Zakończyła się modernizacja stacji kolejowej Gliwice Port. Kanałem Gliwickim popłynie więcej węgla

Większa ilość towarów dotrze, za pośrednictwem Kanału Gliwickiego, Odrą do odbiorców – to zakładany efekt zakończonych prac PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na stacji Gliwice Port. Inwestycja kosztowała 32 mln zł.

Działania obejmowały m.in. wymianę prawie 9 km torów, 16 rozjazdów i montaż nowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Prace wykonane na stacji Gliwice Port do grudnia znacząco poprawiły warunki przewozu ładunków. Po przebudowie powstał nowy, funkcjonalny układ torów, z możliwością płynnego wjazdu i wyjazdu z bocznic. Zwiększyła się przepustowość stacji i możliwość obsługi składów towarowych. Teraz ze stacji mogą korzystać dłuższe pociągi do 750 m.

Zapewniono lepszą obsługę Śląskiego Centrum Logistyki, a także transport węgla i towarów Odrą. Więcej ładunków z torów będzie mogła przejąć żegluga, korzystająca z Kanału Gliwickiego i Odry.

Port w Gliwicach, uważany jest za najnowocześniejszy port śródlądowy w kraju. To główny punkt obsługujący Śląskie Centrum Logistyki i ładunki transportowane drogą wodną – Kanałem Gliwickim. Projekt PLK zakładał całkowitą przebudowę układu torowego stacji i połączenie go z torami dojazdowymi do bocznic, by składy towarowe miały lepszy dojazd do miejsca przeładunku na transport rzeczny.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od 2017 r. kompleksowo przebudowały stację. Ułożono prawie 9 km nowych torów, a także 16 rozjazdów z elektrycznym ogrzewaniem, co zapobiega zalodzeniu urządzeń zimą. Remont objął tory, które łączą stację Gliwice Port z linią Gliwice – Kędzierzyn Koźle (linia 137). W ramach inwestycji wymieniono sieć trakcyjną. Teren stacji zyskał również nowe oświetlenie. Oprócz tego pojawiło się komputerowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym, które zamontowano w przebudowanej nastawni.

Zmienione wyposażenie znacznie ułatwi pracę dyżurnym ruchu. Urządzenia zwiększą również poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym.

Na inwestycję „Przebudowa stacji Gliwice Port z dostosowaniem torów do długości min. 800 m”. przeznaczono ponad 32 mln zł. Była finansowana ze środków budżetowych.

To nie jedyne przedsięwzięcie, które PKP PLK zamierza realizować w tym rejonie Gliwic. Na lata 2019-2020 planowane jest przygotowanie dokumentacji projektowej dla stacji osobowej Gliwice Kopernik. Pisaliśmy o tym w sierpniu ubiegłego roku.
(żms)/PKP PLK
fot. PKP PLK

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Niestety.
Niestety.

A hałas na Osiedlu Kopernika powiększył się wielokrotnie.
Kolej wycięła pas zieleni nic w zamian nie dając.
Czy mam się cieszyć ?

inflame
inflame

Sporo drzew wycieli (zielonych ekranów akustycznych na zime słabiej działających) plus zakład przeróbki tłuczki szklanej za torami bez żadnych ekranów – hałas będzie problemem z którym miasto się będzie borykać długo

Niestety.
Niestety.

@inflame

Nie miasto się będzie borykać długo ? To mieszkańcy będą się z tym borykać.

Czy urzędników to obchodzi ? Gdyby tak było, to równolegle powstałyby ekrany zabezpieczające przed hałasem.

The Wall
The Wall

Takie jak na Franciszkańskiej?

Marx
Marx

Sporo? w sąsiednim artykule płaczą na 7mioma drzewami a tu zostały wycięte setki drzew

AMF
AMF

Podziękuj PO!

Imię
Imię

Szkoda wyburzonej GP1 przy estakadzie, miała fajny klimat. A pamiętacie ruiny nastawni na planie 8-kąta?

Szpagin
Szpagin

Szkoda tylko, że dalej nie ma połączenia portu z torami w kierunku Łabęd.

AndrzejD
AndrzejD

Będzie – po przebudowie odcinka linii Kędzierzyn – Gliwice Łabędy która się zaczyna
(i teoretycznie ma zakończyć do 2022 r)

AMF
AMF

Połączenie z LHS by się przydało jeszcze bardziej.

aniołek
aniołek

Rozwój infrastruktury w Polsce bardzo denerwuje niektórych.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@aniołek. Dokładnie, agenci sami się ujawniają, podobnie jak z kapusiami, TW i OP na demonstracjach KOD-u.

AMF
AMF

“Więcej ładunków z torów będzie mogła przejąć żegluga, korzystająca z Kanału Gliwickiego i Odry.”
Żegluga powinna przejmować towary z dróg, no ale to wbrew doktrynie ssania kremlowi.

PS: czemu nie było informacji o DEBIUCIE w Gliwicach pociągu Noego??
https://www.youtube.com/watch?v=KWeIie-fC6w

Imię
Imię

Może dlatego, że pociągi niezbyt dobrze pływają?

