Ten przydrożny krzyż będzie… rekonstruowany. Koszt? 50 tys. zł. Faktycznie wymaga takich zabiegów?

Przydrożny krzyż stojący u zbiegu ulic Kozielskiej i Chemicznej przeznaczono do rekonstrukcji. Miasto zawarło umowę z pracownią konserwatorską na kwotę 50 tys. zł.

Chociaż obiekt ten wygląda na świeżo odnowiony, już teraz trzeba zainwestować publiczne środki w jego… odtworzenie. Jak tłumaczą urzędnicy, krzyże należą do gminy, dlatego w jej gestii leży ich utrzymanie w należytym stanie technicznym i estetycznym.

REKLAMA

Wrażenie robi kwota, jaka została przeznaczona na rekonstrukcję tego przy ulicy Kozielskiej. Na co zostanie wydane 50 tys. zł?

– Zakres zaplanowanych prac obejmuje opracowanie programu postępowania konserwatorskiego, uzyskanie wszelkich wymaganych prawem uzgodnień i pozwoleń, uzyskanie pozytywnej opinii Miejskiego Konserwatora Zabytków dla opracowanego programu prac postępowania konserwatorskiego oraz realizację rekonstrukcji zgodnie z opracowanym programem postępowania konserwatorskiego uzgodnionym z Miejskim Konserwatorem Zabytków – przekazuje Mariola Pendziałek, naczelnik Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych gliwickiego magistratu.

Naczelnik zaznacza przy tym, że krzyż przydrożny położony u zbiegu ulic Kozielskiej i Chemicznej jest obiektem małej architektury o charakterze zabytkowym i historycznym.

Sprawdzony wykonawca

Pracownia Konserwacji Zabytkowej Architektury z Tarnowskich Gór ma na swoim koncie również inne rekonstrukcje lub renowacje obiektów na terenie Gliwic. Tylko w tym roku zrealizuje trzy, na kwotę 167 tysięcy zł.

Pierwsze z zadań już zostało wykonane – to prace konserwatorskie mające na celu przywrócenie dobrostanu kapliczki w Bojkowie, których wykonanie pochłonęło 98 tys. zł.

Tarnogórska pracownia za 19,5 tys. zł wyremontowała w 2019 roku także uszkodzone kamienie milowe na terenie miasta.

W 2018 roku firmie tej powierzono dwa zlecenia – odrestaurowanie rzeźby Lwa Czuwającego przy ulicy Dolnych Wałów (50 tys. zł) oraz remont wraz z rekonstrukcją krzyża uszkodzonego w wyniku kolizji zlokalizowanego przy ul. Strzelców Bytomskich i Kolejowej (33 tys. zł).

Tak wyglądał Lew Czuwający przy ulicy Dolnych Wałów przed renowacją, która pochłonęła 50 tys. zł

Rok wcześniej pracowni przekazano 128,5 tys. zł na rekonstrukcję krzyży przydrożnych na terenie miasta, oprócz tego, za 130 tys. zł, wyremontowała ona fontannę z faunami stojącą przed Urzędem Miejskim.

W 2016 roku z kolei łączna kwota umów zawarta z tą firmą wyniosła 172 tys. zł, co przeznaczono na dwie modernizacje – kapliczki i pomnika. W 2015 rekonstrukcje krzyża i kapliczki pochłonęły 178 tys. zł.

(żms)
fot. (ŁG/MF)/24gliwice.pl

* Rekonstrukcja według internetowego słownika języka polskiego PWN, to odtworzenie czegoś na podstawie zachowanych fragmentów, szczątków, przekazów itp.

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Picer

Gliwicom można wystawić fakturę na każdą kwotę. Nawet tę wziętą z d.

:)

Na picowanie kościelnych dachów, murów, ogrodzeń, grządek, kapliczek, krzyży, etc. pranu prezydentowi naszemu amen, nigdy nie brakowało. Na remonty substancji miejskiej nagle nie ma kasy. I nawet jeżeli ktoś inny go zastąpi, to niestety nic się nie zmieni, bo wszyscy dotychczasowi kandydaci to mentalni niewolnicy opresyjnego kościoła katolickiego, tej V kolumny, która ordynarnie łupi państwo i ogłupia obywateli. Jak przeczytałem, że następcą Frankiewicza może być Pszonak, który ma za sobą 20-letnią karierę ministranta, to nie mam złudzeń do czego to zmierza.

