykorzystaniem gipsowych replik żeliwnych zabytków pochodzących z bogatej kolekcji Muzeum w Gliwicach, pokazy formowania modeli, tworzenia cynowych i woskowych odlewów oraz inscenizacje walk rycerskich.

Będzie można także samodzielnie posterować ramieniem robota-manipulatora ? miniaturowym odpowiednikiem urządzenia wykorzystywanego na zautomatyzowanych liniach odlewniczych oraz wziąć udział w grze Poszukiwacze Żeliwnych Skarbów.

Jej uczestnicy z pomocą specjalnych kart z zagadkami będą tropić odpowiedzi w labiryncie muzealnej ekspozycji.

Ci, którzy zagadki rozwiążą, otrzymają niezwykłe nagrody ? woskową replikę medalionu z królową Luizą.

Artefakt, choć znajduje się w zbiorach Muzeum w Gliwicach, nie jest na co dzień udostępniany publiczności. Jego repliki specjalnie na Żeliwny Piknik przygotują studenci Katedry Odlewnictwa.

Sobota 6 października, Oddział Odlewnictwa Artystycznego przy ul. Bojkowskiej 37, godz. 10.0 ? 14.00. Wstęp wolny.