Cliper
Cliper

Popłynie bądź nie popłynie bo jedna ze śluz nadal od wielu juz lat pozostaje nie czynna z powodu wieloletniego remontu.jakas grubsza sprawa o której sie milczy

Zbigniew
Zbigniew

NIECZYNNA,Cliper,nieczynna.

OLO
OLO

i co dalo sie? za tuSSka zegluga srodladowa wogole nie dzialala stocznie padaly araby z kataru przyjezdzaly… A teraz wszystko dziala, ale juz chca nam wegiel odebrac jakimis idiotyzmami o co2. tuSSk to szkodnik

Marx
Marx

teraz to dopiero jest super. W stoczni szczecińskiej hula wiatr, a prom co do na niego stępkę kaczyński z morawieckim wkopali 2 lata temu nie powstał nawet na papierze i nigdy nie powstanie.

Zbigniew
Zbigniew

Twój wpis jeszcze dziś znajdzie się na Policji.

Jacek
Jacek

Poprawa infrastruktury kolejowej bardzo cieszy.
Co tym będzie transportowane to inna sprawa.

Łabędziokowa
Łabędziokowa

Ładnie to na zdjęciu wygląda, ale przechodząc w pobliżu zauważyłam patrząc przez epną lornetkę, że te słupy oświetleniowe pękają, ponoć są z jakiegoś tworzywa i w miejscu łączenia szlak je trafia, ino patrzeć jak się przewrócą komuś na łeb.

Zbigniew
Zbigniew

Naucz się pisać po polsku,Łabędziokowa. Jak już,to SZLAG.

Imię
Imię

PKP PLK zapowiedziała modernizacje stacji Gliwice Łabędy, wraz z dobudowaniem dodatkowego toru łączącego z portem. Szczegóły tutaj: logistyka.wnp.pl/pkp-plk-szykuja-modernizacje-stacji-gliwice-labedy,337707_1_0_0.html

RealistA
RealistA

Mamy najwięcej węgla w Europie, 80% energii uzyskujemy z węgla, mamy coraz lepszą infrastrukturą do transportu nie tylko węgla, ale… mamy też nieodpowiedzialnych (słowo nieprzypadkowe) polityków a mam tu na myśli wspaniałego wujka Donalda, dzięki któremu od 2019 roku będziemy płacić więcej za emisje CO2 czyli węgiel a sumy te należy liczyć w miliardach złotych. Za te kwoty armia mogłaby w ciągu 2-3 najbliższych lat sfinansować jeden duży program modernizacyjny. W 2008 r. Donald Tusk założył Polsce na szyję pętlę ekologiczną i OSŁABIŁ BEZPIECZEŃSTWO POLSKI. A mógł skorzystać z prawa Veta… Co z tego, że najwięksi truciciele Ziemi nie robią… Czytaj więcej »

ABWERA
ABWERA

RealistA, poziom głupoty fanów polskiego górnictwa, którzy zamiast modernizować energetykę wolą stawiać gadające trumno-ławki zaczepno obronne, przewyższa nawet zasoby węgla zagłębia donieckiego. A to też Europa i PiSlamiści stamtąd importują większość zasobów energii. Okazuje się, że palenie węgla od góry szkodzi jeszcze bardziej niż tradycyjne katolicko narodowe palenie od dołu. Ilu was takich agentów rosyjskiego wpływu jeszcze jest jak Macierewicz i Morawiecki senior?

Zoll
Zoll

Jeszcze nowy nabytek w rządzie sługusów Putina, Andruszkiewicz.

ABWERA
ABWERA

Andruszkiewicz to już prawdziwy “supermłot na czarownice” i tak jak stary Morawiecki zapatrzony na Rosję. Będzie cyfryzował swoje brunatne myśli, bo nikt nie rozumie co bełkocze.

marchewka
marchewka

Kto wie, może faszol z MW i ONR zatopi łajbę oszustów i złodziei PiS.

Vicent
Vicent

Abwera łyknij szybko jakiś wungiel, bo cie ta biegunka całkiem od góry po rosyjsku wykończy:)

ABWERA
ABWERA

Do wydania na nowe uzbrojenie MON miało w ubiegłym roku 12 miliardów złotych. Obiecywano szereg istotnych umów. Faktycznie była tylko jedna duża, na zakup amerykańskich patriotów. Pozostałych podpisano tak mało, że trzeba było awaryjnie przelać przed terminem znacznie większe kwoty do USA, aby pieniądze nie przepadły z końcem roku. Tyle Błaszczak, bo Macierewicz to jak wiecie, Tupolew, tampolew, wszędzie polew i był współpracownikiem Biura Studiów SB. Jak do tego dodać, że Lech K. korespondował z Kiszczakiem… :-)
Wojsko, wojsko, pełza sobie wojsko…

RealistA
RealistA

Piszesz jakby w armii to było jakieś nowe zjawisko;) Czytasz czasami PMT??? Ile programów jest tam opóźnionych??? Masa. To “grzech” wszystkich ekip, które w Polsce rządziły. To, że przelali na konto amerykanów więcej to znaczy jedynie tyle, że w późniejszych latach za horenadalnie drogą Wisłę zapłacimy nieco mniej. Pieniądze te nie wyparowały. Problemem przyjacielu jest zbyt mały budżet na modernizację a jak dobrze wiesz długo jeszcze w polskiej armii kwoty większej od Wisły nikt nie zapłaci. To najdroższy w historii Polski kontrakt na nowoczesny sprzęt i będzie nas kosztował w mojej ocenie ponad 30 mld zł. Więc nie czaruj z… Czytaj więcej »