Josef

Za pięć dyszek to kapitalkę w sporym mieszkaniu idzie zrobić.

Picer

W kwocie 43 ÷ 52 tys można kupić:
Citroen C3, Dacia Duster, Fiat Tipo, Ford Ka, Hyundai i20, Renault Clio, Skoda Rapid, Suzuki Ignis, Volkswagen Up
Może nie są to jakieś rottweilery motoryzacji, ale mimo wszystko każdy z nich składa się z kilkunasty tysięcy zaawansowanych technologicznie części. Sam silnik to technologiczny kosmos w porównaniu z kilkoma cegłami …
Stopień skomplikowania kapliczki porównać można do stopnia skomplikowania pokrywy bagażnika i koszt picowania, czy jak kto woli “renowacji” nie powinien być wyższy niż naprawa pokrywy bagażnika u blacharza. Czyli do 1000 pln.

B>O

To nawet nie o to chodzi, co można za taką kwotę wybudować lub kupić. Jest Budżet Obywatelski i mieszkańcy w demokratycznym głosowaniu decydują na co wydadzą swoją część “tortu”. Jeżeli chcą wydać 100 tys. na bezużyteczną kapliczkę, jak w Bojkowie, bo już po nogach cieknie im dostatek, to ich ich sprawa. Można się z tego śmiać, albo zamałać nad ciemnotą tych ludzi. Ale powód, dla którego Miasto z własne woli decyduje się wydawać krocie na pielęgnacje samowoli budowlanych jest podejrzany i jeżeli nie mieszkańcy, to radni są zobowiązani do zadania niewygodnych pytań prezydentowi, albo do powiadomienia prokuratury o możliwości przekroczenia… Czytaj więcej »

I... Kaplica

Co zostanie uczynione z zadbanym i istniejącym bez rekonstrukcji krzyżem za taką kwotę? Pozyskanie pozwolenia, zgody, opinii… na sam koniec jakaś realizacja. Żadnych konkretów. Wygląda na niepotrzebny nikomu wydatek. Czy płotek przy “nieruchomości” zostanie odmalowany? Ile puszek farby potrzeba na ten cel zakupić? A może odtworzone zostaną rysy matki boskiej w szklanym boxie? Czy 50 tysięcy starczy na nowe plastikowe kwiaty i… nie wiadomo z jakiej przyczyny ustawione tam znicze?

ewa

To drzewo z tyłu szpeci ten błękit i pewnie kasa na jego wycięcie

zniesmaczona

Widzę tę kapliczkę często i nie zauważyłam żeby jej stan wymagał takich kosztownych zabiegów,zresztą wystarczy przyjrzeć się zdjęciom,Ciekawe, co w ramach tej “rekonstrukci” ma być zrobione?

hanek mały

Nowe szaty dla Królowej i podłączone WiFi

DD

Prowokujesz czy Ci rozum odebrało, że pytasz co ma być zrobione. No Q…wa kasa ma być ukradziona tępym Gliwiczanom. Paniała?

mieszkaniec

Pendziałek wyciągnij w końcu te stare latarnie z ul. Częstochowskiej (bo od 2017r stoją obok siebie stare i nowe a miały być już ostatecznie wyciągnięte do czerwca 2019r). Weź sie za robotę

DD

Ta kobita jest od potakiwania i woli swego pana spełniania.

krzysztof

tak się żyje jak się z władzą trzyma marną ale władzą która szuka oszczędności na garbie mieszkańca podnosząc im podatki ,a futruje firmy przyjazne UM Kiedy ta klika urzędasów pójdzie siedzieć za marnotrawienie podatków mieszkańców,co się musi stać ile jeszcze razy gliwiczanie muszą dostać po tyłku nim się ockną i pogonią bandę kolesi

mieszkaniec

nie pójdzie siedzieć… nigdy … Takie rzeczy mogą tyle kosztować bo nikt tego nie udowodni. Ja czy Ty nie pójdziemy do sądu i nie pozwiemy ich bo polacy to frajerzy.
Już niedługo kolejny wzrost cen za śmieci. Czekają do nowego roku po wyborach aby nie było szumu ale Remondis chce wyższych składek za śmieci. Wiec niebawem się zrzucimy na takie inwestycje.

EA-68

Przyjdzie nowa klika i będzie powtórka z rozrywki. Taki to podatkowy los motłochu produkcyjnego.

