Pijąc wódkę, przeważnie nie staramy się jej degustować i zastanawiać nad jej smakiem. Mało kto jednak wie, że nie każdy rodzaj tego alkoholu musi być nieprzyjemny w odbiorze, „palić”, czy powodować grymas na naszej twarzy. Warto spróbować wódki ziemniaczanej, żeby odmienić nasze spojrzenie na ten typ trunku na zawsze i odkryć zupełnie nową jakość. Jaka jest więc wódka z ziemniaków i co jest w niej specjalnego, a także jak powstaje i ile kosztuje?


 

Czym wyróżnia się polska wódka z ziemniaków?

Ozdobne kieliszki do wódki

Spożywa się ją zdecydowanie przyjemniej niż te wyprodukowane z innych surowców, dlatego będzie doskonałym wyborem nawet dla tych osób, które mają delikatne podniebienia i nie przepadają za tego typu trunkami lub alkoholami w ogóle. To wszystko za sprawą jej łagodnego smaku, który nadają jej ziemniaki, z których pozyskuje się skrobię niezbędną do jej wyprodukowania.

Jest dużo słodsza, ziemista oraz bardziej kremowa – całość wypada bardzo delikatnie i przystępnie do spożycia. Jej wielkim atutem jest właśnie to, iż nawet wysoka zawartość alkoholu, jaką posiada czysta wódka, jest do pewnego stopnia równoważona tym właśnie łagodnym, słodkawym posmakiem.

Wódka z ziemniaka — produkcja

Oczyszczone ziemniaki należy parować w wysokiej temperaturze oraz pod dużym ciśnieniem, w celu wydobycia z nich skrobi, która jest niezbędna do wytworzenia tego trunku. Kolejnym etapem jest zacier, inaczej zwany scukrzaniem. Następnie drożdże dokonują fermentacji alkoholowej – skutkuje to powstaniem spirytusu, który trzeba poddać procesowi destylacji, a potem rektyfikacji po to, by otrzymać spirytus rektyfikowany.

Następnie należy wykonać jeszcze kilka innych czynności, by wódka ziemniaczana była gotowa – powstały alkohol zmieszać z wodą w określonych proporcjach, przefiltrować go, wprowadzić korektę mocy (najczęściej tak, by końcowy trunek miał standardowe 40%) i dokonać rozlewu.

Polskie wódki ziemniaczane na niejedną okazję

Stół weselny z kieliszkami na wódkę

Ze względu na swój subtelny i przyjemny smak, wódka z ziemniaka jest szczególnie dobrym wyborem na wesela i inne przyjęcia z rodziną i przyjaciółmi, jak osiemnastki czy okrągłe rocznice i urodziny.

– Coraz częściej gospodarze skłaniają się w stronę zadowolenia wszystkich z gości, i na swoich imprezach podają również na przykład piwo czy drinki, to wódka nadal jest absolutną podstawą i nie wygląda na to, by miało się to w najbliższym czasie zmienić. Ponadto, mimo że nie jest to pierwszy z alkoholi, jaki przyjdzie do głowy w kwestii prezentu, to polska wódka z ziemniaków bez dwóch zdań może już nim być! Jeśli nie mamy dużego budżetu, o wiele lepiej jest bowiem kupić dobrą wódkę niż tani koniak czy whisky — opowiada pracownik sklepu Krest.

Wódka ziemniaczana — cena

Biorąc pod uwagę liczne zalety tego trunku takie, jak jego lokalność czy łagodny i słodkawy smak, który jest przyjemny w piciu, koszt jego kupna prezentuje się naprawdę atrakcyjnie oraz jest na każdą kieszeń. Wszystko zależy oczywiście także od marki i prestiżu danej butelki, jednak nawet to nie robi diametralnej różnicy – nie jest to bowiem typ alkoholu, który jest bardzo zróżnicowany cenowo.

Dzięki temu możemy zakupić wysokiej jakości wódkę z ziemniaków, nie dopłacając zanadto, niezależnie od popularności danej pozycji. Jeśli chcemy zaoszczędzić trochę pieniędzy, jest to dobra alternatywa dla innych trunków, które posiadają status bardzo luksusowych, na przykład tak zwanych alkoholi starzonych.

(materiał partnera)