ABWERA
ABWERA

Dopiero co płakałeś, że to wina Tuska, a teraz nie jesteś zdziwiony, że twój umiłowany PiS nie potrafi modernizować armii bo nawet nie podpisuje umów na dostawy sprzętu? Mały budżet? Przeczytałeś co napisałem o wydatkach? Od razu widać, że nie używasz rozumu, tylko ślepej wiary. Jak ci pomóc? :-)

RealistA
RealistA

Rzeczy należy nazywać po imieniu. D. Tusk OSŁABIŁ BEZPIECZEŃSTWO ENERGETYCZNE POLSKI. Umiłowany PiS??? Ciekawe po czym to poznajesz??? No, ale abwera to abwera;) PiS w kwestii armii popełnia błędy i często im je wytykam na forum, ale zrobili tez sporo dobrego. Nie mniej jednak armia za ich czasów jest najlepiej finansowana. Tu możesz się kłócić z liczbami, ale nie ze mną bo one nie kłamią. To nie kwestia wiary tylko wiedzy. Niektóre zakupy w armii to wspólne dzieło PO-PSL i PiS, więc sam sobie strzelasz w stopę… Nawet sławetna Wisła przyjacielu była określana przez PO jako dobry wybór a to,… Czytaj więcej »

RealistA
RealistA

Stwierdzam fakty: Donald Tusk osłabił bezpieczeństwo Polski. Umiłowany PiS??? Poznałeś to po serduszkach w moim komentarzu czy każdego kto ośmieli się skrytykować DT z automatu przypisujesz do PiS;)??? A może potęga medialnych manipulacji Cię do tego skłoniła??? Ale, żeby Abwerę… Po za tym to kwestia nie wiary tylko faktów. Oprócz czytania Twoich komentarzy trochę czytam jeszcze o polskiej armii;) Gdybyś tak się przez chwilę zastanowił to wiedziałbyś, że modernizacja armii w jakiejś mierze jest zasługą obu ekip bo pewne rozpoczęte przetargi za PO-PSL były rozstrzygane za PiS. PiS popełnił sporo błędów co im wiele razy zarzucałem w komentarzach, ale zrobili… Czytaj więcej »

MiniMoris
MiniMoris

Minęły 3 lata rządów ciemnoty i złodziei. Za mało na nowe przetargi? Przed wyborami mieliście podobno wszystko obmyślone, za to tylko się ośmieszyliście kabaretem wokół katastrofy smoleńskiej.

Vicent
Vicent

Abwera za dużo u ciebie tvn-u i wybiorczej, dlatego tak cie muli bidulo:)

Anonimka
Anonimka

@ABWERA Jakieś dowody, czy tylko tak sobie chlapnąłeś, bo przesadziłeś z ilością i ci się ulewa ?

Marx
Marx

moze i mamy najwiecej węgla, tyle ze 3 km pod ziemią, wiec taniej sprowadzic z Rosji, co juz sie dzieje, bo z roku na rok PIS sprowadza coraz wiecej rosyjskiego wegla. Polityka swoje, a rachunek ekonomiczny swoje…

Ampuła
Ampuła

Tak, tak, mamy najwięcej, jesteśmy najlepsi, ogólnie wszyscy nam zazdroszczą łkając i tak dalej. Przaśna, tępa,umorusana propaganda wunsatej świętej Barbary w czapce z piórami. Węgiel kamienny zalega pod całą Europą. Ale poza Polską właściwie wszyscy już zdołali nie tylko pojąć, że wraz z głębokością wydobycia dramatycznie rośnie jego koszt, ale nawet zrealizowali wieloletnie plany zamknięcia głębinowego, a więc trwale nieopłacalnego górnictwa. Kierując się sensem ekonomicznym, kupują tani węgiel z krajów, gdzie złoża są eksploatowane na takich poziomach, z jakich Europa fedrowała 50 lat temu. W Polsce wystarczy nie topić setek miliardów w 1000-metrowych czeluściach kopalnianych, żeby starczyło na opłacanie emisji… Czytaj więcej »

RealistA
RealistA

A jak ktoś Ci będzie wmawiał, że dziura ozonowa to wina Polski i trzeba zrezygnować z lodówek do 2030 roku to też to łykniesz??? Życzę powodzenia.

RealistA
RealistA

Zastanawiam mnie również dlaczego wciąż publicznie obrażasz katolików??? Coś Ci zrobili??? Twoje komentarze to zwykła “hamówa”. Czy to tak dla zasady, żeby sobie ulżyć??? A może to Twój chleb powszedni, jakaś nowa forma rozrywki??? Powiedz mi za co Ciebie ma ktoś szanować za to, że ubliżasz ludziom???

marchewka
marchewka

Ciekawe, ze katole są tacy przewrażliwieni tylko na własnym punkcie. Ale jak poobrażać inne wyznania, nacje i poglądy, to katole zawsze pierwsi i najgłośniejsi.