Imiu

bardzo tanio! W Bojkowie niedawno za 100 000.00 PLN odmalowano od gruntu aż 2 na 2 metry kapliczkę, możliwe że podłączono kanalizację, internet oraz TV satelitarną a na pewno RADAR :-D
Mają też przy Auchan na szczerym polu KRZYŻ, na środku POLA :-D
Temat w tej największej Dzielnicy Gliwic jest szeroki i bardzo bogaty w pieniądzach.

Imiu

+ to jest jeszcze nic, kila lat temu w Bojkowie, niedaleko tzw. Przychodni, odrestaurowano za 160 000.00 PLN kapliczkę większą 2x od tej za 100 000.00 PLN. Co przejeżdżałem przez ten padół to Dwóch Mietków to robiło, ponoć jakieś Dzielnicowe pijaczki ale ile w tym prawdy to tylko wyceny wskazują. Oni to tam mają więcej krzyży/kapliczek niż we wszystkich dzielnicach razem wziętych w Gliwicach (nie jest to ujmą) ale koszta są ŚMIESZNE czy tylko tak WYSOKIE? Może tylko mi się tak wydaje że NA BOGATO XD

DD

Na głupocie ludzkiej cwaniaki kasę trzepią.

Pleban

Trzeba dziękować bożej opatrzności, że obniżenie podatku PIT nie zmusiło Prezydenta do ograniczenia wydatków z budżetu na religijne artefakty. O chodnikach można już całkiem zapomnieć, bo grubi gliwiczanie nie chodzą tylko jeżdżą samochodami. Dlatego trzeba przy każdej kapliczce i krzyżu wybudować duże parkingi dla wiernych i turystów. No i jeszcze jest aktualny postulat, żeby na 1100 rocznicę Chrztu Polski było już 1100 kapliczek i krzyży w mieście. Do osiągnięcia tego rezultatu ciągle daleko a czas ucieka. Na 1050 rocznicę się spóźniliśmy i trzeba się bardziej postarać. Jak już będzie wszystko pięknie pobudowane, to dopiero będzie pracy przy pielęgnowaniu, odnawianiu i… Czytaj więcej »

Imiu

jakie Miasto takie Priorytety, niestety Kraj tylko teoretyczny a praktycznie to widzimy co się dzieje od dekad.

tęczowy z rondlem na łbie

Cena normalna i adekwatna, jak to w Gliwicach. Jak ktoś tu wspomniał nikomu nic się nie udowodni, w papierach wszystko się zgadza. Kasiurką sie podzielą ci co maja się podzielić i wszyscy są zadowoleni. A super inteligetna gawiedź i tak łyka wszystko co im się podsunie, więc spoko…

Wrzodzisław

A może by tak kieckowi w koloratkach się dorzucili? W końcu to ICH narzędzie propagandy. A poza tym to jest naprawdę w świetnym stanie. Chętnie bym też przyjął taką “renowację” jako zlecenie. Wytarłbym kurze, wypucował szybkę i skasował lekką rąsią pięć dyszek.
No tak, ale przecież pisowski sÓweren tego właśnie sobie życzy, więc nie ma co się strzępić.

ja234

Żartujesz? oni są tylko od kasowania kasy, to umieją najlepiej.Sami od siebie nic nie dają.(1045)

Gliwiczanka

Kilka lat temu na Rybnickiej przy przystanku ( skrzyżowanie z Żurawią) mieszkańcy razem z proboszczem z Trynku sami wyremontowali krzyż, a gmina miała to w d… . Wytnie sie fakt, że krzyż sie rozpadał, a nadzór nad nim ma sprawować konserwator zabytków, tak jak w przypadku pobliskich budynków. Jak dla mnie ten krzyz z Kozielskiej to niezły przekręt.