RealistA
RealistA

A po czym poznajesz, że jestem przewrażliwiony? Po tym, że spytałem dlaczego obraża katolików??? To mogę pytać czy nie bo to oznaka, że jestem przewrażliwiony;)?

marchewka
marchewka

W twoim pytaniu była teza, że Ampuła obraża. Ja obrażania nie odczuwam. Czuję za to, że jak ktoś nabija się z katoli to ty dostajesz szału. W innym razie nie zwracałbyś na to uwagi. :-)

Ampuła
Ampuła

Jestem tak złakniony twojego szacunku, jak katolicki biskup ubóstwa.

RealistA
RealistA

Czyli zaś Foch. Co zrobić? Życzę powodzenia.

LOL
LOL

“zaś”? Tak się nie wyrażają ludzie wykształceni, tylko udający wykształconych. Ale ty się nie przejmuj, ciebie zdradza nie tylko “zaś”.

RealistA
RealistA

Przykro mi, że uraziłem Twoje uczucia. Musisz z tym jakoś żyć;) Dasz radę, zaś;) I przepraszam, ZAŚ nie czytałem regulaminu i nie wiedziałem, że mogą tu pisać tylko wykształceni;) Mam nadzieję, że mi wybaczysz.

Zaś
Zaś

A pod nickami chowają się tylko tchórze…..

Lolek
Lolek

Postanowienia w sprawie pakietu klimatycznego zostały przyjęte w 2007 roku za mściwie nam panującego PiSu, z Jarosławem Kaczyńskim na czele. Pod tymi ustaleniami podpisał się sam prezydent Lech Kaczyński, a rok później zatwierdził je Tusk. Żadnych kluczowych zmian nie wprowadzono. Jedynie jakie zmiany wprowadzono to złagodzenie niektórych przepisów dla biedniejszych krajów, w tym Polski. I tak np. firmy działające w takich sektorach jak transport, budownictwo, czy rolnictwo nie dość, że nie muszą redukować emisji CO2, to mogły ją nawet zwiększyć o 14%. I masz rację PiS wciągu 3 lat mógł coś z tym zrobić, no i zrobił, ale odwrotnie niż… Czytaj więcej »

RealistA
RealistA

Czyli tradycyjnie wszystkiemu winny Kaczyński;) Kocham lewactwo za tą hipokryzję;) ALE O PRAWIE VETA ANI SŁOWA;) Pytanie kluczowe: KTO PODPISAŁ NIEKORZYSTNY DLA POLSKI PAKIET KLIMATYCZNY W KTÓRYM OKRES OCHRONNY DLA POLSKI SKOŃCZYŁ SIĘ W 2018 roku??? Odpowiedź Lolka: Kaczyński… Weź z takim rozmawiaj. Nadajesz się do polityki, potrafisz sprawić, że czarny kolor to biały kolor. Marnujesz się tu…

loko
loko

Najbardziej lubię jak prawactwo wypiera zdradę narodu dokonaną przez Lecha Kaczyńskiego, który podpisał traktat lizboński zamiast użyć VETA. Ale trudno się dziwić, kiedy prawactwo uważa ochronę środowiska czyli ochronę prawactwa za działanie na szkodę tegoż prawactwa. Ty się oksymoronie realisty nadajesz do rządu lepiej niż Szyszko i Kowalczyk. :)

RealistA
RealistA

Prawactwo??? Ooo, jakiś nowy termin;) To, że Lech Kaczyński podpisał traktat lizboński czemu byłem przeciwny nie wnosi niczego nowego dyskusji i NIE ZMIENIA FAKTU, ŻE DONALD TUSK W 2008 ROKU PODPISAŁ NIEKORZYSTNY PAKIET KLIMATYCZNY DLA POLSKI. Ja i Ty będziemy płacić za to słono a co ma traktat lizboński do tego to już pozostanie Twoją słodką tajemnicą;)

Winnik
Winnik

@Reakista Kieruje tobą ślepa wiara w głupoty, a nie rozum, który poszukuje. Inaczej nie ośmieszałbyś się lawinowo piętrząc spiskowe bzdury i używał wielkich liter, które wbrew twoim intencjom dowodzą że masz szajbę. Publikowanie takich głupot ma coś wspólnego z rekamami, z których żyje ten portal?

RealistA
RealistA

Ciekawy człowiek z Ciebie. Ubliżyć, ośmieszyć, podważyć. Zero argumentów. Cóż tacy ludzie jak Ty tu piszą i ja nic na to nie poradzę. Trzeba to przyjąć na klatę;)

Lolek
Lolek

Ja tylko napisałem jak było. Osobiście uważam, że pakiet klimatyczny wynegocjowany za PiSu, a zatwierdzony przez Tuska to dobra rzecz. Bo jest impulsem, żeby przemysł i energetyka była modernizowana i unowocześnia. Nie można przecież żyć w skansenie. Niestety obecna władza, niewiele robi, żeby gospodarka szła w kierunku bez emisyjnych technologi i odnawialnych źródeł energii. Tylko wciąż wungiel i wungiel.

RealistA
RealistA

Wow a jednak tacy ludzie jeszcze istnieją… Uważam takich ludzi jak Ty dla Polski za niebezpiecznych. Bo żeby przemysł i energetyka była modernizowana Polska nie potrzebuje NAKAZÓW, i płacenie dziesiątek miliardów złotych innym państwom za to, że palimy w piecu bo to ogranicza naszą suwerenność. Ja nie wiem czy Ty wogóle znasz termin suwerenność??? Polska nie musi płacić za idiotyczne prawo do emisji CO2. To jest absurd a ludzie, którzy w to wierzą pogubili się moralnie. Takie absurdy dzieją się na naszych oczach. Donald Tusk to człowiek który szkodzi Polsce i mam nadzieję, że sprawa VATu ( mówi się nawet… Czytaj więcej »

Lolek
Lolek

Twierdzisz, że nie trzeba nakazów do modernizacji przemysłu i energetyki. A widzisz przecież, że pomimo nakazów, jakoś ani Polski przemysł, ani Polska energetyka nie jest innowacyjna, nie jest też bez emisyjna. Co by było gdyby tych nakazów, dyrektyw i norm unijnych nie było? Obecnie około 80% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną pochodzi ze spalania węgla kamiennego i brunatnego. Większość z tych elektrowni to 30-sto, a nawet 50 letnie zabytki. Tego nie da się wciąż modernizować. Nawet ogrzewanie domów jest wciąż oparte na węglu niczym w XIX wieku. I pomimo, że są nowoczesne rozwiązania nikt z nich nie chce skorzystać, choć… Czytaj więcej »

RealistA
RealistA

Nowoczesna elektrownia węglowa ogranicza emisję CO2 o 1/4. Większość węglowych elektrownii w Polsce jest przestarzała. Jeżeli zmodernizujesz 4 stare elektrownie o tej samej mocy a każda zmniejsza emisję CO2 o 1/4 to tak jakbyś jedną starą zamknął. Po drugie jestem zwollennikiem OZE i tym bardziej nie wspominam nic o zarżnięciu OZE. Jestem przeciwnikiem E. atom. Więc kompletnie nie rozumiem co Ty mi tu zarzucasz. Nie jesteśmy w stanie nagle zamknąć kopalnie, elektrownie węglowe i rozwinąć na szeroką skalę OZE w kilka lat bo to fantastyka a za tą sytuacje kiedy musimy płacić słono obwiniam głównie Tuska i PO-PSL. PiS też,… Czytaj więcej »

Imię
Imię

Realista: Jak chcesz podnieść sprawność elektrowni aż o 1/4? Kocioł nagle stanie się nadkrytyczny, czy wystarczy uciepłowić bloki? Przypominam, że dobudowywane IOS i Denox zwiększają zapotrzebowania własne elektrowni.

RealistA
RealistA

Nowy blok energetyczny w elektrownii węglowej w Kozienicach ogranicza emisję CO2 o ok. 1/4 w porównaniu do naszych starych elektrownii. Uruchomienie bloku pozwoli spółce Enea wytwarzanie zwiększyć moce wytwórcze do 6,2 GW, osiągając tym samym udział 13 proc. produkcji energii elektrycznej w kraju. Uważam, że w Polsce powinien istnieć mix energetyczny: OZE + gaz + węgiel. Bo to jest z punktu widzenia Polski i naszego portfela najkorzystniejsze. Niestety na dzień dzisiejszy, dzięki nieodpowiedzialności wielu polityków na czele z D. Tuskiem zostaliśmy wepchnięci w pakiet zmuszający nas do ograniczenia emisji CO2 co prowadzi nas do scenariusza gaz+ OZE lub gaz+OZE +… Czytaj więcej »

Martin
Martin

Masz rację, że z węgla będziemy jeszcze długo korzystać. Ale obecnie i tak sprowadzamy więcej węgla niż go wydobywamy, głownie od ruskich. Więc gdzie tu widzisz niezależność i bezpieczeństwo energetyczne? Gdzie tu ten Polski węgiel? Na zachodzie od wielu lat stosuje się kotły z wykorzystaniem właściwości nadkrytycznych pary. Co przekłada się na wyższą sprawność takich instalacji, a co za tym idzie niższą emisję CO2, tlenków siarki,azotu, pyłów i innego badziewia. W Polsce jest to wciąż nowość, więc niczego nowego nie napisałeś. Energetyka nie bardzo chce się modernizować bo jest to proces żmudny i nie ma co ukrywać drogi. Gdyby nie… Czytaj więcej »

ABWERA
ABWERA

Martin, pytasz ***** przebranego za polskiego patriotę. Dla niego jest oczywiste, że kupowanie przez Polskę ruskiego węgla jest korzystne. Ale nie powie ci dla… no, dla kogo? Za kilka lat Polska przestanie wydobywać węgiel, a wtedy od kogo będzie zależna energetycznie? Od Australii, czy Rosji?

RealistA
RealistA

Polska owszem sprowadza z Rosji ( i nie tylko) węgiel, ale nie więcej niż sama wydobywa… To co napisał Martin to niestety nie prawda. Rozumiem Abwera, że mnie nie lubisz, ale poklepywanie po plecach kłamstw po prostu Cię kompromituje i tyle.