Ampuła

W Polsce wszystko, co zwieńczone krzyżem, jest ściśle i nierozerwalnie związane z kultem Mammona. Kult ten żarliwie szerzy i z lubością uprawia kler “katolicki”, rozmiłowany w pławieniu się w doczesnym bogactwie i zbytku. Jednocześnie kult Mammona jest obrzydzany i zakazywany ciemnocie. Dla ciemnoty parafijalnej w Polsce kler przeznacza jeden z wielu odłamów chrześcijaństwa, czyli katolicyzm. Poza koniunkturalnie uzupełnianym i poddawanym okresowym przeszeregowaniom panteonem, katolicyzm opiera się na apoteozie ubóstwa parafian (inaczej trzoda, owczarnia). Dla kleru, wyznającego kult Mammona, oczywiście kluczowe jest utrzymywanie ludzkiej trzody w stanie ubóstwa umysłowego, w ciemnocie, nierozgarnięciu, tępocie. Tylko tak spreparowani parafijanie są bezwolnymi dostawcami ofiar… Czytaj więcej »

ja234

Czyżby ktoś, gdzieś się skumał po cichu z pisiorami?pisiory przygotowują się do przejęcia miasta?chcą uspokoić kler?Cokolwiek dziwna sprawa.
Fajna taka “rekonstrukcja” pomaluje się, szybkę przeczyści i 50 tys wpada.Roboty na dwa dni.Też bym chciał taką prackę.Mam nadzieję, że kiedyś ktoś( pisiorski prezydent może ??), zrobi porządne wietrzenia wśród urzędasów.(1229)

Stefan

Zdaje się Miasto miało ciąć wydatki. Aaaaaa, to chodziło o zieleń.

sami-swoi

Pendziałek, Mzyk nowy nabywca budynku Huty i wszystko jasne.

Joe

Może na tych fakturach jest wyszczególnienie jakie kwoty przeznaczane są na projekty, konsultacje i uzgodnienia, a ile kosztuje praca – że tak powiem – fizyczna i materiały.

SG4604

Konsultacje? Z radą parafialną? Czy Towarzystwem Dewotek imienia Martusi między innymi Kaczyńskiej?

Miruś

…zleceń nie mają to na siłę pasożyty szukają okazji do zarobku, zrobić dokładne prześwietlenie firmy i zleceń. Mur beton że parę łbów spadnie ze stołków…

gf

urzędnicze łby nigdy nie spadają

sayi baba

Jeszcze żeby te kapliczki/krzyże były jakimiś unikatami pod względem historycznym, estetycznym lub kulturowym to bym zrozumiał troskę o nie. A tego w okolicy pełno.

Miro

Czy ta sama firma z tarnowskich gór to przypadek czy kooperacja z jakimś decydentem z urzędu miejskiego

Emilka

Potem szanowny w zabek czesany Pan prezydent I jego swita biadolo……..pieniedzy nie ma, trzeba ograniczyc wydatki na chodniki, zielen…..tak to za niedlugo kostki brukowe bedzie trzeba zwijac I je sprzedawac taka bida za niedlygo bedzie z takim rzadzeniem NIE SWOIMI PIENIEDZMI!!!!!!!!!

Wojtek

A może by tak pan Prezydent spełnił najpierw obietnicę wyborczą. Przy krzyżu zaczyna się droga, która miała stać się trasą rowerową.

sayi baba

Świetny pomysł dla rozmodlonych rowerzystów – rowerowa droga krzyżowa :)

fg

Każda droga rowerowa w mieście jest krzyżowa

pińset pińset uber alles

Takich to aż nadmiar:
…Stacja 88 naciśnij przycisk i poczekaj dwa cykle sygnalizacji…

Bzik

Oj ludzie, ludzie… weźcie się wreszcie za siebie. Załóżcie działalność, wpadnijcie na pomysł i zacznijcie współpracę z UM Gliwice. Malowanie gliwickich trawników 85zł/m2, budowa poidełek dla ptaków 14768,25zł/szt, konserwatorska renowacja napisów “Przyszłość jest tu”. No cóż, to trzeba się pofatygować, kupić bombonierkę, napisać na karteczce %…Pieniądze leżą na ulicy. Ale wziąć je potrafią tylko tacy co nie ograniczają się do wylewania żali na forach… Złodziejstwo to było podobno za tfu tfu komuny. Teraz to przedsiębiorczość…

Dziku

Pozdrawiam wszystkich, którzy lubią majsterkować. Konserwatorzy to zbóje. Przy tym krzyżu za 49 500 to mogą kupić fotoradar.

Latarnia Uliczna

Pamiętajcie, że odnowiony krzyz musi być powtórnie poświecony…a nie są to tanie rzeczy

Perez

NIK

DD

Ale kto to ma zrobić, znowu ja?

Cola

Dlaczego zatem krzyż przy Rybnickiej był odnawiany z prywatnych środków i miasto nie było zainteresowane jego rekonstrukcją?

markus

A co tam się stał ?może wyjaśnimy ten relikt