RealistA
RealistA

Kilka danych: Wg danych Eurostatu od stycznia do końca października 2018 roku do Polski trafiło z zagranicy 16,2 mln ton węgla.Wg danych Agencji Rozwoju Przemysłu od początku 2018 roku do końca listopada polskie kopalnie wydobyły łącznie około 58,6 mln ton węgla… Sorry, ale coś te Twoje info o sprowadzaniu węgla z zagranicy się nie sprawdza. Wydobyliśmy 58,6 mln ton a sprowadziliśmy 16, 2 mln ton węgla, więc… Zanim napiszesz takie rewelacje sprawdź wiarygodne źródła. Życzę więcej wiary w Polaków i nieco mniej zapatrzenia się w zachód, który w białych rękawiczkach skutecznie ogranicza naszą suwerenność;) A dlaczego mój wspaniały rząd to… Czytaj więcej »

Martin
Martin

Sprawdziłem, rzeczywiście mój błąd. Wciąż jeszcze więcej wydobywamy węgla niż sprowadzamy, ale pewnie za niedługo się to zmieni. Bo z roku na rok tego węgla coraz mniej wydłubujemy, z czeluści ziemi, a import nabiera dynamiki. Piszę “Twój kochany rząd” dlatego, bo już nie raz czytając Twoje wypociny, dowiedziałem się jaki to obecny rząd jest wspaniały, czego on to dla Polski i Polaków nie uczynił. I ja wiarę w Polaków mam, ale nie w cuda.

RealistA
RealistA

Ja myślę, że Ty masz problem z PiSem i z katolikami. Nie wahasz się obrażać katolików a w mojej ocenie nas zwalczasz. Zyskasz pare laików, ale z prawdą to Ty się mijasz. Bo nawet ten 1,2 mld zł rocznie na naukę religii będzie kilkakrotnie niższym kosztem dla budżetu państwa od gwałtownego wzrostu cen za energię w Polsce. Trochę mi tu śmierdzi obłudą. A cuda zaczynają się właśnie od wiary. To tak nawiasem;) Dziś błądzisz i nie miej do siebie o to pretensji to ludzka rzecz.

Ampuła
Ampuła

1,2 mld dla pasożytów w sutannach w 2018 r.?! To chyba dane z Instytutu Wiary w Kler pod auspicjami samego ePiSkopatu. Po kolejnych wzrostach płacy minimalnej jak i zarobków nauczycieli, same tylko wypłaty dla katechetów za metodyczne ogłupianie i uwodzenie polskich dzieci w świeckich szkołach publicznych, to lekko 2 mld zł. A gdzie wypłaty dla hordy kapelanów przy państwowych urzędach, instytucjach, służbach? Spokojnie uzbiera się następny miliard. Wiedza i nauka – TAK! Katolicka indoktrynacja przez 860 godzin lekcyjnych – NIE!

RealistA
RealistA

Masz chyba jakąś obsesję na punkcie katolików??? Co gorsza uciekasz od pytań i nie wiadomo co Ci “straszni” katolicy Tobie zrobili;) Nie wiem czy wiesz, ale katolik to człowiek i ma takie sama prawa jak Ty??? A na religię dziecko nie ma obowiązku uczęszczać jeśli rodzic sobie tego nie życzy… Więc Polacy mają prawo wyboru i mimo byś chciał, żeby to Polaków zmuszano do religii TO TAK NIE JEST… Chodzenie do Kościoła też nie jest obowiązkowe, więc Ci “straszni katolicy” nie wiedzą czemu nas wciąż obrażasz. Ale “nie przejmuj się” znajdziesz tu poklask, obrażanie katolików jest dzisiaj modne…

Ampuła
Ampuła

Ja o przymusie wydatków z budżetu państwa, ty o swobodzie chodzenia i uczęszczania.
Byłoby uczciwie, gdyby chodzenie i uczęszczanie wiązało się z przymusowymi wydatkami. Kto chodzi do kościoła, ten płaci podatek kościelny na utrzymanie konsekrowanych pasożytów. Kto posyła dziecko szkolne na dwa 45-minutowe seanse indoktrynacji katolickiej w tygodniu, ten za nie płaci. Jestże co dziwnego czy niegodziwego w tej propozycji? Korzystam – płacę. Sam nie korzystam – innym pozwalam. Korzystać i płacić.

RealistA
RealistA

Ooo, niemożliwe! Ampuła odpowiada na komentarz i nie ucieka w krzaki z napisem “obrażam katoli i spadam”;) Szok;)Tylko Ty wciąż kręcisz się w kółko i ja nie wiem co takiego złego na tej religii się dzieje by jej nie finansować??? Był już taki jeden niedawno w polityce podobny do Ciebie. Dziś Go nie ma bo Polacy widzą co kryje się za ludźmi, którzy zwalczają Kościół, owoce były nieciekawe. Pozdrawiam

Lolek
Lolek

Co się złego dzieje na religii? Robi się wodę z mózgu dzieciarni. Poza tym religia nie miała być finansowana z budżetu państwa. Nie jaki prymas Glemp mówił: “Kościół nie chce ani złotówki z budżetu państwa za nauczanie religii w szkołach publicznych. My do szkół nie idziemy po pieniądze, my tam idziemy z misją”. Co się zmieniło, że najpierw z jednej lekcji religii zrobiły się dwie, a do tego zaczęły być finansowane z budżetu państwa? Ampuła może ma powody nie lubić klechów. Może go ksiądz wykorzystał seksualnie czy coś. Mało się takich rzeczy dzieje. A może, po prostu jest normalnie, racjonalnie… Czytaj więcej »

Gość
Gość

To dlaczego placę na piastoterrorystów skoro do nich nie chodze? To ma być Uczciwość wg Ampuły……
Korzystam placę……..nie korzystam a muszę płacić. Dlaczego z moich podatkow opłaca się 90 minutowe seanse nudy i porażek? Po co moje pieniadze idą na pasożytów z cyferkami na plecach?

Vicent
Vicent

RealistA odpuść tej pladze tutejszych ampułkowych hipokrytów bo i ja w końcu uwierzę, że oni są wykształceni ale po jakimś WUMLu :)

RealistA
RealistA

Przekonałeś mnie;)

Urko
Urko

Jest takie łacińskie przysłowie “Simili similis gaudet” . Widzę pewną nić sympatii pomiędzy miernym złogiem i przedstawicielem inteligencji alternatywnej.

Ampuła
Ampuła

Najdroższe na świecie wykopywanie wungla oraz spalanie go podczas wożenia wodą, lądem i powietrzem jest generalnym założeniem strategicznym na przyszłe 200 lat istnienia Metropylii Miało-Wunglowej.

Dawid
Dawid

To może powiesz, z czego mamy robić prąd?
Jak innych alternatyw nie ma.
Najpierw się zapoznaj z działaniem elektrowni OZE, przeanalizuj topografię i nasłonecznienie i dopiero się wypowiadaj.

Ampuła
Ampuła

Z wungla. Ale innego. Kupowanego tanio na rynkach światowych i masowo spalanego wyłącznie w elektrowniach o wysokim stopniu sprawności, w nowoczesnym reżimie technologicznym i przy ściśle kontrolowanej czystości emisji. Mamy takich elektrowni sporo, można dobudować kolejne – za pieniądze pozostałe w kasie po rezygnacji z dramatycznie drogiego wydobycia na absurdalnej głębokości 1000 metrów. Mamy porty, do których mogą wpływać duże statki z tanim, zamorskim wunglem. Także OZE trzeba stopniowo rozwijać, a nie skokowo napędzać, żeby je potem mordować jednym ukazem, jak wiatraki. Katociemnota pewnie nigdy nie zgodzi się na atomówkę, bo to zbyt naukowa sprawa.

Tomasz
Tomasz

Z tego co pamiętam to niewięrzące leawctwo z organizacji niby pro-eko protestuje przeciw atomówkom. Chyba, że żyjemy w różnych rzeczywistościach…..

Ampuła
Ampuła

Eko-protesty wobec kosztownych inwestycji państwowych to światowa norma. Przy budżecie 50-70 mld zł na budowę atomówki spokojnie da się wykroić “grant” na opłacenie milczenia zielonych, bo oni działają co prawda z pobudek ideowych, ale w wysokim stopniu urynkowionych. Co innego katociemnota toruńska, podlaska czy podhalańska. Tam może pomóc tylko list pasterski grubo koncelebrowany. Przekonujący, że pambuk i bozia zdecydowanie błogosławią zdrowej energii jąder. Że wśród produkowanych na masową skalę świętych jest też jeden, co patronuje blokom, prętom, wzbogaconemu uranowi, odpadom promieniotwórczym itp. Wśród polskiej katociemnoty na razie praktycznie nieznany, no bo czemu miałby tutaj patronować – proszkom na erekcję? Się… Czytaj więcej »

gmG
gmG

Panie Ampuła a może tak parę słów na temat Allacha i jego Proroków ?

AMF
AMF

Tak, katotalibie, matka boska przeciwatomowa to wymysł lewaków, msze też pewnie oni odprawiali, sam sralin wspomniał swe młode lata i przebrał się za kleche.

PS: a zamiast katedr i watykańskich spaślaków dofinansować lokalną kogenerację to też problem w tym tyleż pobożnym co bezrozumnym kraju.

Gość
Gość

Oprócz katedr i watykańskich spaślaków warto by zlikwidować nierokujące i kosztochłonne inwestycje jak: katopiastolskie klubiszcze z Okrzei, bankrutujące hale, stowarzyszenia nic nie wnoszące do sprawy a jedynie drenujące kasę, pseudo ekologiczne tramwaje i trolejbusy, ochronę demonstracji za wszystkim i przeciw wszystkiemu

Marx
Marx

zadzwijajaco madry komentarz. Ktos ukradl twojego nicka?

gość
gość

Jak to z czego mamy robić prąd? Ano z tego samego źródła z którego robimy prąd zasilający niby ekologiczne tramwaje

ja234
ja234

Tak, tak, koniecznie jeszcze więcej węgla pisiory sprowadzają z zza granicy.Polskie kopalnie nie dają rady, pomimo miliardów złotych pompowanych przez pisiorów, żeby górnicy nie pyskowali.Nie ma się co dziwić, że smogu jest i będzie go jeszcze więcej.A suweren…kupiony szastaniem kasą oczywiście zagłosuje na pisiorów.

Wujek dobra rada
Wujek dobra rada

Suweren podmiot sprawujący niezalezna władze zwierzchnik, to tak dla przypomnienia, a teraz jeszcze raz mi napisz, o kim myślisz, pisząc suweren?

Wnuczek
Wnuczek

Becia nie wyjaśniła? Suweren to tacy jak ona, którym te ukradzione pieniądze, których nie oddali się po prostu należały. Ty dziadu nie dostałeś nic, ale się cieszysz.

Lolek
Lolek

Ale wydobycie wungla nawet z 1000 metrów pod ziemią, nie generuje smogu. Tego wungla to sobie można kopać ile wlezie. Gorzej będzie jak zaczniesz ten wungiel spalać, w starym piecu dorzucając przy tym dziurawe gumiaki, pędzle i butelki po oranżadzie. Niech jeszcze będzie inwersja, brak wiatru i wtedy efekt spalania widać i czuć.

MariannaA
MariannaA

Stacja Kopernik, Mikołaj Kopernik, czy Os. Kopernika? Kopernik to tak samo absurdalna nazwa jak Cmentarz Starokozielski, który nie znajduje się we wsi Stare Koźle.

ewa
ewa

Dzielnica Kopernika, tak to teraz jest

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

Jakbym czytał “Trybunę Robotniczą” w 1980 roku…
Poza tym z czego tu się cieszyć? Że będziemy wciąż śmierdzielem Europy, zatruwając samych siebie “czarnym złotem”? To jest takie fajne? Te przekroczenia stężeń dopuszczalnych o 500-600% (w Rybniku na przykład)?

Ampuła
Ampuła

Prawidłowo kojarzysz. Przekraczanie o 500-600% to będzie główne zadanie Planu 200-letniego dla Metropylii Miało-Wunglowej. Norm zasyfienia otoczenia, degradacji środowiska, marnotrawstwa budżetu, nepotyzmu, kolesiostwa, etatyzmu partyjnego i optymizmu proletariatu – po przekroczeniu wielu procentów.

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Ocieplenie klimatu to bajka

Ampuła
Ampuła

Dla mieszkających w warunkach jaskiniowych.

Wujek dobra rada
Wujek dobra rada

A po czym to widać, że jest ocieplenie klimatu np w Polsce?…, wytłumacz mi to, na konkretnym przykładzie wuju

ja234
ja234

Po tym widać, że jest ocieplenie w pislandzie gdyż:
1.skrócił się okres wegetacji roślin
2.latem są średnio wyższe temperatury niż w latach ubiegłych
3. więcej jest wichur, huraganów, ulewnych deszczy,trąb powietrznych
4. w atmosferze jest więcej CO2, bodajże 460 ppm i rośnie
5.zimy są łagodniejsze,średnia temperatura jest wyższa niż w latach ubiegłych
A to tylko kilka symptomów.

Lolek
Lolek

Chyba zdążyłeś zauważyć, że w ostatnich latach praktycznie brak zim w Polsce. Do tego lata są coraz bardziej suche i gorące. Coraz więcej jest gwałtownych zjawisk pogodowych, jak nawałnice, trąby powietrzne.

Ampuła
Ampuła

Stale obserwuję to przyziemnie, nienaukowo. W moim ogrodzie. Pszczoły wydłużają czas oblotu, drzewa i krzewy zakwitają powtórnie, ptaki decydują się na drugi lęg, rośliny zielne wydłużają kwitnienie, jesień trwa dłużej, objawy zimy są łagodniejsze. Przyrody nie oszuka żaden kaznodzieja czy polityk.

Imię
Imię

Ampuła: sporo gatunków ptaków decyduje się na tzw “seks jesienny”

ewa
ewa

To czemu zimą chodzisz w adidasach?

Dawid
Dawid

To przekroczenie jest spowodowane idiotami, którzy palom śmieciami w kominkach,a nie elktrowniami. W Krakowie nie ma elektrowni weglowej, a jakoś smog jest.

Imię
Imię

W Krakowie nie ma ani jednej elektrowni węglowej? huty pewnie też nie ma.

Lolek
Lolek

Tak ciekawostka dotyczące zanieczyszczenia powietrza w Krakowie. Jakiś czas temu w hucie ArcelorMittal był modernizowany wielki piec, więc musiał zostać wyłączony na 3 miesiące. W trakcie remontu pieca została też zatrzymana tzw. stalownia konwertorowa i linia ciągłego odlewania stali.
Przez ten okres nie znitowano jakiś znaczących zmian w poprawie jakości powietrza. A odnotowane wartość zanieczyszczenia powietrza były porównywalne z tym samym okresem w poprzednich latach. To dowodzi, że głównym sprawcą smogu jest niska emisja i transport samochodowy.

AMF
AMF

1.W samym Krakowie jest duża EC, druga w Skawinie (zasila też Krk), tyle że one nie mają znaczenia. Wypadało by odróżniać emisję od imisji.
2. Auteczka – wystarczy przy bezwietrznej pogodzie poobserwować centrum z góry, by naocznie przekonać się ze pomiary nie kłamią.